Dobre wieści dla osób chcących montować w DaVinci Resolve na ARM, a mają alergię na jabłka. Aplikacja trafi też na ARMowe laptopy z Windowsem. Zapowiedź ta została ogłoszona podczas wydarzenia Snapdragon Summit na Hawajach, skupiającego się głównie na platformie Qualcomm X Series i procesorze Oryon.

DaVinci Resolve to aplikacja do edycji wideo przeznaczona dla kreatywnych profesjonalistów i hobbystów, znana z różnych funkcji postprodukcyjnych, takich jak korekcja kolorów. Resolve jest znane z tego, że korzystają z niego profesjonaliści, także w Hollywood, a mimo to aplikacja posiada darmową wersję, która spełnia praktycznie wszystkie potrzeby amatorów i pół profesjonalistów. DaVinci Resolve zyskuje coraz więcej zwolenników, powoli wypierając Adobe Premiere Pro z pozycji standardu branżowego.

//dzisiaj na dailyweb

Snapdragon Summit to zorganizowana na Hawajach konferencja, na której Qualcomm zaprezentował między innymi Snapdragon 8 Gen 3 i Snapdragon X Elite. Nowy flagowy procesor mobilny  od Qualcomm składa się z głównego rdzenia Cortex-X4 @ 3,3 GHz, pięciu rdzeni Performace @ 3,2 GHz oraz dwóch dodatkowych jednostek Efficiency @ 2,3 GHz. Za to Snapdragon X Elite to oczywiście konkurencja dla apple’owskiego M2.

DaVinci Resolve na windowsowych ARM

DaVinci Resolve do tej pory dostępny był tylko na urządzeniach Apple macOS z procesorami ARM. Twórcy, którzy nie zamierzają przenosić się z Windowsa na inny system operacyjny, a chcą cieszyć się możliwościami procesorów ARM, mogą być zadowoleni, bo Snapdragon Summit przynosi dobre wieści. Laptopy z systemem Windows oparte na architekturze ARM, zaprojektowane dla platformy Qualcomm Snapdragon Elite X, będą natywnie obsługiwać oprogramowanie DaVinci Resolve.

SnapdragonXElite Lifestyle
fot. Qualcomm

Natywnym wsparciem dla nowych procesorów, które do laptopów z Windowsem, mają trafić w połowie przyszłego roku, pochwalił się Dave Lebolt z Blackmagic Design, twórcy DaVinci Resolve. Pochwalił on ze sceny nowe procesory, które pozwalają na otwieranie aplikacji 1,7 razy szybciej niż 12-rdzeniowe procesory Intela i 3 razy szybciej przy użyciu NPU (Neural Processing Unit). Jestem bardzo ciekawy, jak wygląda to w porównaniu z procesorami od Apple, ale na takie porównania, będziemy musieli poczekać do dnia premiery laptopów z nowymi procesorami od Qualcomm.

Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 4 jeszcze nie zadebiutował, ale wygląda, że jest gorszy od Apple M2

 

Wydaje się, że architektura ARM to przyszłość komputerów osobistych. Nic więc dziwnego, że kolejni producenci, wprowadzając swoje rozwiązania na rynek, poszukują partnerów do ich promocji. Ciekaw jestem, jak nowy procesor od Qualcomm spisze się w bezpośrednim porównaniu do sprzętu od Apple. Ciekaw jestem też halloweenowego eventu firmy z Cupertino, bo jeżeli potwierdzą się pogłoski, to Apple może pokazać procesory z serii M3, które na starcie zdystansują konstrukcję Qualcomm.