Przyzwyczajony zostałem do ekosytemu Apple, gdzie AirDrop działa jak marzenie i przerzucanie plików z telefonu na tablet czy MacBooka to czynność prosta jak kopiowanie z folderu do folderu. Android (jak i Windows), z racji na swoją segmentację nie jest w stanie osiągnąć podobnej funkcjonalności dla każdego urządzenia globalnie. Nie rzadko nawet połączenie przewodem nie działa i spędza noc z powiek. Wiem o czym mówię, bo od tygodnia walczymy (pozdrawiam tatę) nad połączeniem Windows 10 20H2 i Redmi Note 9 Pro, które po aktualizacji Windows nie chce ruszyć w żaden sposób. Aby uniknąć takich sytuacji, pozostaje ścisła współpraca producentów urządzeń przenośnych bezpośrednio z Microsoft. Pierwszy jest Samsung.

Quick Share i Windows

Usługa QuickShare od Samsung działa od niedawna, a dokładnie od momentu premiery Samsunga Galaxy S20 w lutym poprzedniego roku. Funkcja ta miała na celu ułatwienie przesyłania plików pomiędzy urządzeniami na wzór AirDrop w Apple. Brakujące ogniwo, które często mi doskwierało, to brak możliwości użycia Quick Share na komputerze. Przesyłanie po Bluetooth na komputer nie jest rozwiązaniem, bo dzisiejsze pliki są ciężkie, a prędkość BT mocno ograniczona. Link to Windows również nie działa jak powinno moim zdaniem. Wkrótce ma to się zmienić i kabel będzie można schować do szuflady.

 „(Samsung) Quick Share, wprowadzony kilka miesięcy temu na urządzenia mobilne Samsunga, umożliwia szybkie udostępnianie zdjęć, filmów, dokumentów i nie tylko na telefonach z interfejsem Galaxy One UI 2 na pokładzie. Korzystając z funkcji szybkiego udostępniania, możesz udostępniać zawartość pobliskim urządzeniom za pośrednictwem Wi-Fi Direct lub Bluetooth lub urządzeń obsługiwanych przez „SmartThings”. Aplikacja pojawi się teraz również w systemie Windows 10 i, oczywiście, jeszcze bardziej usprawni współdzielenie danych między komputerami z systemem Android i Windows 10 ”.

Zakładam, że na początku funkcja ta nie będzie działała tak dobrze jak w przypadku Apple, ale będzie to krok, na który czekałem, praktycznie początku QuickShare. Samsung tym samym dostanie kolejny + względem konkurencji tuż obok bezprzewodowego Android Auto, czy bezprzewodowego Samsung DeX.

Na ten moment nie mamy żadnych deklaracji kiedy możemy się spodziewać finalnej wersji QuickShare dla Windows, ale już sama informacja o pracy interesuje.