Roboty idą po naszą pracę, na razie w Rosji

Roboty idą po naszą pracę, na razie w Rosji

Opublikowano 19.04.2019 12:24 -


Rosja to stan umysłu – to oczywiście oklepane powiedzenie, ale może niebawem stracić na znaczeniu. Rosja stać się może stanem umysłu, ale umysłu sztucznej inteligencji. Wszyscy wiemy, że nieuniknione jest oddanie naszych miejsc pracy robotom, inna sprawa, że sami te roboty tworzymy. Ot, taki paradoks. Kwestią otwartą pozostaje zatem jakie zawody uda nam się uchować.

Prezenterzy telewizyjnych wiadomości już od dawna mogą mieć obawy o swoje miejsca pracy. Mimo że japońska próba robo-prezentera z 2014 była bardziej śmieszna niżeli poważna, przez co prezenterzy mogli na chwilę odetchnąć z ulgą, to rozwój postępuje. Wraz z rozwojem pojawiają się kolejne próby, nie tak dawno Chińczycy zaprezentowali swojego prezentera AI:

Przyznacie, że będą na miejscu „realnych” prezenterów, można zacząć bać się o posadę. W tym tygodniu pojawiły się jednak kolejne niepokoje wśród tej społeczności. Rosyjski kanał informacyjny Russia24 pokazał swojego nowego robota, który czytał wiadomości. Prezenter został stworzony przez firmę technologiczną Promobot. Widać po nim, że wymaga jeszcze trochę pracy, ale faktem jest, że jesteśmy, jako społeczność już w dość zaawansowanym stadium rozwoju robo-pracowników.

Telewizja BBC twierdzi, że robot Alex był wzorowany na jednym z założycieli firmy Promobot. Aktualna wersja robota jest w stanie poruszać twarzą, jednak inżynierowie firmy pracują podobno nad możliwością poruszania wszystkimi kończynami. Alex do tej pory kosztował około miliona rubli, co daje mniej więcej 15000$. Zamówionych podobno zostało 12 androidów, jednak klienci są nieznani.

Robot Alex czytał do tej pory wiadomości z różnych dziedzin, między innymi poruszał tematykę rolnictwa, finansów czy technologii. Czytając o tych ostatnich, oświadczył, że „głównym bohaterem byłem ja sam”. Mimo że jest świażakiem w branży, na sucharach już się zna. Komentarze internatów nie pozostawiają złudzeń, że robot wymaga masę poprawek. Oczywiście zarzucana jest mu głównie propaganda (nie wiem, czy da się to poprawić w software), ale także drewniana postawa czy dziwny i nienaturalny wygląd.

Raport Światowego Forum Ekonomicznego sugeruje, że roboty do 2025 roku przejmą około 75 milionów miejsc pracy. Jednocześnie raport mówi, że w tym samym czasie powstaną nowe stanowiska dla ludzi. Jaka będzie przyszłość robotyki, a tym bardziej ludzkości? To okaże się w najbliższych latach.

Wieści z Rozładowani.pl