Wieści Auto

115 punktów ładowania w Katowicach. To efekt ustawy o elektromobilności3 min read

4 maja 2020 2 min read

author:

115 punktów ładowania w Katowicach. To efekt ustawy o elektromobilności3 min read

Katowice są pierwszym polskim dużym miastem, które wypełniło zapisy ustawy o elektromobilności. W stolicy Górnego Śląska działa już 115 punktów ładowania, a prezydent miasta zapowiada że w tym roku powstaną kolejne. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych przewiduje, że w gminach, których liczba mieszkańców wynosi ponad 150 000, ale nie przekracza 300 000, liczba punktów ładowania do końca 2020 r. ma wynieść minimum 100.

– Rozwój elektromobilności to istotny element nabierającego tempa Zielonego Zwrotu Taurona oraz narzędzie walki z niską emisją w miastach – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia. – Przykład Katowic, gdzie zbudowaliśmy infrastrukturę ładowania i uruchomiliśmy usługę carsharingu, pokazuje, że jesteśmy dla samorządów wiarygodnym i kompetentnym partnerem, posiadającym kompleksowe rozwiązania w zakresie e-mobilności  – dodaje prezes Taurona.

115 działających punktów ładowania

Obecnie w Katowicach funkcjonuje 115 punktów ładowania różnych operatorów, przy czym każda ze stacji ma kilka punktów ładowania.

– Katowice są liderem w zakresie elektromobilności, to innowacyjne podejście jest doceniane z wielu względów – także ekologicznych. Pierwszy samochód elektryczny zakupiliśmy już w 2012 roku. Dzisiaj już wiemy, że elektryczne pojazdy odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu, dlatego jednocześnie rozwijamy bazę stacji ładowania pojazdów elektrycznych w mieście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.- Przeprowadziliśmy kompleksowe postępowanie na dzierżawę nieruchomości pod lokalizację 30 stacji ładowania na terenach miejskich. Była to strategiczna decyzja, dzięki której dzisiaj w mieście funkcjonuje łącznie 115 punktów ładowania. Warto dodać, iż kolejnych 11 punktów jest w trakcie uruchamiania, natomiast 23 punkty znajdują się w budowie i zostaną uruchomione do końca roku. Uzupełnieniem tych działań jest zakup kolejnych autobusów elektrycznych, a także pojazdów porządkowych, które są już w flocie MPGK Katowice i dbają o czystość miasta – dodaje prezydent Katowic.

Sieć Taurona w Katowicach to 40 stacji ogólnodostępnych, w tym 5 stacji DC (ładowanych prądem stałym) oraz 35 stacji AC (zasilanych prądem zmiennym). Stacja ładowania AC składa się z dwóch punktów ładowania, a stacja DC, w zależności od modelu, z trzech albo czterech punktów. Oznacza to, że aktualnie Tauron udostępnia 86 punktów ładowania.

Stacje są usytuowane w centrum miasta, m.in. przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym, Hotelu Vienna House przy ulicy Sokolskiej, ale także w dzielnicach Katowic: os. Witosa, Ligocie, Bogucicach, os. Bażantowo, Giszowcu. Infrastruktura rozłożona równomiernie na terenie całego miasta pozwala na zaplanowanie trasy przejazdu tak, by po drodze naładować samochód.

Mapę ze stacjami Taurona możesz zobaczyć tutaj.

Stacje Taurona zasilane z sieci OSD dostarczają energię elektryczną pozyskiwaną z odnawialnych źródeł: elektrowni wodnych i farm wiatrowych. Pochodzenie energii potwierdza Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii (PTCE) w Poznaniu.

Ładowanie od maja będzie tańsze

Dodatkowo od początku maja na stacjach Taurona obowiązywać będzie nowy cennik z niższymi stawkami ładowania na stacjach AC. Nowa taryfa będzie niższa o blisko 25 proc., a stawka, już od 1 maja, za kilowatogodzinę wyniesie 1,21 zł. Wszystkie stacje ładowania Tauron są dostępne w aplikacji eMap, która służy m.in. do nawigowania ładowarek, autoryzacji użytkownika oraz rozliczenia Klienta za usługę ładowania. Aplikacja jest dostępna w APP Store oraz Google Play.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych da więcej mocy w podróżowaniem elektrykami. Narzucone z góry wymagania na samorządy zmuszą je do rozwoju infrastruktury. Jej brak uważany był do tej pory jako główny problem w użytkowaniu pojazdu elektrycznego. Była obawa, że gdzieś w podróży zabranie nam energii. Wkrótce powstanie w Polsce tysiące punktów ładowania, co pozwoli rozwinąć skrzydła elektromobilności.  Pisaliśmy o tym też tutaj.

Źródło:Materiały Prasowe Tauron

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *