O ile najnowsze propozycje wręcz hipnotyzują efektami specjalnymi, o tyle w czasach, kiedy jeszcze większość z nas nie zdawała sobie sprawy ze znaczenia rodzimej sztuki filmowej – powstało kilka(naście) dzieł wartych uwagi. Okazuje się, że jest ku temu świetna okazja – nie tylko do zapoznania się z klasykami polskiej kinematografii, ale też do zaobserwowania postępującego procesu digitalizacji. Zapraszam Was na mały przewodnik po rekonstrukcji cyfrowej polskiego teatru, animacji i filmu.

digitalizacja – co to jest?

Digitalizacja sama w sobie stanowi sumę procesów mających na celu przetworzenie materiałów analogowych (pochodzących z obiektów świata rzeczywistego) na formę cyfrową metodą skanowania lub fotografowania oraz dalszą jej obróbkę komputerową, która umożliwia udostępnianie otrzymanego obrazu. Digitalizacja jest więc najprościej mówiąc – pewnego rodzaju cyfryzacją przeprowadzaną w konkretnym celu. Dzięki rozwijającej się technologii proces ten stale ewoluuje, a zaawansowane narzędzia pozwalają brać na warsztat co raz to nowe zasoby.

Tymi, które chciałbym Wam szczególnie polecić, jest unikatowy w skali Europy i świata projekt – Rekonstrukcja Cyfrowa TVP.

Rekonstrukcja cyfrowa TVP

Ponad 800 znanych polskich filmów, kultowe animacje, seriale i Teatr Telewizji – wynik imponujący, a pośród tego zbioru całkiem pokaźna  kolekcja prawdziwych perełek.

Seriale

Pogranicze w ogniu

Szpiegowski serial z obsadą polskiej śmietanki aktorskiej.

Lata międzywojenne 1917-1939 i rywalizacja polskiego i niemieckiego wywiadu. Dwaj przyjaciele ze szkolnych lat, walczący w powstaniu wielkopolskim – Franek (Olaf Lubaszenko) oraz Cezary (Cezary Pazura) – rozdzielają się, aby rozpocząć dorosłe życie. Jeden z nich zostaje oficerem polskiego wywiadu, a drugi wstępuje do tajnych służ Republiki Wejmarskiej, a następnie III Rzeszy. Obaj, pomimo innych realiów zaczynają egzystencjonalną wędrówkę pełną niebezpieczeństw i zaskakujących sytuacji.

Królowa Bona

Kiedy w 1815 roku żoną Zygmunta I Starego zostaje Bona Sforza, niemal natychmiast zyskuje ogromny wpływ na męża i politykę kraju.

Ponownie, świetna obsada i gra aktorska na najwyższym poziomie. Klasyk polskich seriali w 12 odcinkach.

Tajemnica Enigmy

Losy polskich inżynierów, którzy dokonali jednego z najważniejszych dokonań światowej myśli strategicznej.

Tygrysy Europy

Czyli polska satyra w doskonałej odsłonie. Pięknie sparodiowany obraz polskich elit rodzących się na przełomie lat 90’. Snobizm, przerysowany tragizm i kompleksy przedstawione na przykładzie polskiej rodziny Nowaków, a w tle zabawne perypetie pracującej w willi służby.

Teatr Telewizji

Damy i Huzary

Przedstawienie Fredrowskie w reżyserii Olgi Lipińskiej. Widowiskowo zrealizowany spektakl, który uważany jest za jedną z najważniejszych inscenizacji w dziejach Teatru Telewizji.

Pan Damazy

Dworek szlachecki, a w samym jego centrum sprawa o rodzinny spadek. A wiadomo, że jak rodzina i spadek to może być ciekawie.

Karykatury

Przedstawienie krakowskiego środowiska studenckiego, które u schyłku XIX wieku przeżywa kryzys ideowy. Autorem tego realistycznego komediodramatu jest Jan August Kisielewski, uważany za najbardziej interesującą indywidualność twórców Młodej Polski.

Animacje

Powrót do wiklinowej zatoki

Wielkie powroty do Wiklinowej Zatoki na wiosnę! Pojawiają się starzy mieszkańcy oraz nowi lokatorzy, poszukujący swojego miejsca na ziemi.

Między nami bocianami

Wojtek i Matylda po przezimowaniu niekorzystnej pory roku w Afryce, powracają na wiosnę w rodzinne strony. Niebawem w ich gnieździe pojawia się potomstwo – bocianiątka Bartek i Basia, a także kukułka Zuzia. Czy młodzi rodzice poradzą sobie z trudami wychowania?

Sceny z życia smoków

Smoczą Dolinę zamieszkują trzy przesympatyczne smoki – Antoni, Zygmunt i Wincenty. Pewnego dnia do tej wesołej gromadki dołącza żaba…

Jeden dzień z życia kukułki zegarowej

Codzienne perypetie kukułki mieszkającej we wnętrzu zegara i jej codzienne rozterki.

Uważam, że rekonstrukcja cyfrowa to piękna podróż do przeszłości. Proces ewolucji kina polskiego od samego początku powiązany był z ówczesną sytuacją na świecie i nieco późnym docieraniem do nas możliwości, jakie pozwalały na progres, Nie zmienia to jednak faktu, że historia rodzimego kina jest niezwykle ciekawą opowieścią, która odnowiona wygląda jeszcze bardziej interesująco.


Posłuchaj nas!