Wieści Auto

CUPRA el-Born znów daje o sobie znać. SEAT również będzie miał ten model w ofercie, ale będzie to wersja bez „pazura”3 min read

19 listopada 2020 3 min read

CUPRA el-Born znów daje o sobie znać. SEAT również będzie miał ten model w ofercie, ale będzie to wersja bez „pazura”3 min read

CUPRA el-Born to niesamowity elektryczny pojazd, o którym pisałem, że jest Volkswagenem ID.3 na sterydach. Faktycznie można odnieść takie wrażenie, bo chociaż oba modele oparte są o tę samą platformę MEB różni je nie tylko wygląd. Jednym z dodatkowych atutów jest specjalnie zestrojone zawieszenie, które opracowano wyłącznie na potrzeby tego modelu. CUPRA el-Born postanowiła o sobie przypomnieć. Przedstawiciele firmy zdradzają się z informacją o modelu el-Born, ale produkowanym również pod szyldem SEAT.

Sporo pisałem o CUPRA, bo mam sentyment do SEATA i jego sportowych odmian. Wcześniejsze wpisy były równie emocjonujące to ten o modelu el-Born, o szalonym elektrycznym Leonie oraz nowej serii wyścigów elektrycznych SUV, w których CUPRA weźmie udział.

CUPRA el-Born już w przyszłym roku

Chociaż od pierwszych zapowiedzi już trochę minęło. CUPRA stale przypomina o swoim elektrycznym el-Born. Tym razem na stronie pojawił się, krótki materiał i zasadniczo powtarza wiele z informacji, które już znaliśmy. Jest jednak coś, na co warto zwrócić uwagę.

CUPRA potwierdza nadejście modelu, który zmieni postrzeganie dynamiki samochodów z napędem elektrycznym. Po zeszłorocznej prezentacji na Geneva Motorshow, gdzie zaprezentowano koncept modelu el-Born, zebrał on wiele pochwał za elegancki wygląd i charakter. Mimo tak wielu pozytywnych opinii, zespół projektantów i inżynierowie Centrum Technicznego nie spoczęli na laurach. Kontynuowali prace nad samochodem i spowodowali, że nabrał on bardziej sportowego charakteru i wyglądu. Efektem są narodziny pierwszego, w pełni elektrycznego pojazdu marki – CUPRA el-Born.

Zawieszenie DCC Sport (Dynamic Chassis Control Sport ), zostało opracowane w ramach platformy MEB wyłącznie dla modelu CUPRA el-Born. Zastosowano w nim połączenie wysokości samochodu do jazdy sportowej z systemem automatycznej adaptacji do dowolnych warunków, zapewniającym doskonałe właściwości jezdne.

W najmniejszym szczególe połączono wysoką jakość z osiągami, co najlepiej oddają kubełkowe fotele oraz nowa kierownica z wyborem profilu jazdy Drive Profile i przyciskami trybów CUPRA. Inżynierowie marki CUPRA, zwracając szczególną uwagę na detale i wysoką jakość, wykorzystali materiały pochodzące z recyklingu, aby podkreślić dbałość o zrównoważony rozwój.

Premiera nowego modelu CUPRA el-Born w 2021 r.

To moim zdaniem najciekawsze z wiadomości i jeśli dobrze pamiętam nie komunikowano ich wcześniej. Cieszymy się, że prace nad tym modelem trwają, mimo iż firma prężnie działa również w innych tematach.

SEAT el-Born również się pojawi, ale będzie wersją bez „pazura”

Ciekawa wiadomość przedostała się do nas za sprawą komentarza w serwisie FB. Wcześniej nie zwracaliśmy uwagi w tym kontekście, a mimo wszystko to ważny detal. Oprócz modelu wypuszczonego pod szyldem CUPRA zadebiutuje też, ten sam model, ale w poskromionej wersji, już jako SEAT.

Kom FB

Początkowo, gdy po raz pierwszy zobaczyliśmy model el-Born, ujrzeliśmy go właśnie jako SEAT podczas wystawy w Genewie w 2019 roku. W tym roku dowiedzieliśmy się, że to jednak model zarezerwowany dla marki CUPRA. Nie wiedzieliśmy, czy jest szansa zobaczyć taki model z logo SEAT (a przynajmniej nie widzieliśmy oficjalnej komunikacji). Teraz się to zmienia. Taką informację otrzymujemy w komentarzu wpisu z 13 listopada, na oficjalnym profilu CUPRA Polska.

Ktoś mógłby mi zarzucić budowanie wiadomości na błahych treściach. Dostrzegam jednak to, że po premierze CUPRA el-Born padało wiele pytań o dostępność tego modelu jako produktu SEAT. Byłaby to z pewnością tańsza alternatywa. Wiemy też, że podobne plany ma Volkswagen, który po debiucie modelu ID.3 planuje również jego usportowioną wersję, przy czym nie wcześniej niż w 2024 roku. CUPRA i SEAT odwracają więc kolejność planów.

Więcej informacji na stronie CUPRA.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *