Router Linksys pozwoli monitorować pomieszczenia, korzystając tylko z sieci WiFi!

Router Linksys pozwoli monitorować pomieszczenia, korzystając tylko z sieci WiFi!

Opublikowano 10.10.2019 9:18 -


Kwestia bezpieczeństwa i prywatności zawsze są ze sobą ściśle powiązane. Nie da się ich chyba pogodzić, bo decydując się na monitoring godzimy się w pewien sposób na ingerencję w naszą prywatność. Linksys opracował sposób, by monitorować nasze mieszkania dzięki zasięgowi sieci Wi-Fi.

Ktoś może woli czujniki ciepła, ultradźwięku czy sensory montowane do skrzydeł drzwi i okien. Ktoś inny może stwierdzić, że każdy da się oszukać, a to czy padniemy ofiarą włamania, zależy tylko od determinacji złodzieja. Linksys ma jednak coś nowego, co może zaskoczyć niejednego intruza!

Router Wi-Fi jako strażnik domu!

Linksys uruchomił nową funkcję w swoich routerach obsługujących standard Mesh. Na razie jedynym modelem, który pozwala skorzystać z funkcji monitoringu jest model Velop Tri-Band AC2200. Zasada działania monitoringu zakłada pokrycie pomieszczenia jednorodnym sygnałem Wi-Fi. Obiekty, które odbijają sygnał i mają wektor kierunku pozwalają na zinterpretowanie jako nieproszonego gościa. Co ciekawe dane są na tyle dokładne, że da się wykryć ruch obiektów mniejszych od myszy.

Niestety Linksys zdecydował się na subskrypcyjny model usługi. Monitoring dzięki sieci Wi-Fi kosztować będzie 2,99 dolara za miesiąc lub 24,99 dolary przy płatności z góry za rok. Dostępny będzie też 90-dniowy okres próbny, dla osób które nie są do końca przekonane co do sposobu działania monitoringu.

Cała usługa realizowana będzie przy pomocy aplikacji Linksys Smart Wi-Fi dostępnej na Androida oraz iOS. Aplikacja pozwoli na wyłączanie i włączanie alarmu, analizowanie historii incydentów oraz ustawienie czułości alarmu. Ta ostatnia opcja wydaje się najważniejsza, bo jak już wcześniej pisałem, monitoring jest w stanie wykrywać nawet małe obiekty. Odpowiednie ustawienie czułości pozwoli uniknąć włączenia alarmu i ciągłych, natarczywych powiadomień, jeśli mamy w domu np. rozbrykanego pupila.

Rozwiązanie Linksys jest bardzo ciekawe. Producent chce wprowadzić je również do innych swoich routerów, jeśli okaże się ono popularne wśród klientów. Pytaniem pozostaje to jak bezpieczne jest to rozwiązanie i czy jest podatne na złamanie.

Źródło: materiały prasowe.

Wieści z Rozładowani.pl