Ostatnio w moje ręce trafiła najnowsza propozycja Fritza z ich rodziny routerów – FRITZ!Box 4040. W kilku recenzjach, na które możecie natrafić w sieci przeczytacie, że jest to urządzenie idealne. Ale czy rzeczywiście tak jest? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie – poniżej znajdziecie kilka spostrzeżeń i faktów, które udało mi się zanotować przez kilka tygodni korzystania z urządzenia.

Od razu uprzedzam – nie zadawajcie mi skomplikowanych pytań na temat zawiłości technicznych/technologicznych – jestem zwykłym użytkownikiem i pod takim też kątem napisana jest ta recenzja. Okej, to sobie wyjaśniliśmy, więc przejdźmy do rzeczy! ;-)

Wygląd

Kupując jakiekolwiek urządzenie, często poza funkcjonalnością kieruję się jego wyglądem. Ba, nawet czasami stawiam ten drugi czynnik na pierwszym miejscu. Router od FRITZa na pewno zwraca uwagę swoim designem. Być może nie będzie on pasował do wymuskanych, minimalistycznych wnętrz, ale na pewno będzie się w nich wyróżniał. Czerwono-srebrna obudowa kojarzy mi się raczej dość topornie, ale tragedii nie ma. Z drugiej jednak strony – router ma być ozdobą czy ma być funkcjonalny?

2017 05 01 09.23.36 1

PS Zdjęcie nie oddaje rzeczywistych kolorów, na żywo czerwony jest bardziej jaskrawy.

Parametry techniczne

Fritz w swoim routerze 4040 zastosował technologię WLAN AC+N, dzięki której możemy osiągnąć prędkość nawet 866 Mbit/s. Co to oznacza w praktyce? Jeśli masz internet o prędkości 100 Mbit/s to już możesz „góry przenosić”. Prócz tego, FRIZ!Box 4040 oferuje nam standardowo szyfrowanie WLAN wg WPA2 i WPA oraz przycisk WPS umożliwiający bezpieczną konfigurację. Co więcej, router automatycznie wybiera kanał transferu Wi-Fi z uzwględnieniem źródła zakłóceń, a tryb Eco obniża zużycie prądu. I jeszcze jedna ciekawostka – router obsługuje telefonię internetową (VoIP) – oznacza to, że po zainstalowaniu specjalnej aplikacji na telefonie możemy wykonywać połączenia telefoniczne za pomocą naszego internetu. Sprawdziłem – jakość połączeń jest naprawdę okej, tylko FRITZ mógłby zastanowić się nad zmianą interfejsu dedykowanej aplikacji. Prezentuje się on bowiem jak wyjęty z pierwszych iPhone’ów.

Router jako chmura plików?

FRITZ!Box 4040 posiada dwa złącza USB – jedno w standardzie 2.0, drugie 3.0. Dzięki temu bezpośrednio do urządzenia możemy podłączyć np. dysk zewnętrzny i udostępniać znajdujące się na nim pliki wszystkim urządzeniom podłączonym do sieci przewodzonej przez router. Jeśli udostępniacie hasło do WiFi swoim gościom, nie musicie się martwić, że Ci będą mieli dostęp do Waszych plików – urządzenie umożliwia bowiem stworzenie drugiego hasła, tylko dla gości. Dzięki platformie FRITZ!NAS macie łatwy dostęp za pomocą przeglądarki do wszystkich danych w sieci, niezależnie od ich miejsca zapisu. Jeśli szukacie alternatywy dla domowych wirtualnych serwerów, właśnie ją znaleźliście.

System zarządzania siecią

FRITZ posiada swój własny system zarządzania siecią, nazywany czasami FRITZ!OS. To intuicyjne narzędzie, dzięki którym staniemy się „panem i władcą” naszego internetu. ;-) Możemy tu m.in. sprawdzać i zmieniać ustawienia naszej sieci, zarządzać kontrolą rodzicielską (ustawiać ograniczenia czasowe, białe i czarne listy stron), analizować zużycie transferu i wiele, wiele więcej. Plus za dość intuicyjny interfejs i szczegółowe objaśnienie każdej z funkcji tam zawartych.

fritzbox

Co ciekawe, FRITZ udostępnia także aplikację FRITZ!App, która umożliwia przede wszystkim łatwy dostęp do plików z urządzeń mobilnych, ale także – możliwość pozostawienia jednego z urządzeń mobilnych podłączonych do sieci w domu i włączenia trybu kamery – dzięki temu możemy w łatwy sposób śledzić to, co dzieje w naszym mieszkaniu pod naszą nieobecność. Rozwiązanie rodem z programu, w którym szukano idealnej niani, ale są sytuacje, gdzie może okazać się przydatne.

Podłączanie modemu internetu bezprzewodowego

Dzięki wspomnianym wcześniej wejściom USB możecie bez problemu podłączyć modem internetu bezprzewodowego i dzięki temu udostępniać sieć Wi-Fi innym urządzeniom. Sam korzystałem przez jakiś czas z tego urządzenia w ten sposób i funkcja ta działa bezproblemowo. Uprzedzając pytania – nie wzmocni raczej Waszego sygnału, a jedynie umożliwi jego odbieranie innym urządzeniom.

Co w pudełku?

Jeśli zdecydujecie się na zakup modelu 4040, w pudełku znajdziecie:

  • router
  • instrukcję szybkiej instalacji
  • zasilacz
  • kabel sieciowy
  • materiały reklamowe

2017 05 01 09.22.06 1

Podsumowanie

Z racji tego, że urządzenie testowałem na dość niestabilnym połączeniu z siecią, nie udostępniam szczegółowych wyników speed testu, gdyż mogłyby one wprowadzić kogoś w błąd. Spisałem swoje pierwsze wrażenia, które – jak widać – są naprawdę pozytywne. Poza wyglądem urządzenia, nie mam – kolokwialnie mówiąc – do czego się przyczepić. To moje drugie urządzenie tej firmy – obecnie korzystam jeszcze z FRITZ!Powerline, udostępniającego sieć za pomocą instalacji elektrycznej. Router idealny? Nie ma rzeczy idealnych, ale na pewno jest to dobry sprzęt, o wielu zaletach – główną z nich jest oczywiście wydajność i dedykowane, intuicyjne oprogramowanie, o którym pisałem parę słów powyżej.