O całej sprawie donosi serwis Wall Street Journal. Według nich WhatsApp rozwiązał specjalny zespół, który pracował nad integracją reklam na platformie. Co więcej – kod, który został do tej pory stworzony, został usunięty z aplikacji. Na razie nie wiadomo, czy plany są zawieszone, czy całkowicie anulowane.

Warto przypomnieć, że kiedy Facebook w 2014 roku kupował za niespełna 20 miliardów dolarów WhatsApp, Mark Zuckerberg informował, że nie będzie naciskać na szybkie wprowadzenie reklam. Niestety już dwa lata później dane użytkowników WhatsAppa zaczęły być szerzej udostępniane w celu lepszego dopasowywania reklam. W 2018 roku już bardziej oficjalnie podjęto decyzję o wprowadzeniu reklam do aplikacji. Doprowadziło to do tego, że współzałożyciel WhatsApp, Jan Koum odszedł z firmy, nie zgadzając się z takimi planami. Twórcy apki od początku byli przeciwni reklamom, twierdząc, że „nie da się poprawić życia nikogo, poprawiając działanie reklam”.

WhatsApp usilnie szuka dochodów ze swojej aplikacji. Firma eksperymentuje z różnymi planami w Indiach, gdzie ma ponad 400 milionów aktywnych użytkowników. Stworzono także specjalną platformę WhatsApp Business, która ma pomóc firmom w kontakcie z klientami. Tutaj pobierana jest symboliczna opłata za wiadomości.

Na razie nie wiadomo, czy Facebook będzie szukał innych sposobów na wdrożenie reklam, ale faktem jest, że wpłynęłoby to negatywnie na społeczny odbiór, bo wielu użytkowników właśnie dla takiej „wolności” korzysta z apki.