Jak tylko widzę informacje o 5G, od razu przychodzi mi na myśl krążący po sieci wycinek z gazety z 1929 roku (Gazeta Cieszyńska), w którym opisywane są protesty rolników przeciwko montażom masztów radiowych.

Radio gazeta cieszyńska

Odbiegłem delikatnie od tematu tego tekstu, ale najwyraźniej musiałem zabrać głos w dyskusji na temat 5G i „efektów” tej sieci. Wracając jednak do wątku – Qualcomm pod koniec ubiegłego roku zaprezentował procesor Snapdragon 765, który własnie teraz debiutuje w najnowszych telefonach. Firma jednak nie zwalnia, bo właśnie zaprezentowano nowy procek o jeszcze większych możliwościach: Snapdragon 768G 5G.

Apple Glasses w przyszłym miesiącu? To całkiem prawdopodobne

Co takiego niesamowitego jest w niewiele młodszym modelu mobilnego procesora? Przede wszystkim większa wydajność nie tylko samego procka, ale przede wszystkim grafiki. Poprzedni model, 865 posiadał obsługę 5G, jednak była to swego rodzaju obsługa w stylu znanych parę lat temu „HD Ready” – do 5G niezbędny był zewnętrzny modem. Snapdragon 768G 5G posiada natomiast wbudowany modemSnapdragon X52 (choć ta opcja była już w modelach 765) 5G.

Snapdragon 768G 5G – jeszcze większa wydajność

Producent twierdzi, że wydajność GPU w przypadku modelu 768G 5G wzrosła o około 15 procent. Szybkość procesora skoczyła natomiast z 2,4 GHz do 2,8 GHz. Nowy procesor otrzymał podobnie jak poprzednik model Snapdragon X52

Snapdragon 768G 5G ma zadebiutować w telefonach marki Xiaomi. Chodzi dokładnie o model Redmi K30 5G. Na razie nie wiadomo, czy i kiedy inni producenci skorzystają z nowych procesorów od Qualcomm.

źródło: TheVerge