Dobre wieści dla osób chcących montować w DaVinci Resolve na ARM, a mają alergię na jabłka. Aplikacja trafi też na ARMowe laptopy z Windowsem. Zapowiedź ta została ogłoszona podczas wydarzenia Snapdragon Summit na Hawajach, skupiającego się głównie na platformie Qualcomm X Series i procesorze Oryon.
DaVinci Resolve to aplikacja do edycji wideo przeznaczona dla kreatywnych profesjonalistów i hobbystów, znana z różnych funkcji postprodukcyjnych, takich jak korekcja kolorów. Resolve jest znane z tego, że korzystają z niego profesjonaliści, także w Hollywood, a mimo to aplikacja posiada darmową wersję, która spełnia praktycznie wszystkie potrzeby amatorów i pół profesjonalistów. DaVinci Resolve zyskuje coraz więcej zwolenników, powoli wypierając Adobe Premiere Pro z pozycji standardu branżowego.
- Peach Fuzz Pantone i motorola
- spotify powrót starej funkcji
- kalkulator prezent dla twojego księgowego
- Xiaomi Mijia P1 czajnik z redukcją szumu
- Apple ma na chwilę spokój z UE
Snapdragon Summit to zorganizowana na Hawajach konferencja, na której Qualcomm zaprezentował między innymi Snapdragon 8 Gen 3 i Snapdragon X Elite. Nowy flagowy procesor mobilny od Qualcomm składa się z głównego rdzenia Cortex-X4 @ 3,3 GHz, pięciu rdzeni Performace @ 3,2 GHz oraz dwóch dodatkowych jednostek Efficiency @ 2,3 GHz. Za to Snapdragon X Elite to oczywiście konkurencja dla apple’owskiego M2.
DaVinci Resolve na windowsowych ARM
DaVinci Resolve do tej pory dostępny był tylko na urządzeniach Apple macOS z procesorami ARM. Twórcy, którzy nie zamierzają przenosić się z Windowsa na inny system operacyjny, a chcą cieszyć się możliwościami procesorów ARM, mogą być zadowoleni, bo Snapdragon Summit przynosi dobre wieści. Laptopy z systemem Windows oparte na architekturze ARM, zaprojektowane dla platformy Qualcomm Snapdragon Elite X, będą natywnie obsługiwać oprogramowanie DaVinci Resolve.
Natywnym wsparciem dla nowych procesorów, które do laptopów z Windowsem, mają trafić w połowie przyszłego roku, pochwalił się Dave Lebolt z Blackmagic Design, twórcy DaVinci Resolve. Pochwalił on ze sceny nowe procesory, które pozwalają na otwieranie aplikacji 1,7 razy szybciej niż 12-rdzeniowe procesory Intela i 3 razy szybciej przy użyciu NPU (Neural Processing Unit). Jestem bardzo ciekawy, jak wygląda to w porównaniu z procesorami od Apple, ale na takie porównania, będziemy musieli poczekać do dnia premiery laptopów z nowymi procesorami od Qualcomm.
Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 4 jeszcze nie zadebiutował, ale wygląda, że jest gorszy od Apple M2
Wydaje się, że architektura ARM to przyszłość komputerów osobistych. Nic więc dziwnego, że kolejni producenci, wprowadzając swoje rozwiązania na rynek, poszukują partnerów do ich promocji. Ciekaw jestem, jak nowy procesor od Qualcomm spisze się w bezpośrednim porównaniu do sprzętu od Apple. Ciekaw jestem też halloweenowego eventu firmy z Cupertino, bo jeżeli potwierdzą się pogłoski, to Apple może pokazać procesory z serii M3, które na starcie zdystansują konstrukcję Qualcomm.
„DaVinci Resolve do tej pory dostępny był tylko na urządzeniach Apple macOS z procesorami ARM. Czy autorowi to peron odjechał? Z tego co się orientuję to jeszcze wczoraj pracowałem na DaVinci na windowsie….a czekaj zaraz sprawdzę czy mi ktoś kompa nie podmienił.
Autorowi peron odjechał, bo założył, że jak pisze cały artykuł o procesorach ARM, to czytelnik będzie na tyle kumaty, że zrozumie, że jak napisałem, że program jest na razie dostępny na urządzeniach Apple, to chodziło mi o właśnie tę architekturę, ale chyba wymagam zbyt wiele.
Niezła manipulacja. Program DaVinci jest dostępny również na architekturze x86 o czym autor nie wspomina. I zaraz za autorem fanboje jabłka będą powtarzać, że kup maka bo DaVinci nie zadziała na Windowsie. Otóż działa i to bardzo dobrze. A tu cytat autora„ DaVinci Resolve do tej pory dostępny był tylko na urządzeniach Apple macOS z procesorami ARM” I co może sobie pomyśleć laik chcący zacząć pracę z w/w programem nie znający się na architekturach procesorów? I tylko o to mi chodziło. Trudne?
Ciagle.podkreslacie ze „procesor do windowsa” czyli innych rzeczy nie odpalimy? Nie mozna tego nazwac pecetowym procesorem? Laptop to tez „personalny komputer”
Masz rację, może powinienem (zwłaszcza że funkcjonuje wersja DaVinci Resolve na Linuxa) pisać o pecetowym procesorze, mając w pamięci Linuxa. Trudno jednak myśleć poważnie o systemie operacyjnym, który ma więcej dystrybucji niż użytkowników, zwłaszcza że gdy je pozbieramy do kupy, to wyjdzie nam coś koło 3% rynku.