Na minimalistycznej, prostej stronie cenareligii.pl dowiemy się, ile wynoszą kwoty przeznaczone na lekcje z lekcji religii katolickiej w na terenie Polski. Możemy to sprawdzić przy pomocy interaktywnej mapy. Mamy do dyspozycji kilka wartości, którymi możemy się posługiwać do odczytania takich danych, jak np. roczny koszt wydawany przez konkretną gminę czy powiat. Informacje widniejące mapce pochodzą z serwisu Rzeczpospolitej Polskiej – dane.gov.pl. To otwarte dane.

 

Kto wpadł na pomysł stworzenia cenareligii.pl ?

Jak możemy przeczytać na stronie inicjatywy:

“Na początku 2021. roku członkowie wojewódzkich grup świeckiej szkoły (lista) oraz osoby z niezależnych inicjatyw, w tym politycy, zapytali samorządy o to, jakie kwoty są przeznaczane na pensje pracowników, którzy zajmują się katechizacją młodzieży.”

Skąd pomysł na cenareligii.pl?

Od kilku lat coraz głośniej i śmielej podważa się zasadność przeprowadzania lekcji katechezy w szkołach publicznych. Religia, całe szczęście, nie jest przedmiotem obowiązkowym w szkołach publicznych, czyli fundowanych i zarządzanych przez państwo. Należy również wspomnieć, że, wbrew pozorom, taki stan rzeczy nie ma w Polsce długiej historii.

Do roku 1992 lekcje religii nie odbywały się w szkołach, a na pewno nie w szkołach państwowych – według prawa – świeckich. Co ciekawe, wbrew rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r., obecność na lekcjach religii nie powinna być dla żadnej uczennicy ani żadnego ucznia domyślna czy obowiązkowa. Jednak jeśli żadne z opiekunów prawnych nie zarządzi inaczej, dziecko musi uczęszczać na lekcje katechezy w szkole publicznej.

Inicjatywa cenareligii.pl to świetne przypomnienie, przynajmniej części z nas, że w szkole świeckiej nie ma miejsca na teologię traktowaną na równi z fizyką czy biologią. Trzymamy kciuki i mamy nadzieję, że projekt będzie rozwijany i popierany przez coraz większą liczbę środowisk.


Posłuchaj nas!