Publicystyka

Audi, BMW a może Volkswagen – jaki samochód do 30 tysięcy wybrać?4 min read

9 grudnia 2020 3 min read

Audi, BMW a może Volkswagen – jaki samochód do 30 tysięcy wybrać?4 min read

30 tysięcy złotych – właśnie taką kwotę statystyki podają jako tą, którą Polacy najczęściej przeznaczają na zakup auta z drugiej ręki. Czy jest to kwota wystarczająca, aby znaleźć coś godnego uwagi? Okazuje się, że tak! Za 30 tysięcy złotych można nabyć auto klasy premium w całkiem obiecującym stanie. Przekonasz się o tym, czytając ten artykuł.

Volkswagen Golf 6

Golf 6. generacji to zdecydowanie najświeższy model w prezentowanym zestawieniu. Zarówno pod względem stylistycznym jak i wieku. Ta generacja Golfa produkowana bowiem była od 2008 aż do 2016 roku, a w budżecie mieszczą się auta nawet 9, a nawet 8-letnie.

Mimo że nadwozie Golfa 6 garściami czerpało ze swojego poprzednika i brakuje tu stylistycznej rewolucji, którą obserwujemy w najnowszych odsłonach tego modelu, auto to może się podobać.

Golf 6 dostępny był w kilku wariantach nadwozia. Osoby pragnące świetnie sprawdzającego się kompaktu zadowolą się tradycyjnym hatchbackiem. Bardziej wymagający mogą wybierać między wersją kombi lub powiększonym hatchbackiem, czyli Golfem 6 Plus. W późniejszych latach produkcji model ten oferowany był nawet w wersji cabrio.

Przeglądając popularne portale z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, takie jak Allegro, bez problemu znajdziemy ciekawe, dobrze zachowane egzemplarze: https://allegro.pl/kategoria/golf-vi-2008-2013-58009

Użytkownicy tej generacji golfa chwalą go za bezawaryjną i komfortową eksploatację. Oprócz szybko wycierających się przycisków obsługujących znajdującą się na pokładzie elektronikę – a w bogatszych wersjach może się trochę tego znaleźć, czy awaryjnego koła dwumasowego w silnikach diesla, w tym VAG-owskim kompakcie nie ma się do czego przyczepić.

Tak jak w przypadku innych samochodów koncernu VAG, tak i w przypadku Golfa 6 odradzany jest awaryjny silnik 1.4 TSI.

Pozostałe silniki benzynowe cieszą się dobrą opinią, a silniki diesla, pomijając awaryjne koła dwumasowe i zapychające się filtry DPF również zaskarbiły sobie pozytywną opinię kierowców.

Audi A4 B8

Zostając przy motoryzacyjnych propozycjach koncernu VAG przeskakujemy do klasy premium.

Audi A4 B8 to samochód co najmniej o dwie klasy wyżej w porównaniu do opisywanego wcześniej golfa, pod względem wyposażenia, komfortu oraz jakości wykonania. Ponownie przeszukując oferty: https://allegro.pl/kategoria/a4-b8-2007-2015-57962, na pewno natrafimy na coś ciekawego.

Musimy jednak mieć świadomość tego, że jeżeli ograniczymy nasz budżet do wspomnianych wcześniej 30 tysięcy złotych to egzemplarze, które będziemy mieli do wyboru, w porównaniu z Golfem 6 będą ciut starsze oraz nieco bardziej wyeksploatowane.

Dodatkowo nadwozie tego modelu ewidentnie zestarzało się dużo bardziej niż w Golfie. Niemniej jednak Audi A4 B8, jeżeli uda nam się znaleźć egzemplarz zadbany i dobrze wyposażony, zapewni nam nieporównywalnie lepsze doznania i komfort jazdy niż jakikolwiek produkt Volkswagena.

Samochody ze stajni VAG słyną jednak z „pancernej” konstrukcji. Dobrze zadbane i nienadmiernie wyeksploatowane egzemplarze będą długo cieszyć swoich nowych właścicieli.

BMW e46

Omówiliśmy już poprawny miejski kompakt oraz auto z segmentu premium – pora więc na odrobinę tylnonapędowego szaleństwa, mowa bowiem o kultowej seri 3 i BMW e46: https://allegro.pl/kategoria/seria-3-e46-1998-2007-18077

Zadbana „bawarka” do 30 tysięcy złotych będzie autem najstarszym w powyższym zestawieniu. Podobnie jednak jak Audi można znaleźć za tę kwotę auta zadbane i dosyć dobrze wyposażone.

Takie auto potrafi wciąż cieszyć oko i zapewnić komfort oraz precyzje prowadzenia. 

Należy jednak pamiętać, że BMW e46, mimo że prosperuje do segmentu D, to wcale nie odczujemy tego po przestrzeni wewnątrz auta. Nie jest to zdecydowanie samochód rodzinny, nawet w wersji kombi.

Dodatkowo minusem są dość awaryjne jednostki napędowe. Tutaj pozytywnym wyjątkiem są silniki od modelu 318i w wersji 143-konnej i to właśnie takich i wyższych modelowo jednostek powinniśmy szukać. 

Oczywiście nie bez znaczenia jest ich zużycie. Naprawy BMW e46, chociaż model ten w tej kwestii uznawany jest za „przystępny cenowo” w porównaniu z innymi modelami BMW, to wciąż potrafią sporo kosztować.

Warto rozejrzeć się za zadbaną wersją M3, egzemplarze w tej specyfikacji zaczynają zyskiwać na wartości, co może się okazać dobrą inwestycją. Jako auto do codziennej eksploatacji – auto to moim subiektywnym zdaniem wypada najsłabiej. Niemniej wciąż jest to ciekawa propozycja do 30 tysięcy złotych.


Artykuł sponsorowany, dostarczony przez partnera.