Router Tenda TX3 – demon prędkości właśnie wylądował w moim domu
Idealnie się złożyło, że kilka dni temu podpięto mi światłowód!

W redakcji padło ostatnio pytanie „kto chciałby przetestować router Tenda TX3”? Pierwsza moja myśl, to oczywiście „po co mi testowanie routera, router to router”. Szybko jednak takie myślenie poszło na bok, kiedy do mojego domu weszli instalatorzy od internetu. Wreszcie w mojej okolicy pojawił się światłowód, więc od razu zamówiłem instalację.
Kiedy technicy zobaczyli mój stary wysłużony router, który nigdy nie sprawiał mi większych problemów, zaczęli się śmiać. Nie wiedząc o co chodzi, zapytałem grzecznie co jest śmiesznego w tym. Odpowiedź była prosta: montowane właśnie łącze 1 Gb/s nie będzie w pełni wykorzystywane, bo mój staruszek obsłuży max (według papierów) 150 Mb/s. Wtedy w głowie – nie to, że się zapaliła, ale wręcz wybuchła! – lampka. Przypomniał mi się router, który właśnie do mnie zmierzał, Tenda TX3.
Tenda TX3 – demon prędkości wśród routerów
Na drugi dzień po montażu wyczekiwanego światłowodu, przyszła paczuszka od Tendy. Zgrabnie zapakowany sprzęt już po pierwszym „trzymaniu” sprawił wrażenie wysokiej jakości urządzenia. Słuszna waga, bo przecież w tym przypadku na tym nie trzeba oszczędzać. Routery zazwyczaj stoją na półce, jeśli nie są to urządzenia mobilne. Na opakowaniu znalazłem informację, że router ten obsługuje technologię WiFi 6 i już wiedziałem, że się polubimy.
WiFi 6 lub też inaczej zwane jako IEEE 802.11ax (albo po prostu WiFi ax) to nic innego jak najnowsza technologia w sieci bezprzewodowej. Na pewno kojarzycie wcześniejsze WiFi g, b itd. Najnowszy standard jednak ma być znacznie szybszy, obsługujący bez problemu sporo urządzeń w całym domu, od komputerów, poprzez laptopy, do smartfonów i telewizorów.
Tenda TX3 – specyfikacja
- Standardy i protokoły: IEEE802.3, IEEE802.3u,IEEE802.3ab
- Interfejs: 1*10/100/1000Mbps WAN port, 3*10/100/1000Mbps LAN ports
- Antena: 4*6dBi external antennas
- Przyciski: 1* WPS,1*Reset button
- Zasilanie: Input:AC 100-240V~50/60Hz 0.6A
- Output: DC 12V⎓1A
- Wymiary: 9.35*6.03*1.77 in (237.6*153.1*45mm)(W*D*H)
- LED: SYS*1
- Standardy połączenia bezprzewodowego: IEEE 802.11ac/a/n/ax 5GHz, IEEE 802.11b/g/n/ax 2.4GHz
- Prędkość: 5GHz: Up to 1201Mbps, 2.4GHz: Up to 574Mbps
- Częstotliwość: Simultaneous dual band 2.4 & 5GHz
- Moc transmisji: CE: <20dBm(2.4G), <23dBm(5G)
- Funkcje podstawowe: SSID Broadcast: Enable/Disable, Transmission Power: high, medium, low, Beamforming, MU-MIMO
- Bezpieczeństwo połączenia bezprzewodowego: WPA-PSK,WPA2-PSK, WPA/WPA2-PSK, WPA3-SAE/WPA2-PSK, Wireless Security: Enable/Disable, WPS(WiFi Protected Set-up) fast encryption
- Typ połączenia internetowego: PPPoE, Dynamic IP, Static IP PPPoE(Russia), PPTP(Russia), L2TP(Russia),Unifi,Maxis,Maxis-special,Manual
- Tryb pracy: Wireless Router Mode, Universal Repeater Mode, WISP Mode, Serwer DHCPDHCP Server, DHCP Client List, DHCP Reservation
- Serwer wirtualny: Port Forwarding, DMZ Host, UPnP
- Bezpieczeństwo: Client Filter, Parental Control(support black list and white list), Remote Web Management
- Firewall: Forbid UDP flood attack, Forbid TCP flood attack, Forbid ICMP attack, Forbid WAN PING from internet
- Special Features: Smart Traffic Prioritisation, PPPoE Username/password Clone, Smart WiFi Schedule, Smart LED on/off, Tenda Cloud, Tenda App, Alexa
- DDNSn: o-ip,Oray, 88ip,DynDNS
- VPN: PPTP server, PPTP client, L2TP client
- Inne: Bandwidth Control, Guest Network, IPTV, VLAN, MAC Clone, Static Routing, System Log, Backup & Restore configurations, Firmware upgrade online, Firmware upgradeable via browser, Supports IPv6
- Temperatura: Operating Temperature: 0 ~ 40, Storage Temperature: -40 ~ 70.
- Wilgotność: Operating Humidity:10% ~ 90% RH non-condensing, Storage Humidity: 5% ~ 90%RH non-condensing.
- Certyfikaty: CE/FCC/RoHS
- EIRP Power (Max.): 2.400-2.4835GHz:19.86dBm (EIRP), 5.150-5.250GHz:22.96dBm (EIRP)
- Zawartość opakowania: Wireles Router*1, Power Adapter *1, Install Guide*1, Ethernet Cable*1
Tenda TX3 – pierwsze wrażenia
Po otworzeniu pudełka zobaczyłem, że sprzęt jest porządnie zabezpieczony. Takie wypełnienie spotyka się zazwyczaj przy naprawdę „cennych” elementach, takich jak karty graficzne. Spotkałem się kiedyś z tym, że routery w sklepach zapakowane były w… blister. Tutaj jednak wszystko zabezpieczone miękkim kartonem, a z wierzchu okryte folią.
W zestawie są oczywiście cztery anteny, zapewniające dalekie zasięgi, a także stabilność. Oprócz tego zasilacz i kabel ethernet. Do tego ostatniego muszę się przyczepić, bo jest dość krótki, postawiłem router na biurku, a komputer mam pod biurkiem i już miałem problem z długością kabla. Jednak nie to jest w tym najistotniejsze. Przejdźmy zatem do konfiguracji. Załączona instrukcja jest w języku polskim.
Poprzez pierwszą konfigurację prowadzi nas specjalny „samouczek”, który dostępny jest w przeglądarce pod adresem tendawifi.com. Tam, w języku polskim jesteśmy instruowani krok po kroku:
Całość zajęła mi nie więcej niż minutę, co jest olbrzymim plusem. Po zalogowaniu do panelu administracyjnego routera otrzymujemy dostęp do pokaźnej listy ustawień i konfiguracji. Wszystko okraszone ładnym interfejsem:
Tutaj skonfigurowałem tylko podstawowe ustawienia, takie jak WiFi i blokady dostępów, a pełną analizę funkcji i ustawień przygotuję w pełnej recenzji sprzętu.
Przejdźmy jednak do konkretów, czyli testów wydajności routera Tenda TX3. To przecież jest najważniejsze. Na początek odpaliłem tylko jedno wpięte urządzenie, które połączyłem z routerem za pomocą karty sieciowej bezprzewodowej ASUS, która posiada zewnętrzne anteny. Żadne inne urządzenie nie było w tym czasie podpięte do routera. Wynik? Zobaczcie zresztą sami:
Dla porównania – podczas montażu światłowodu, na testowym routerze dostarczonym przez operatora, prędkość sięgała max 750 Mbps. To jednak nie jest oczywiście miarodajne, ale pełne testy dopiero przede mną. Na pewno przygotowuję porównanie obciążenia sieci WiFi przy podłączeniu kilku wymagających urządzeń jednocześnie, sprawdzenie priorytetów na łączu, itd.
Nie zmienia to faktu, że przede mną niesamowita przygoda z routerem Tenda TX3, która musi się zakończyć dobrze, bo takich parametrów nie widziałem dawno! Już teraz mogę polecić router dla każdego mniej lub bardziej wymagającego użytkownika.
Artykuł sponsorowany, dostarczony przez zewnętrznego partnera.