Auto

Amerykański muzyk Wyclef Jean zaprezentował własne elektryczne superauto. Attucks Apex AP-0 jest bardzo lekkie, szybkie i drogie3 min read

9 marca 2023 3 min read

Amerykański muzyk Wyclef Jean zaprezentował własne elektryczne superauto. Attucks Apex AP-0 jest bardzo lekkie, szybkie i drogie3 min read

Przybywa firm, start-upów i projektów, które próbują stworzyć elektryczne samochody od zera. Rzadko, który jest jednak tak szybki, tak lekki i tak drogi. Bez wątpienia, żadnego nie reklamuje gwiazda muzyki pokroju Wyclef Jean a taki właśnie jest Attucks Apex AP-0, który zadebiutował właśnie w Miami w USA.

Pisaliśmy o różnych firmach, które czasem wyglądały jak przekręt. Pisaliśmy też o startupach, pojazdach powstałych w boksach torów wyścigowych jak McMurtry, powrotach legendarnych marek jak DeLorean i buggy Mayers Manx. Pisaliśmy też o całkiem nowych jak Fisker, a nawet polskich jak Izera. To tak egzotycznego grona dołącza właśnie firma i samochód, którą stworzył znany muzyk Wyclef Jean – Attucks Apex AP-0.

Attucks Apex AP-0 z Wielkiej Brytanii do Miami z szaloną mocą

To nie jest tak, że nie słyszeliśmy o tym samochodzie. Nie wydawał się on początkowo ani zbyt ciekawy, ani też wcale realny. Dokładnie 3 lata temu firma Attucks przedstawiła prototyp model Apex AP-0. Był też model AP-1 bez dachu. Pojazd trafił również do gry na smartphony Asphalt 9: Legend.

Attucks Apex AP-0 Attucks Apex AP-0

Mogliście jednak nie słyszeć o firmie Attucks. Ta została założona przez kilka osób, ale najbardziej z nich wybija się wspominany haitański muzyk, aktor, producent i artysta Wyclef Jean.

Attucks Apex AP-0

Założona kilka lat temu firma ma sporo ambicji. Chce łączyć piękno motoryzacji i designy z kunsztem technologii, wiedzą i praktyką osób ze świata motoryzacji w celu stworzenia bardzo szybkiego samochodu, który świetnie będzie sobie radził nie tylko na długich prostych, ale również w ciasnych zakrętach.

Attucks Apex AP-0 Attucks Apex AP-0 Attucks Apex AP-0 Attucks Apex AP-0

Wyclef Jean nie pozostawił przypadkowi również nazwy firmy. Odnosi się ona do postaci Crispus Attucks. Amerykańskiego marynarza, wielorybnika, sztauera o afrykańskim pochodzeniu. Attucks uznany był za pierwszą ofiarę Bostońskiej Masakry. Tym samym stał się symbolem i iskrą, która zapoczątkowała upadek brytyjskiego kolonializmu oraz amerykańskiej wolności.

Attucks Apex AP-0 Attucks Apex AP-0

Attucks Apex AP-0 został stworzony przez sztab z Wielkiej Brytanii, ale siedziba firmy znajduje się w Miami w USA (co może wprawić w konsternacje, gdy pamiętamy konotacje nazwy). Specyfikacja pojazdu jest naprawdę przemyślana. Zacznijmy od tego, że Attucks Apex AP-0 został nazwany najlżejszym elektrycznym supersamochodem. Faktycznie jak na elektryka o takiej mocy jest całkiem dobrze — pojazd waży tylko 1200 kg (konstrukcja niemal w pełni z włókna węglowego). Został wyposażony za to w całkiem pojemny 90 kWh akumulator. Zestaw silników elektrycznych generuje moc 650 KM oraz 580 Nm momentu obrotowego. Taka moc i stosunkowo niska waga pozwala rozpędzić się do ponad 305 km/H a pierwszą setkę osiągnąć po 2.3 sekundy.

Attucks Apex AP-0 Attucks Apex AP-0

Nie wiemy jeszcze kiedy pojazd trafi na rynek, ale ruszył już program zbierający rezerwacje. Cena pojazdu wyniesie 350,000 USD, czyli około 1,554,000 PLN.

Attucks Apex AP-0

Więcej informacji na oficjalnej stronie Attucks APEX AP-0.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x