Wieści Velo

Wódka, iPhone i adidasy – najciekawsze przejęcie w branży od lat. Niemiecki Canyon w rękach potężnych graczy3 min read

5 stycznia 2021 2 min read

Wódka, iPhone i adidasy – najciekawsze przejęcie w branży od lat. Niemiecki Canyon w rękach potężnych graczy3 min read

To jedno z najciekawszych przejęć w świecie finansjery od wielu miesięcy. Pieniądze i przepychanki na firmowych stołkach mogą Ciebie nie interesować. Powinieneś jednak wiedzieć, że będzie miało to wpływ na otaczający nas świat. Zwłaszcza, że dotyczy jednej z najprężniej rozwijających się firm rowerowych na świecie. Canyon został przejęty przez Groupe Bruxelles Lambert, współwłaściciela takich firm jak Adidas czy Absolut Vodka.

Do firmy Canyon prywatnie mam duży sentyment, planowałem kupno roweru tej firmy. Dalej jestem zakochany w elektrycznym Grail:ON, który jest moim marzeniem. Losy z tą firmą, poprzez kupno roweru, związał również Sebastian i Dominika z naszej redakcji. Od dawna firma robi na nas wrażenie, nie tylko świetnymi rowerami, ale również ciekawą wizją przyszłości jak hybrydowy pojazd miejski, który opisywałem tutaj. Dotarły do nas wieści, ze Canyon został przejęty, przy czym skala i inwestorzy robią wrażenie.

Canyon przejęty przez czołowych graczy

Niemiecką firmę rowerową założył w 2002 roku Roman Arnold (chociaż wcześniej prowadził już rodzinny biznes rowerowy). Ostanie 7 lat jest najważniejsze w historii tej firmy. To między innymi szalone zyski, które każdego roku zwiększały się o średnio 25% w porównaniu do ubiegłego. Tempo wzrostu poskutkowało współpracą z profesjonalnymi zespołami kolarskimi (z Movistar nieprzerwanie od 6 lat). Zyski pozwoliły również stworzyć zespoły firmowe oraz wprowadzić na rynek wiele odważnych i niesamowicie nowoczesnych modeli rowerów. Przełomowe technologie i ciekawe wzornictwo to jednak nie wszystko. Warto wspomnieć, że firma już od 2003 roku prowadzi model biznesowy oparty na sprzedaży w Internecie. Od 2018 firma obecna jest również na rynku amerykańskim, gdzie świetnie sobie radzi mimo solidnej konkurencji. W 2018 roku zaoferowano też pierwszy model elektryczny.

Canyon od jakiegoś czasu był w kręgach zainteresowań inwestorów. Pandemia Covid, która wywarła wielki wpływ na przemysł rowerowy, doprowadziła do szalonego wzrostu kultury rowerowej oraz samej sprzedaży rowerów. Obecnie w wielu fabrykach, nawet największych producentów zalegają na magazynach niekompletne rowery, których nie da się dokończyć z powodu braku części. Najnowsze wieści są obiecujące dla niemieckiego producenta, który zyskał nowych inwestorów.

Już od jakiegoś czasu mówiło się, że co najmniej 4 wielkie spółki inwestycyjne chcą przejąć firmę. Wycena Canyon (łącznie z długami) wzrosła w ostatnim czasie do 800 milionów Euro (982 000 000 dolarów). W zeszłym miesiącu niemieckie media finansowe poinformowały o przejęciu Canyon przez Groupe Bruxelles Lambert. Na mocy umowy GBL, fundusz inwestycyjny, który posiada udziały w Adidas, Burberry, Absolut Vodka, Glenlivet oraz wielu innych znanych firmach postanowił wykupić udziały innych podmiotów. Do współinwestorów dołączył również Tony Fadell, który szefował zespołom, które stworzyły Apple iPod oraz iPhone. Jest też założycielem firmy Nest, którą sprzedał Google w 2016 roku za 3,2 miliarda dolarów.

Finalizacja transakcji ma nastąpić jeszcze w pierwszym kwartale tego roku, gdy tylko firmy uzyskają niezbędne zezwolenia.

Źródło: BicycleRetailer.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x