To wydarzenie, na które fani motoryzacji czekają cały rok. Race of Champions powróci już 29 stycznia. Po raz pierwszy uczestnicy dostaną do dyspozycji elektryka, to CUPRA UrbanRebel Racing Concept.

Chociaż kierowcy nadal mogą dołączać do listy uczestników, to udało się już potwierdzić udział producentów, którzy oddadzą im maszyny do ścigania. W tym roku nie obyło się bez niespodzianek, po raz pierwszy jednym z dwóch pojazdów będzie elektryk.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Race od Champions wyłoni najlepszych!

Race od Champions to cykliczne wydarzenie motorsportowe, które w 1988 po raz pierwszy zorganizowano z inicjatywy wspaniałej kierowczyni rajdowej Michèle Mouton. Dzięki niej powstały niezwykle zawody, które co roku wyłaniają najlepszych w kategorii Race of Champions gdzie premiowane są dwa miejsca na podium oraz Puchar Narodów gdzie wybierani są najlepszy kierowca i najlepsza nacja.

Początkowo udział w Race od Champions brali wyłącznie kierowcy rajdowi. Z czasem zmieniono zasady i mogli w nich brać kierowcy każdej dyscypliny motorsportu, nawet motocykliści.

323657781 719995912857076 6844159751006075595 n

Zawody mają charakter systemu kołowego (każdy z każdym). Osiem najlepszych miejsc zaczyna rywalizację w systemie pucharowym. Finał zakłada w obu kategoriach (Race of Champions oraz ROC Nations’ Cup) zakłada 3 przejazdy, wygrywa ten, kto odnotuje dwa najlepsze przejazdy jako pierwszy.

Niesamowitą atrakcją są tory i samochody. Zasadniczo nie ma stałego miejsca i pojazdu. Co rok zmienia się tor, miasta, a nawet kontynenty, by zaproponować lokalne i świeże widowisko. To samo dotyczy samochodów. Kierowcy ścigają się identycznymi wozami, ale co roku jest to inny pojazd. Ubiegłe edycje wykorzystywały pustynne buggy, bolid KTMa, torowe Lambo, formułe NASCAR a nawet cupowyego VW Scirocco!

ROC, Race of Champions często zaskakują widzów. W zeszłym roku przeniesiono zawody w rejon pokrytego śniegiem toru Pite Havsbad w Szwecji. Innym razem rozegrano edycję Sim Racingową (eROC). Teraz wprowadzono pojazd elektryczny, to koncept CUPRA UrbanRebel Racing Concept.

CUPRA UrbanRebel Racing Concept na start!

Organizatorzy ROC wybrali dwa pojazdy w tym roku. Pierwszym jest pojazd typu UTV Polaris RZR. Drugim, znacznie dla nas ciekawszym jest CUPRA UrbanRebel Racing Concept.

CUPRA UrbanRebel Racing Concept

Pisaliśmy już o niej, ale warto przypomnieć to prototyp, który kiedyś zobaczymy na ulicach. Cupra UrbanRebel Concept zapewnia ciągłą moc 250 kW (340 KM) i do 320 kW (435 KM) w szczytowym momencie, a od 0 do 100 km/h przyspiesza w zaledwie 3,2 sekundy.

CUPRA UrbanRebel Racing Concept

Ta edycja zapowiada się naprawdę wyjątkowo. Tor Pite Havsbad, 60 mil od koła podbiegunowego w północnej Szwecji, wybudowany został na zamarzniętej części Morza Bałtyckiego, a trasa będzie pokryta lodem i śniegiem. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli najlepsi kierowcy na świecie, w tym wielokrotni mistrzowie Formuły 1 – Mika Hakkinen i Sebastian Vettel, mistrzyni serii W Jamie Chadwick, mistrzowie świata w rajdach i rallycrossie Johan Kristoffersson, Petter Solberg, Travis Pastrana. Wyścig odbędzie się 28 i 29 stycznia.

Więcej informacji na stronie Cupra oraz ROC.