Auto Wieści

AC Cobra Series 1 electric po raz pierwszy w elektrycznej wersji. Jest całkiem nowa i pochodzi z oryginalnej fabryki3 min read

20 sierpnia 2020 3 min read

AC Cobra Series 1 electric po raz pierwszy w elektrycznej wersji. Jest całkiem nowa i pochodzi z oryginalnej fabryki3 min read

Mogłoby się wydawać, że AC Cobra czy też jej wersja produkowana w Kalifornii Shelby Cobra przeszła do historii jak wiele innych super samochodów z tamtych czasów. Brytyjska manufaktura stanęła jednak na nogi i dalej produkuje, całkiem nowe pojazdy według starej receptury. Właśnie zapowiedziano wersje całkiem elektryczną — AC Cobra Series 1 electric.

Prób przywołania do życia legendarnych samochodów było już całkiem dużo. Na łamach Rozładowanych pokazywaliśmy kilka tych, które napędzane są elektrycznymi silnikami. Nawet wczoraj pokazywaliśmy elektrycznego Aviar R67 bazującego na Fordzie Mustang Fastback. To, co przeczytacie w tym artykule, jest równie elektryzujące. Może elektryczna AC Cobra nie jest tak muskularna i nie taka szybka, ale produkuje ją firma odpowiedzialna za oryginał.

AC Cobra Series 1 electric w zgodzie z historią

Marka brytyjskich samochodów AC ma prawie 120 lat i nosi miano najstarszej, nieprzerwanie działającej firmy motoryzacyjnej w Wielkiej Brytanii. Nie bez powodu, firma była dobrze zarządzania i dostosowywała się do potrzeb rynku. Produkując nie tylko samochody sportowe, luksusowe i takie dla najuboższych, ale też opancerzone wozy wojenne, a nawet elektryczne wagony kolejki miejskiej!

AC Cobra Series 1 electric

AC Cars najbardziej znane jest ze współpracy, jaką podjęto z amerykańską firmą Carrolla Shelby. Na bazie AC Ace stworzono prawdziwą sportową bestię, której moc sięgała nawet 425 km. Pojazd o wadze 1 tony rozpędzał się dzięki silnikowi Forda do setki w zaledwie 3.3 sekundy. Nieźle jak na 1965 rok, prawda? Nic dziwnego, że samochód stał się kultowy.

AC Cobra Series 1 electric

Legenda tego modelu pozwoliła przetrwać firmie, a nawet myśleć o konstrukcji nowych pojazdów nawet w czasach wielkiego kryzysu paliwowego w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Firma do dziś jest manufakturą, w której można serwisować, odrestaurowywać oraz zamawiać całkiem nowe samochody. Niedawno poinformowano, że do skromnej oferty modeli dołączy również całkowicie elektryczny model, który zbudowany będzie w zgodzie z tradycją.

AC Cobra Series 1 electric

Elektryczna AC Cobra trochę łagodniejsza, ale dalej niebezpieczna

Jeśli zestawimy parametry AC Cobra Series 1 electric z oryginałem, który wyposażano nawet w 7 litrowy silnik Forda, możemy poczuć się zawiedzeni osiągami. Te nie robią już takiego wrażenia jak przed 50 laty.

Nowa AC Cobra będzie dostojniejsza i dojrzalsza, zresztą taka właśnie jest klientela firmy dzisiaj. To miłośnicy motoryzacji w najlepszym wydaniu, a nie żądni upalonych gum frustraci. Dlatego też produkcja będzie limitowana jedynie do 58 sztuk. Samochód, którego karoserię trzeba było zmodyfikować, by pomieściła elektryczne podzespoły, nie będzie jednak zawalidrogą.

Do setki będzie rozpędzał się w 6.7 sekundy. Jego silnik legitymuje się 313 km oraz szynowym momentem obrotowym równym 500 Nm (250 Nm w pracy ciągłej). Akumulator ma pojemność 54 kWh, co ma pozwolić na około 240 km. To chyba idealny samochód na sobotnie przejażdżki. Oczywiście o ile nie będzie przeszkadzać wam cena 138 000 funtów, czyli około 670 000 zł.

Więcej informacji dostępne jest na stronie producenta.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *