Wieści Auto

Pojazdy elektryczne w motosporcie są nudne? To zobacz Cupra Extreme E o mocy ponad 350 KM przygotowaną z tunerem ABT3 min read

16 września 2020 3 min read

Pojazdy elektryczne w motosporcie są nudne? To zobacz Cupra Extreme E o mocy ponad 350 KM przygotowaną z tunerem ABT3 min read

Cupra dalej zaskakuje. Po zjawiskowo pięknym el-Born firma atakuje kolejnym niesamowitym projektem. Tym razem jest to pojazd stworzony wraz z legendarnym tunerem ABT z myślą o wyścigach elektrycznych terenówek. Cupra Extreme E wygląda niesamowicie i ma ponad 350 KM mocy!

Firma córka marki Seat otwiera pierwszy Cupra Garage w Europie. Spieszę z wyjaśnieniem, że „garażem” nazwano ekskluzywny salon sprzedaży, który utożsamia wyjątkowy charakter hiszpańskiej marki. Tu nie tylko można kupić samochód. To też miejsce, które tętni życiem albo wręcz nim eksploduje! Wirtualna rzeczywistość, wozy prosto z wyścigowych torów, bar pełen niesamowitych trunków, wnętrze zaprojektowane przez światowej sławy projektantów czy wreszcie strefa lifestyle, gdzie do kupienia są też ubrania i galanteria z linii Cupra.

To naprawdę wyjątkowe miejsce. Właśnie otwarto pierwszy taki garaż w Europie, dokładnie rzecz biorąc w Hamburgu w Niemczech. Pokazano tam też elektryczne monstrum, które startować będzie w elektrycznych wyścigach pojazdów SUV.

Cupra Extreme E to ponad 350 KM mocy do jazdy w terenie

Na łamach Rozładowanych nie raz pisaliśmy, że przyszłością motosportu, są serie oparte o udział pojazdów elektrycznych. Nie raz pewnie, ktoś pukał się przy tej okazji w głowę. Mamy jednak na to coraz więcej dowodów. Jednym z nich jest wyjątkowy pojazd, który zademonstrowano w Cupra Garage w Hamburgu.

Cupra Garage Cupra Garage Cupra Garage

Pojazd, który jest bohaterem dzisiejszego wpisu powstał w wyniku współpracy Cupra oraz ABT Sportsline. Obie firmy współpracują już ze sobą od 2018 roku, kiedy to tworzono modele Leon Cupra i Cupra Ateca o mocy powyżej 350 KM. Razem stworzono również model Cupra e-Racer. ABT Sportsline to firma, która naturalnie dużo wcześniej współpracowała z Seatem oraz pozostałymi markami grupy VAG. ABT ma też duże doświadczenie w elektrycznych wyścigach. W Formule E zespół ABT jest od samego początku.

Cupra Extreme E Cupra Extreme E

Teraz obie firmy znów podejmują współpracę. Cupra oraz ABT razem tworzą pierwszy fabryczny zespół, który stworzy pojazd do wyścigów Extreme E. Startują one już w przyszłym roku (za niecałe 130 dni). W dużym skrócie Extreme E to seria ekstremalnych wyścigów terenowych dla pojazdów klasy SUV. Pojazd będzie legitymował się mocą ponad 350 KM. Znamy już pierwszego kierowcę, będzie nim Mattias Ekström, który jest utytułowanym mistrzem w klasie DTM oraz Ambasadorem marki Cupra. Czekamy a ogłoszenie drugiego kierowcy. Będzie min na pewno kobieta, gdyż nowa formuła stawia na równość płci.

Cupra Extreme E

Inauguracja pierwszego sezonu Extreme odbędzie się już na początku przyszłego roku. Wyścigi odbywać się będą w ekstremalnych warunkach i miejscach. Będą to gorące pustynie, arktyczne lodowce, lasy deszczowe i oceaniczne wyspy. Organizatorzy wybiorą miejsca, które pokrzywdzone są przez niszczącą działalność człowieka, by podkreślić potrzebę zmian.

Cupra Extreme E Cupra Extreme E

Z niecierpliwością czekamy na więcej informacji!

Komunikat prasowy Cupra.
Komunikat prasowy ABT Sportsline.
Strona zawodów Extreme E.