Raspberry Pi 2 już jest!

Raspberry Pi 2 już jest!

Opublikowano 2.02.2015 21:16 - 5


Czy są na sali jacyś miłośnicy Maliny? Mam dla Was dobre wieści. Wasze prośby zostały wysłuchane. Oto przed Wami Raspberry Pi 2 Model B. Fundacja ogłosiła właśnie premierę, od dawna oczekiwanej, drugiej generacji swojego popularnego (zgodnie z dzisiejszą nomenklaturą) mikro-komputerka. Zgodnie z oczekiwaniami, nowa Malina oparta ja na szybszym procesorze (ponownie w formie układu typu SoC), a ogólna specyfikacja przedstawia się następująco:

  • Procesor: Broadcom BCM2836 – Cortex-A7 4-rdzenie x900 Mhz
  • Ram: 1GB LPDDR2 SDRAM
  • Pełna kompatybilność z Raspberry Pi 1

Najciekawszy jest oczywiście procesor. Jest to nowy układ firmy Broadcom, która dostarczała już serce dla pierwszej Maliny. W momencie, w którym piszę te słowa, w sieci próżno szukać pełnej specyfikacji układu. Pomimo to, informacje publikowane przez blogerów i dziennikarzy technologicznych wskazują, że Raspberry Pi 2 posiada taki sam układ graficzny jak poprzednia generacja. To z kolei wskazuje, że komputer nie posłuży nam do odtwarzania filmów w 4K. To jednak będę mógł potwierdzić dopiero po zapoznaniu się z pełnym opisem BCM2836.

rpi2

Na pokładzie nowej Maliny nie znajdziemy kontrolera SATA. Ja co prawda uważam, że Raspberry Pi go nie potrzebuje, ale wiem, że wiele osób liczyło na jego pojawienie się. Dla tych z Was, którzy potrzebują tej funkcjonalności, pozostają więc rozwiązania takie jak Banana Pi.

Windows 10 na Raspberry Pi?

Nowy procesor to nowe możliwości. Fundacja deklaruje, że druga generacja komputerka będzie w stanie uruchomić nowe dystrybucje Linuksa, a wśród nich między innymi Ubuntu. To jednak nie wszystko. Wśród nowych systemów wymieniony jest między innymi Windows 10.

W informacji opublikowanej przez Fundację czytamy, że przez ostatnie 6 miesięcy, wspólnie z Microsoftem prowadzili oni prace nad przygotowaniem kompatybilnej wersji Windows 10. Będzie ona dostępna bezpłatnie dla producentów. Co to oznacza? Dokładnie, nie wiemy, ale Microsoft ma wkrótce poinformować o szczegółach tej współpracy.

Podejrzewam, że chodzi o Windows 10 w wersji „mobile” czyli przeznaczonej dla smartphone’ów oraz tabletów o wielkości do 8-cali. Microsoft wspomniał o niej w trakcie niedawnej konferencji prasowej. Jest ona kompatybilna z układami ARM. Podobnie jak obecny Windows 8.1 jest on bezpłatny dla małych urządzeń z dotykowym ekranem. Raspberry Pi co prawda nie spełnia tego kryterium, ale Microsoft może zrobić wyjątek.

Ile Panie za to świecidełko?

Raspberry Pi 2 Model B ma zastąpić swojego poprzednika i będzie dostępny w cenie 35$. W Polsce będzie to ~130-160 zł.

Więcej informacji wkrótce.

Wieści z Rozładowani.pl