Ostatnio miałem okazję przejeżdżać przez jedną z miejscowości w południowo-zachodniej Polsce. Nazwy specjalnie nie wymieniam, ale to, co przykuło moją uwagę to mnóstwo bannerów w stylu „nie dla farmy PV w naszym regionie”.

Takie podejście mnie zastanawiało, szczególnie, że w tej samej wiosce pełno było dachów pokrytych panelami fotowoltaicznymi. Jak widać oszczędność i ekologia jest ważna, kiedy dotyczy nas samych, a jeśli już ktoś ma na tym korzystać to protesty stają się normą. Wczoraj jednak trafiłem na ciekawą informację, a dokładnie na genialny film na YouTube.

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce gotowa

Firma ESOLEO i PAK SERWIS ukończyły montaż 155 000 modułów PV o łącznej mocy 70 MW na farmie PV w Brudzewie. Należąca do GK ZEPAK farma budowana jest na terenach pogórniczych.

Już same parametry farmy robią wrażenie, jednak film prezentujący oblicze farmy jest jeszcze bardziej interesujący. Zobaczcie zresztą sami:

ESOLEO odpowiada za cały projekt, a także montaż i ostateczne przekazanie do użytku tej olbrzymiej farmy. Powstała ona na wielu działkach, których łączna powierzchnia wynosi ponad 100 ha. Są to zrekultywowane tereny, na których wcześniej wydobywano węgiel brunatny w sposób mało ekologiczny, czyli odkrywkowo. Jak widać można taki teren wykorzystać pod instalacje stricte dbające o nasze środowisko.

Do tej pory pozycję lidera w wielkości farmy fotowoltaicznej w Polsce sprawowała farma w Czernikowie. Jej moc to jednak „tylko” 3,77 MW, przez co jest prawie 20-krotnie mniejsza od tej w Brudzewie.

Farma jest już gotowa i lada chwila zostanie uruchomiona. Mam tylko nadzieję, że w ślad za ESOLEO pójdą inne podmioty i Polska wreszcie stanie się krajem, gdzie będziemy mogli się pochwalić dbaniem o środowisko w jakikolwiek sposób.

Za produkcję materiału wideo odpowiada Michał Szelest.


Posłuchaj nas!