Qualcomm Snapdragon 865 i 875 w nowym procesie i z jeszcze większą mocą

Qualcomm Snapdragon 865 i 875 w nowym procesie i z jeszcze większą mocą

Opublikowano 29.08.2019 20:03 -


Qualcomm Snapdragon 855 jeszcze się nie zestarzał. Ba, jego poprawiona wersja z plusem dostępna jest od niedawna i to tylko w jednym urządzeniu. Mimo to znamy plany producenta procesorów i wiemy, że chce zyskać dużą przewagę wydajnościową nad konkurencją.

Qualcomm to dominujący na rynku producent procesorów, których przeznaczeniem są smartfony i tablety. Od niedawna jego podzespoły znaleźć można również w laptopach, czy urządzeniach ubieranych, a już niedługo (dzięki wsparciu dla sieci 5G) w urządzeniach i maszynach opartych na pracy w sieciach 5G. Według raportów opublikowanych na sina.com Qualcomm chce podkręcić wydajność swoich procesorów oraz tempo wprowadzania ich kolejnych odsłon.

NOWY Qualcomm Snapdragon 865

Qualcomm to amerykańska firma, ale swoje procesory produkuje razem z partnerami technologicznymi. Qualcomm przez długi czas bardzo blisko współpracował przy produkcji procesorów z Samsungiem. Samsung miał do nich nawet ekskluzywny dostęp, na czym cierpiał rynek. 

W tym momencie Qualcomm chce wrócić do współpracy z Samsungiem tak, jak miało to miejsce przy opracowywaniu modeli Snapdragon 820, 821 oraz 835. Qualcomm Snapdragon 865, którego premierę zapowiedziano na 2020 rok, produkowany będzie w oparciu o 7-nanometrowy proces litograficzny Samsunga.

Snapdragon 865 jako jeden z pierwszych procesorów mobilnych ma pokonać granicę 3 GHz taktowania. Będzie też obsługiwać szybkie pamięci Flash UFS 3.0 oraz kości pamięci RAM LPDDR5x. To jednak nie wszystko! Ma być również dostępny w dwóch wersjach „kona” i „huracan” — ten drugi wprowadzi dodatkowo obsługę szybkich sieci 5G. Takie procesory będą cechowały się nawet 30-50% większą energooszczędnością oraz 20-30% większą wydajnością. 

Niedawno miał miejsce wyciek z bazy Geekbench. Ujawnione dane prezentowały możliwości Snapdragona 865, które oceniono na 12496 punktów (Snapdragon 855 uzyskał 10946 punktów). Oczywiście była to wersja testowa, więc wydajność nowego procesora będzie finalnie większa. Przewiduje się też, że nowy procesor zadebiutuje pod koniec lutego w najnowszej odsłonie Samsung Galaxy S z numerem 11. 

Samsung wytwarzać będzie procesory Qualcomma w technologii EUV (Extreme Ultraviolet Lithography). Technologia ta pozwala już teraz przesunąć granice i przygotować miejsce (a raczej cały proces technologi produkcyjnej) dla procesorów w litografii 5-nanometrowej. Próbki takich procesorów Samsung już jakiś czas temu rozesłał do partnerów. Według planów koreańskiej firmy w 2020 powinni być gotowi oferować komercyjnie procesory w litografii 3 nanometrów.

Snapdragon 875

Ambicje Samsunga nie będą miały znaczenia, bo produkcja Snapdragona 875 planowanego w 2021 roku, znów wróci do Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). Tak jak miało to miejsce teraz w przypadku modeli Snapdragon 845 oraz 855/855 Plus. Wiemy, że procesory te zostaną wykonane w 5-nanometrowej litografii. 

Ciekaw jestem odpowiedzi Apple oraz Huawei (oraz ich Procesora Kirin). Wydaje się, że Qualcomm chce mocno podnieść poprzeczkę.

Wieści z Rozładowani.pl