Moto Wieści

BMW Motorrad Definition CE 04 to elektryczny skuter oraz świecąca kurtka rodem z filmu Tron. To jednak niemal seryjna wersja4 min read

13 listopada 2020 4 min read

BMW Motorrad Definition CE 04 to elektryczny skuter oraz świecąca kurtka rodem z filmu Tron. To jednak niemal seryjna wersja4 min read

Chociaż plotki mówiły, że w tym tygodniu zobaczymy elektryczny jednoślad od BMW, to chyba wszyscy spodziewaliśmy się czegoś innego. BMW zaskakuje po raz kolejny. Zaprezentowano BMW Motorrad Definition CE 04, czyli elektryczny pomost między światem rzeczywistym a cyfrowym. Jest też kurtka, która świeci!

To już kolejny po modelu C1 Evolution skuter od tego producenta. Tym razem wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z czymś mniejszym niż C1, który był maxi skuterem. Chociaż nie znamy szczegółów na temat tego modelu, to wiemy, że ma się on idealnie nadawać do miasta podczas przejazdów z domu do pracy i z powrotem, czy też załatwiania innych spraw w mieście.

BMW Motorrad Definition CE 04 – „Plugged to life”

Całkowicie elektryczny BMW Motorrad Concept Definition CE 04 został opracowany na nowo, tak by odpowiadał aktualnym potrzebom i wymaganiom klientów. To też konsekwencja motto „Plugged to life”, które stawia przed producentem wyzwanie połączenia świata analogowego z tym cyfrowym.

BMW Motorrad Definition CE 04

Z odpowiednim inteligentnym wyposażeniem kierowcy zapewnia holistyczne, wysoce emocjonalne i nowe doświadczenie mobilności – możemy przeczytać w komunikacie firmy BMW Motorrad.

Elektromobilność jest centralną siłą napędową BMW Group i stale bazujemy na tej technologii w naszej strategii zrównoważonego rozwoju. Napędy elektryczne są również aktualnym tematem w BMW Motorrad, szczególnie w środowisku miejskim. Od 2013 roku dzięki skuterowi BMW C Evolution jesteśmy pionierem w tej dziedzinie. BMW Motorrad Definition CE 04 jest kontynuacją strategii elektromobilności w aglomeracjach miejskich i stanowi zapowiedź tego, jak może wyglądać współczesny pojazd produkcyjny, dzięki któremu wyniesiemy elektromobilność jednośladem w miastach na nowy poziom, zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym — wyjaśnia Edgar Heinrich, szef działu projektowania BMW Motorrad.

BMW Motorrad Definition CE 04

BMW wskazuje, że najprostszą definicją stylistyki modelu CE 04 jest miejska estetyka. Faktycznie można odnieść wrażenie, że taki pojazd idealnie wpasuje się w tło nowoczesnego miasta. Mnie natomiast przypomina utopijne wizje miast z filmów Sci-Fi. Z tytułowym Tronem na czele.

BMW Motorrad Definition CE 04

Nowa konstrukcja doprowadziła do rewolucji wizualnej i stworzyła wiele nowych motywów stylistycznych. Być może podzieli opinię publiczną, ale na pewno się wyróżni — kontynuuje Alexander Buckan, szef działu projektowania BMW Motorrad.

Co ciekawe nowa stylistyka wykorzystuje to, co najlepsze z elektrycznego układu napędowego. Nisko zawieszony środek ciężkości ma pozytywny wpływ na prowadzenie. Nisko umiejscowiona bateria pozwala też na nowo zaaranżować wnętrze. Pozyskaną przestrzeń wykorzystano do stworzenia bocznego schowka na kask, który jest dodatkowo podświetlany.

BMW Motorrad Definition CE 04

Skuter to nie jest „fun bike”, który przy dobrej pogodzie zabiera się na przejażdżkę w górach, ale praktyczny pojazd na co dzień do dojazdów z domu do pracy czy na wieczorne spotkanie z przyjaciółmi – po prostu pojazd na co dzień do miasta — mówi Alexander Buckan. — Dlatego poświęciliśmy wiele uwagi projektowi układu napędowego i akumulatora, aby zaspokoić potrzeby faktycznych użytkowników: docelowa grupa odbiorców jeździ w mieście głównie na krótkich dystansach do ok. 12 km dziennie. Komfort na dłuższych trasach jest zatem mniej ważny niż adaptacyjna ergonomia i łatwa dostępność. W ten sposób udało nam się stworzyć „wiszące w powietrzu” siedzenie, które umożliwia wygodne wsiadanie na skuter nawet od tyłu. Oferuje również lepszą ergonomię podczas jazdy w pojedynkę niezależnie od długości nóg i wzrostu.

BMW Motorrad Definition CE 04

Dużą uwagę przywiązano też do projektowania oświetlenia, łączności i systemu infotainments, który można będzie połączyć ze smartfonem. Charakterystycznym elementem zestawu będzie również specjalna kurtka, która dopełni stylu.

BMW Motorrad Definition CE 04 BMW Motorrad Definition CE 04

Czarne dżinsy, dobre buty, kask z bluetooth (który już jest oferowany), a do tego kurtka. Będzie ona wygodna, ale również dobrze ochroni kierowcę przed deszczem i wiatrem. Dodatkowe panele świetlne LED zapewnią kierowcy bezpieczeństwo i widoczność, ich kolor będzie można zmieniać. Dodatkowo w kurtce znalazło się miejsce dla ładowarki indukcyjnej dla naszego smartfona. Nieźle!

BMW Motorrad Definition CE 04 BMW Motorrad Definition CE 04 BMW Motorrad Definition CE 04 BMW Motorrad Definition CE 04

BMW nie chwali się parametrami jazdy nowego BMW Motorrad Definition CE 04. Spodziewamy się, że wkrótce dowiemy się o tym modelu więcej. Jak przekonują inżynierowie tego projektu, jest on bliski produkcji, a to co zobaczyliśmy jest bliskie tego, co zobaczymy w salonach!

BMW Motorrad Definition CE 04 BMW Motorrad Definition CE 04

 

Więcej informacji na stronie BMW Motorrad.