e-Gravel i Szosa

CAKE Åik elektryczny rower podany po szwedzku. Jest totalnie inny, towarowy i ma zasięg na 360 km!3 min czytania

10 stycznia 2023 3 min read

CAKE Åik elektryczny rower podany po szwedzku. Jest totalnie inny, towarowy i ma zasięg na 360 km!3 min czytania

Szwedzki producent elektrycznych motocykli, wchodzi na rynek z pojazdem w nowej klasie — to CAKE Åik — elektryczny rower cargo z ogromnym zasięgiem i wyjątkowym dizajnem.

O pojazdach od CAKE pisaliśmy już kilka razy. Ja dalej zachwycam się nietuzinkowym wyglądem i charakterem tych pojazdów. To coś nie do podrobienia. CAKE ma już kilka elektrycznych skuterów i motocykli. Teraz producent postanowił otworzyć się na rynek elektrycznych rowerów cargo. Robi to dobrze dla siebie znany i wyjątkowy sposób.

CAKE Åik będzie grubo, ciekawie ale trochę drogo

CAKE nigdy nie naśladował innych producentów. Wszystko, co robi jest unikalne. Dziś to prawdziwa sztuka i to nie tylko pod kątem projektu, ale również wartości wizualnych, jakie za sobą niesie. Nic dziwnego, że motocykle tej marki trafiają do muzeów i albumów o sztuce.

3Aikinsitu1

Teraz na rynek trafia kolejny produkt. CAKE Åik podobnie jak inne pojazdy producenta cechuje się dużymi możliwościami personalizacji. Dodatkowe akcesoria wpływają nie tylko na wygląd, ale również na wartość użytkową. Mogą to być dodatkowe akumulatory, światła, systemy mocowania bagaży, kufry, torby, foteliki, dodatkowe światła, a nawet dedykowana przyczepa.

CAKE Åik

CAKE Åik posiada silnik elektryczny umieszczony centralnie o mocy 250 W, który wspomaga jazdę do prędkości 25 km/h. Cechuje się on za to dość sporym momentem obrotowym, to aż 100 Nm. Szczerze przyznam, że nie mam pojęcia czy to konstrukcja własna CAKE, czy też silnik obcej firmy. Dodatkowo w tylnym kole zamontowano osprzęt od NuVinci z paskiem Gates zamiast łańcucha. Dzięki temu zmiana biegów jest bezstopniowa. W przypadku CAKE Åik mowa też o bezprzewodowej i automatycznej odmianie tej skrzyni/przerzutki.

CAKE Åik

Ciekawostką jest też zasięg roweru. Można wybrać wersję z jedną, dwoma lub nawet trzema ogniwami. W tym ostatnim przypadku mówimy o baterii 2250 Wh, która pozwoli na pokonanie nawet 360 km na jednym ładowaniu! Każdy z akumulator jest wymienny i oparty na ogniwach 21700. Nominalnie pojemność każdego z nich to 750 Wh, przy wadze około 5 kg.

CAKE Åik CAKE Åik CAKE Åik

Sam rower waży 30 kg bez akumulatora. Jak łatwo policzyć w zestawie z 3 akumulatorami, będzie on ważył aż 45 kg. Należy tu też doliczyć wszelkie akcesoria, których jest naprawdę sporo. CAKE Åik może poruszać się z masą brutto do 200 kg.

CAKE Åik

CAKE Åik posiada wyświetlacz informacyjny, 4 tryby jazdy (3 poziomy wspomagania + tryb asysty pieszej). CAKE chwali się integracją roweru z aplikacją CAKE Connect, która pozwoli zablokować baterię i silnik i ochronić rower przed kradzieżą, da dostęp do lokalizacji GPS oraz danych telemetrycznych, oraz stanie baterii. Åik posiada czterotłoczkowe hamulce Tektro Auriga, chwyty i siedzenie firmy Ergon oraz automatyczną sztycę. Rower dysponuje 20-calowymi oponami.

CAKE Åik CAKE Åik CAKE Åik CAKE Åik

CAKE Åik jest już dostępny na stronie producenta. Podstawowa wersja to kosz 6.470 Euro (około 30.400 zł). Model z 3 bateriami kosztuje 9.140 Euro (około 42.800 zł). W zestawie z przyczepą i pełnym pakiecie akcesoriów cena roweru może wynieść nawet 14.700 (około 68.900 zł).

CAKE Åik

Więcej informacji na stronie producenta.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x