Reklamy w WhatsApp? Facebook się waha, decyzja zapadła

Bez wątpienia jest to dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników aplikacji WhatsApp. Wcześniej informowano o tym, że Facebook planuje wprowadzić reklamy do popularnej apki. Wywołało to niemałą burzę wśród fanów mobilnego komunikatora. Okazuje się, że Facebook chyba poszedł po rozum do głowy (jakkolwiek dziwnie to brzmi) i odkłada na półkę swoje plany zarabiania na reklamach w WhatsAppie.

O całej sprawie donosi serwis Wall Street Journal. Według nich WhatsApp rozwiązał specjalny zespół, który pracował nad integracją reklam na platformie. Co więcej – kod, który został do tej pory stworzony, został usunięty z aplikacji. Na razie nie wiadomo, czy plany są zawieszone, czy całkowicie anulowane.

Warto przypomnieć, że kiedy Facebook w 2014 roku kupował za niespełna 20 miliardów dolarów WhatsApp, Mark Zuckerberg informował, że nie będzie naciskać na szybkie wprowadzenie reklam. Niestety już dwa lata później dane użytkowników WhatsAppa zaczęły być szerzej udostępniane w celu lepszego dopasowywania reklam. W 2018 roku już bardziej oficjalnie podjęto decyzję o wprowadzeniu reklam do aplikacji. Doprowadziło to do tego, że współzałożyciel WhatsApp, Jan Koum odszedł z firmy, nie zgadzając się z takimi planami. Twórcy apki od początku byli przeciwni reklamom, twierdząc, że „nie da się poprawić życia nikogo, poprawiając działanie reklam”.

WhatsApp usilnie szuka dochodów ze swojej aplikacji. Firma eksperymentuje z różnymi planami w Indiach, gdzie ma ponad 400 milionów aktywnych użytkowników. Stworzono także specjalną platformę WhatsApp Business, która ma pomóc firmom w kontakcie z klientami. Tutaj pobierana jest symboliczna opłata za wiadomości.

Na razie nie wiadomo, czy Facebook będzie szukał innych sposobów na wdrożenie reklam, ale faktem jest, że wpłynęłoby to negatywnie na społeczny odbiór, bo wielu użytkowników właśnie dla takiej „wolności” korzysta z apki.

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Przemysław Bicki

Powiązane

Nieustraszony zawita na duży ekran. Powstanie film na bazie popularnego serialu z Davidem Hasselhoffem

Popularny serial “Nieustraszony” (“Knight Rider”) doczeka się przenosin na duży ekran. Zapowiedziano film, w którym…

10 sierpnia, 2020

“Męskie Granie” po raz pierwszy odbyło się wyłącznie on-line. Artyści wsparli osoby LGBT

Z powodu panującej epidemii koronawirusa, festiwal "Męskie Granie" 2020 odbył się w formie transmisji on-line…

10 sierpnia, 2020

Jeździłem dzisiaj na rowerze za 37 000 zł

Wprawdzie najdroższym gadżetem, który testowałem, jeśli można użyć tego słowa w kontekście samochodu, był Porsche…

9 sierpnia, 2020

Google zakończyło sprzedaż Pixel 4 i Pixel 4 XL, ale chyba poznaliśmy datę rozpoczęcia sprzedaży Pixela 5 i plany wypuszczenia składanego smartfona

Google zaprzestało sprzedaży w swoim oficjalnym sklepie smartfonów Pixel 4 oraz Pixel 4 XL. Na…

8 sierpnia, 2020

Skullcandy Indy FUEL – czy to w końcu słuchawki TWS dla mnie? Kilka pierwszych wrażeń

Marka Skullcandy to stały gość na łamach DailyWeb. Ich sprzęty są naprawdę dobrej jakości, za…

7 sierpnia, 2020

Wyciek danych z Intela. 20GB poufnych danych ujrzało światło dzienne

Intel zaliczka wpadkę. 20GB danych zawierających wewnętrzną dokumentację producenta wyciekło i krąży w internecie. Niebawem…

7 sierpnia, 2020