Wieści Auto

Nabór wniosków na dofinansowanie do kupna EV wystartuje w pierwszym kwartale 2020 roku2 min read

16 grudnia 2019 2 min read

Nabór wniosków na dofinansowanie do kupna EV wystartuje w pierwszym kwartale 2020 roku2 min read

Po ostatnich zawirowaniach związanych z wygaszaniem Ministerstwa Energi, temat dopłat stanął w miejscu. Pieczę nad programem dopłat objęło Ministerstwo Klimatu. Temat w końcu rusza, a my poznaliśmy przybliżony czas rozpoczęcia naboru wniosków o dofinansowania.

Nowy wpis, który opublikowano 13 grudnia, na stronie Ministerstwa Klimatu w zwięzłej formie traktuje o perspektywie rozwoju elektromobilności w Polsce. Nie znajdziemy w nim masy szczegółów, a raczej pobieżne deklaracje i garść podstawowych wiadomości. Cały artykuł jest dostępny pod tym adresem.

Wsparcie dla rozwoju elektromobilności

Zwrócono uwagę na dynamiczną wymianę floty autobusów. W niektórych miastach można spotkać już autobusy elektryczne, produkowane w Polsce (Solaris w Bielsku-Białej). Ważnym jest więc przeprowadzenie tego samego procesu, również w sektorze prywatnego transportu. Ten wymaga jednak pomocy rządowej.

Minister klimatu Michał Kurtyka zlecił inwentaryzację programów rozwojowych i pomocowych prowadzonych w ramach NFOŚiGW. Jednocześnie poprosił on o weryfikację dotychczasowych założeń i kwot wsparcia dla rozwoju elektromobilności w Polsce. Celem tych działań jest przede wszystkim uniknięcie nadmiernej fiskalizacji i uproszczenie procedur.

Powyższy cytat dotyczy zaleceń Komisji Europejskiej, która zaleciła przegląd programów dotyczących minimalizacji śladu węglowego. Powodem tego jest niska efektywność niektórych z nich. Wiele nie ma też realnego wpływu na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Co to oznacza w przypadku naszych dopłat, niestety nie wiemy. Sądzimy jednak, że nie mamy się czego bać, jeśli chodzi o dopłaty do pojazdów elektrycznych — zarówno kwoty jak i pula dopłat pozostaną bez zmian.

Zwolnienie dotacji z podatku dochodowego

To bardzo ważny zapis, który odnosi się do programu dopłat. Ustawodawca widzi odzew branży samochodowej na program dopłat. Chce też ten proces ułatwić i zwolnić z opodatkowania. To, co opłacą się obywatelom, pozytywnie wpłynie na środowisko. Niestety ma to też wpływ na terminy realizacji programu dopłat. Dostosować będzie trzeba, chociażby prawo podatkowe.

Nabór wniosków w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu

To najważniejsza informacja, jaką przekazuje Ministerstwo Klimatu. Poinformowano nas, że ogłoszenie pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie ze środków NFOŚiGW na zakup samochodów elektrycznych planowane jest na I kwartał 2020 roku.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *