Recenzja Pioneer HTP-076 - zawansowany zestaw kina domowego w przystępnej cenie

Recenzja Pioneer HTP-076 – zawansowany zestaw kina domowego w przystępnej cenie

Opublikowano 4.07.2019 14:39 Aktualizacja: 4.07.2019 14:41 - Akcja Partnerska


Znam kilka sposobów, by uczynić domowe seanse filmowe lub grę na konsoli jeszcze bardziej ekscytującymi. Jeśli miałbym wymienić ten najważniejszy, to pewnie wspomniałbym dobry sprzęt audio. Spędziłem trochę czasu z zestawem kina domowego Pioneer HTP-076 i wiem, co potrafi ten sprzęt.

Znam ludzi, którzy budowali swój system audio latami, a dziś nie mają czasu słuchać muzyki. Znam też takich, którzy wybrali pierwszy lepszy zestaw z marketowej półki i używają go bez przerwy. Ja łączę obie te grupy — nie słucham tyle muzyki, ile bym chciał, a mój system audio nikomu nie zaimponuje. Pioneer HTP-076 to sprzęt dla takich ludzi jak ja. Jest prosty w konfiguracji, nie rujnuje portfela, ma mnóstwo funkcji i wiele możliwości rozbudowy.

Kompletny zestaw

Testowany sprzęt to zestaw amplitunera oraz głośników 5.1, którego wzmacniacz ma łączną moc 870 W (pięć kanałów po 150 W oraz jeden 120 W, 6 om, 1 kHz, 10 % THD). Wspiera on DTS:X i DTS Neural:X Upmixer oraz Dolby Atmos Height Virtualizer i DTS Virtual:X. Jeśli chodzi o wideo amplituner wspiera odtwarzanie materiałów UHD (4K/60p/4:4:4/24-bit, 4K/24p/4:4:4/36-bit, 4K/60p/4:2:0/36-bit) z HDR 10, HLG oraz BT.2020 (standardy obrazu o wysokiej dynamice).

Pioneer HTP-076

Coś, co jest też ważne to zestaw wyjść i wejść. Z przodu sprzęt dysponuje wejściem AUX oraz słuchawkowym 6.3 mm. Z tyłu do dyspozycji mamy 4 przypisywane wejścia HDMI oraz jedno wyjście HDMI, USB dla urządzeń strumieniujących, 3 przypisywalne wejścia audio, jedno optyczne i coaxial (oba przypisywalne), wyjście Pre Amp dla drugiego subwoofera oraz Zone B dla słuchawek BT. Poza tym oczywiście jest jeszcze wyjście dla 6 głośników oraz port dla anten AM i FM. Oczywiście Pioneer HTP-076 wspiera też Bluetooth (4.2 LE). Całkiem sporo, prawda?

Konfiguracja i obsługa

Każda osoba, która miała styczność z segmentowym sprzętem audio (lub dedykowanym kinem domowym) spokojnie może pominąć ten akapit ;). Pioneer HTP-076 imponuje mnogością możliwości. Jeśli to pierwsze Twoje spotkanie z podobnym sprzętem, pewnie jesteś w szoku, widząc te wszystkie porty podłączeniowe z tylu. Niepotrzebnie!

Pioneer HTP-076

Aby podłączyć sprzęt i zacząć z niego korzystać, wystarczy wykonać tylko kilka prostych kroków. Musimy zastanowić się, co chcemy podłączyć do naszego zestawu. Mamy do dyspozycji 4 wejścia HDMI, więc możemy wykorzystać takie urządzenia, jak konsole do gier, odtwarzacze Blu-Ray, streamboxy czy odbiorniki telewizji kablowej. Następnie takim samym kablem podłączamy Pioneera do telewizora. Zaraz po podłączeniu na ekranie telewizora ukaże nam się konfigurator, ale przebrnięcie przez jego opcje nie jest czymś trudnym. Możemy też podłączyć inny sprzęt  jak odtwarzacz CD, telewizor czy telefon poprzez pozostałe wejścia.

Głośników jest 6. Jeden z nich to subwoofer, kolejny to głośnik centralny i po dwa frontowe oraz sorround. Każdy z nich posiada oddzielne wejście i kabel (o długości 3 metrów) dla każdego kanału. Dwa głośniki sorround posiadają odpowiednio dłuższy kabel (8 metrów) tak, by można było przeprowadzić je przez cały pokój.

Jak już wspominałem we wpisie z pierwszymi wrażeniami, urządzenie jest dobrze oznaczone. Sama instrukcja również poprowadzi bezboleśnie przez proces instalacji sprzętu nawet największego laika.

Możliwości i zastosowane technologie

DOLBY ATMOS/DOLBY SURROUND UPMIXING

HTP-076 jest kompatybilny z konfiguracją 3.1.2ch najnowszej platformy dźwięku kinowego, Dolby Atmos®. Możesz odtwarzać zorientowany obiektowo dźwięk w płynnych, zakrzywionych ruchach lub realistyczny, trójwymiarowy ruch ponad głową przez górne głośniki. Inne kodeki audio, takie jak PCM i DSD, można teraz miksować z zastosowaniem Dolby Surround dla uzyskania dźwięku 3D.

DTS:X/DTS NEURAL:X UPMIXING

DTS:X to najnowsza generacja kodeka audio DTS, który wykorzystuje dźwięk na bazie obiektowej celem uzyskania nowego, głębokiego i interaktywnego doświadczenia audio. Ponieważ DTS:X może automatycznie dostosowywać dźwięk do istniejących kanałów i systemów głośników, nie ma konieczności tworzenia określonego układu głośników. Zanurz się w imersyjnym środowisku muzycznym z niewiarygodnie bogatym, żywym dźwiękiem. Inne kodeki audio, takie, jak PCM i DSD można teraz miksować z zastosowaniem DTS Neural:X dla uzyskania dźwięku 3D.

DOLBY ATMOS HEIGHT VIRTUALIZATION*

Podczas odtwarzania formatu Dolby format, włączenie Dolby Atmos Height Virtualizer umożliwia bardziej imersyjne doświadczenie odsłuchu, tworząc wirtualne otoczenie i efekt górnej warstwy z tradycyjnych układów głośników bez wykorzystania dodatkowego systemu surround czy głośników górnej warstwy.

* Funkcja dostępna z przyszłą aktualizacją firmware

DTS VIRTUAL:X

Z DTS Virtual:X możesz cieszyć się trójwymiarowym imersyjnym dźwiękiem podobnym do DTS:X, bez konieczności stosowania głośników górnej warstwy czy tylnych głośników. Technologia obsługuje źródło wejścia od 2 do 7.1.4 kanałów dla dostarczania na układ od 2 do 5.1-kanałowych głośników. DTS Virtual:X współpracuje z wszystkimi kodekami DTS, łącznie z DTS:X.

PRZYGOTOWANY DO STANDARDU WIDEO NASTĘPNEJ GENERACJI

HTP-076 obsługuje przejście dla sygnałów HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma) i Dolby Vision. Po podłączeniu kompatybilnego urządzenia źródłowego możesz cieszyć się tymi najnowszymi standardami wideo na kompatybilnym wyświetlaczu. Co więcej, wszystkie terminale HDMI obsługują 4K (60p/4:4:4/24-bit), szeroką paletę barw (BT.2020) i HDCP 2.2, dzięki czemu nie ma problemu z podłączaniem nowych urządzeń i można również cieszyć się treścią premium taką, jak wideo w formacie 4K z cyfrową ochroną przed kopiowaniem.

WYŚCIE STREFY B DLA SŁUCHAWEK BEZPRZEWODOWYCH

Model HTP-076 jest wyposażony przyłącze wyjściowe audio strefy B dla rozszerzenia dźwięku strefy głównej przez podłączenie doku słuchawek bezprzewodowych. Możesz słuchać dźwięku odtwarzanego w salonie przez bezprzewodowe słuchawki.

WBUDOWANA TECHNOLOGIA BLUETOOTH WIRELESS

Możliwość strumieniowego przesyłania piosenek z kompatybilnych urządzeń z wbudowaną Bluetooth® Wireless Technology (wer. 4.2 + LE). HTP-076 posiada profile A2DP/AVRCP z obsługą kodeków SBC/AAC. Naciskając przycisk Bluetooth na panelu przednim można bezpośrednio uruchomić funkcję BT i to nawet, gdy jednostka jest w trybie gotowości.

Jakość dźwięku

Nie da się tego prosto ocenić, jeszcze trudniej to opisać. Nie chodzi tu nawet o rodzaj odsłuchu i wrażeń w zależności od tego, czy akurat grałem, słuchałem muzyki po Bluetooth czy oglądałem film. Sposób odbioru zależny jest też od sceny i systemu dźwiękowego, który wybierzemy.

Pioneer HTP-076

Do dyspozycji mamy systemy DTS i Dolby Surround i to nie dziwne, że to one pozwalają usłyszeć najwięcej. To one dają wrażenie dźwięku, który jest głęboki, szczegółowy i pełen energii. HTP-076 tchnęło sporo życia i wigoru w utwory, które dobrze znałem, ale po których się tego nie spodziewałem.

To nie wszystko, w nasze ręce oddano też kilka wirtualnych trybów scenicznych oraz sporo innych ustawień. Wiele z parametrów dźwięku, a nawet głośności możemy zapamiętać jako jeden z trzech profili i wywołać dedykowanym przyciskiem na pilocie lub amplitunerze.

Podsumowanie

Pioneer HTP-076 to amplituner kina domowego wraz z zestawem głośników 5.1 o łączeń mocy 870 W. Sprzęt oferuje możliwość podłączenia 4 urządzeń wideo za pośrednictwem portów HDMI. Poza tym mamy też porty jak w standardowych wzmacniaczach stereo. Sprzęt wspiera najnowsze standardy DTS i Dolby Surround. Nie zabrakło też tradycyjnego radia oraz łączności Bluetooth.

Pioneer HTP-076

W pełni kompletny zestaw jest bardzo dobrze przemyślany pod względem technicznym. Wykończenie jest więcej niż dobre i sprawia wrażenie droższego, niż jest w rzeczywistości. Instalacja sprzętu jest równie prosta co jego obsługa. Pioneer stworzył świetny zestaw, który jest przepustką do świata audio i nie rujnuje domowego budżetu. To świetna baza do rozbudowy o odtwarzacz sieciowy, Blu-Ray lub nowe głośniki.

Wady? Z tych, które mi doskwierały to brak wsparcia dla Aplowskiego AirPlay i łączności Wi-Fi. Szkoda, że sprzęt nie pozwala na obsługę nośników USB (to z tyłu służy do zasilania urządzeń). Z drugiej jednak strony, zdaję sobie sprawę, że obsługa powyższych zarezerwowana jest dla wyższych urządzeń z oferty Pioneera.


Sprzęt do testów otrzymalismy od Pioneer Polska.

Wieści z Rozładowani.pl