Zaledwie kilka dni wystarczyło, aby m.in. Magdalena Jethon i Wojciech Mann zebrali ponad 400 tys. zł na Patronite na swój najnowszy projekt – internetowe radio „Nowy Świat”. Dużą rolę w jego powodzeniu odegrali słuchacze zrzeszeni w grupie „Ratujmy Trójkę”.

Nie da się ukryć, że radiowa „Trójka” nie ma ostatnio najlepszej opinii. Po zwolnieniach i odejściach kolejnych dziennikarzy, czarę goryczy przelało w końcu rozwiązanie umowy z Anną Gacek, a następnie – Wojciechem Mannem.

W czwartek, 16 kwietnia Magdalena Jethon – była dyrektor „Trójki” – ogłosiła, że wraz z innymi dziennikarzami zamierzają uruchomić swoją rozgłośnię. O wsparcie projektu poproszono fanów, a pieniądze można było wpłacać przez platformę Patronite.

Wystarczyło kilka dni, aby osiągnąć i podstawowy cel – 250 000 zł, i cel dodatkowy – 350 000 zł. Aktualnie poziom wszystkich datków wynosi niebagatelne 465 255 zł. To rekord i precedens, jeśli chodzi o wsparcie internetowych mediów w Polsce.

W „Nowym Świecie” mają pojawić się m.in. Jerzy Sosnowski, Fisz, Wojciech Waglewski, Małgorzata Maliborska, Anna Krakowska, Joanna Kołaczkowska, Piotr Bukartyk czy Kuba Badach, Eliza Michalik, Grzegorz Markowski, Katarzyna Kasia, Jose Torres i Krzysztof Łuszczewski. Wsparcie zadeklarowali Wojciech Malajkat, Krystyna Kofta i Zbigniew Zamachowski.

Jak ustawić swoje tło w Skype podczas rozmowy wideo?

Nowy Świat skupi miłośników Trójki

Projekt stworzenia nowego radia złożonego z byłych gwiazd „Trójki” uruchomiła spółka „Ratujmy Trójkę”, w skład której wchodzą m.in. Magda Jethon, Jan Chojnacki, Piotr Jedliński i Wojciech Mann. Nazwa spółki pochodzi od tak samo zatytułowanej grupy słuchaczy, którzy zjednoczyli się na Facebooku, aby wesprzeć i motywować swoich ulubionych dziennikarzy.

– To Państwo, nasi Słuchacze, namówili nas, żebyśmy spróbowali. To dzięki uporowi grupy „Ratujmy Trójkę” jest szansa, że ten projekt wystartuje. Wszystkim nam zależy na stworzeniu dobrego radia – podkreśla Magda Jethon.

Zebrana kwota ma zostać przeznaczona na następujące inwestycje:

  • zakup profesjonalnego sprzętu, który umożliwi realizację i emisję audycji,
  • budowa zaplecza technicznego, umożliwiającego stałe nadawanie,
  • wynajęcie lokalu, gdzie pracować będzie cały zespół,
  • adaptacja pomieszczeń (np. stworzenie studia emisyjnego).

Dzięki osiągniętemu pułapowi ponad 350 000 zł przedstawiciele nowego radia będą mogli poszerzyć także zespół redakcyjny.

– Postawili Państwo poprzeczkę bardzo wysoko. Przed nami okres wytężonej pracy.
Ale to przecież przyjemność pracować dla Państwa – przyszłych słuchaczy Radia Nowy Świat – napisali twórcy radia w komunikacie do osób, które wpłaciły pieniądze na projekt.