W budżetowych smatfonach na rynku można zauważyć dwa obozy kalkulowania kosztów i zysków. Jedna ze stron wciska na siłę 5G, nie bacząc na inne podzespoły, druga z kolei pomija fakt istnienia sieci 5G, skupiając się na najlepszym możliwym aparacie czy procesorze. Jak to w życiu bywa, tak we wszystkim trzeba umieć znaleźć kompromis. Tym właśnie jest realme 8 5G, kompromisem pomiędzy 5G a dobrymi podzespołami.

realme 8 5G

Nowy model, uzupełniający serię realme 8 to realme 8 5G. Jest to jedyny model umożliwiający dostęp do najwyższych dostępnych aktualnie prędkości. Ta cecha wymusiła wymianę procesora na MediaTek Dimensity 700, którego wydajność w testach jest na poziomie Snapdragona 732. Mediatek jest również wykonany w 7nm procesie technologicznym, więc jego zapotrzebowanie na energię powinno być mniejsze niż w Snapdragonie 720G (8nm), który znalazł się w realme 8 Pro. Dostępne będą 2 wersje wyposażenia – 4GB pamięci RAM i 64GB pamięci wewnętrznej (tylko w sieci PLUS) oraz 6+128GB.

Skoro otrzymaliśmy 5G i lepszy procesor, to gdzie jest haczyk? Głównie w aparacie. realme 8 5G wyposażony jest w jedno użyteczne oczko 48MPx. Choć jest to dobra i sprawdzona matryca, na tle wersji 4G wypada dość blado. Moim zdaniem atrapa czwartego obiektywu z napisem AI to średni żart. Rozumiem, że dzięki temu seria wygląda bardziej spójnie, ale nie jedna osoba złapała się na „4 aparaty”.

Wyświetlacz zastosowany w modelu 5G to 6,5″ LCD IPS w rozdzielczości FullHD+ z odświeżaniem 90Hz. Jest to moim zdaniem krok wstecz względem reszty serii, ale gracze mogą docenić 90Hz ponad sAMOLED z innych urządzeń. Dla mnie jest to zatem minus, ale wiem, że nie dla każdego wyświetlacz nim będzie. Tak samo ma się sytuacja z czytnikiem linii papilarnych, który w odróżnieniu od serii został umiejscowiony w przycisku – ja wolę osobiście czytnik w ekranie, ale co do tego również są zdania podzielone. Ten w przycisku na pewno działa szybciej.

Bateria realme 8 5G to porządne 5000mAh z ładowaniem 18W.  Jeżeli jesteście ciekawi pełnej specyfikacji, zapraszam was do strony producenta.

realme 8 5G – testy

Jeżeli zastanawiacie się, czy to właśnie Realme 8 5G jest dla was, mam dla was dobrą wiadomość. Na dniach pojawią się na DailyWeb pełne testy tego telefonu. Tam opowiemy więcej o tym jak ten telefon wygląda na żywo, jak sprawuje się na co dzień MediaTek Dimensity 700 oraz czy warto poświecić aparat dla sieci 5G. Stay tuned!

Cena i dostępność

Jak już wspomniałem na początku, wersja 4+64GB będzie dostępna tylko w sieci PLUS, zatem jego cena jest uzależni ona całkowicie od zielonych. Wariant 6+128GB jest dostępny już w wolnej sprzedaży w cenie 999zł w 2 wersjach kolorystycznych – czarny i niebieski.

Moim zdaniem realme bardzo słusznie, a nawet atrakcyjnie, wyceniło model realme 8 5G. Za 999zł mamy bowiem realme 8 oraz realme 8 5G. Pozostaje zatem decyzja czy wybieracz czerwoną, czy niebieską tabletkę ;)


Posłuchaj nas!