Przymusowa rewolucja cyfrowa [s02e22] WWWłaśnie Podcast

Opublikowano 30.03.2020 11:16 Aktualizacja: 9.04.2020 20:51 -


Aktualna rzeczywistość zmusiła bardzo wielu ludzi, a nawet całe branże do przejścia w świat cyfrowy. Wydaje mi się, że teraz możemy mówić o rewolucji. Wcześniej były to beta testy.

Teraz gdy zostaliśmy właściwie zmuszeni do rozpoczęcia wykonywania pracy zdalnie mamy do czynienia z rewolucją. Oczywiście chodzi mi o zawody, które mogą sobie na to pozwolić. Faktem jednak jest, że setki tysięcy osób rozpoczęło pracę zdalnie. Dla części to możemy być najbardziej intensywny okres pracy przy użyciu komputera.

Jest wiele branż, na które pandemia ma ogromny wpływ. W sumie to w jakimś stopniu dotknie każdej branży, jednej mocniej, innej mniej. Kwestia czasu. Dziś jednak przyglądniemy się kilku sektorom, które rewolucję właśnie przechodzą.

Trzeba jeszcze dodać, że rewolucja nie niesie za sobą tylko pozytywnych efektów. Często będzie to obkupione tragediami. Bardzo cenię sobie nasze rozmowy, ponieważ Adrian zawsze patrzy w krytyczny sposób na świat. Ja natomiast podświadomie szukam pozytywnych aspektów. WWWłaśnie podcast pozwala mi spojrzeć w inny sposób.

Dziś okazuje się, że tak skostniały biurokratyczny twór, jak urzędy musiały przenieść się do sieci i starają się tam działać. Już nie musimy być kurierami pomiędzy urzędnikami, którzy dostarczają papiery z nowymi pieczątkami pomiędzy lokalizacjami, piętrami czy okienkami. Urzędnicy to też ludzi i są często związani procedurami. Aktualnie jesteśmy w stanie zobaczyć, ile z nich mogłaby wyglądać zupełnie inaczej.

Gdy (jeśli) pokonamy pandemię, to wszystko wróci do normy? Myślę, że jeśli aktualny stan rzeczy potrwa wystarczająco długo, aż ktoś zacznie inwestować czas i pieniądze w ulepszenie aktualnych partyzanckich rozwiązań to jest spora szansa, że zostanie to z nami na dłużej.

Należy jednak popatrzeć także na problemy, które ta rewolucja przyniesie. Na przykład szkoła. Z jednej strony istnieją spore możliwości na stworzenie nowych metod nauczania przy użyciu narzędzi online. Z drugiej strony szkoła często była schronieniem dla dzieciaków z problemami w domu lub miejscem, gdzie mogły zjeść jedyny ciepły posiłek danego dnia. Tego już żadna usługa do pracy zdalnej nie zastąpi. Dodając do tego ogromną zmianę, która będzie musiała mieć miejsce w podejściu rodziców oraz ilości czasu przez nich poświęcanego mamy właśnie widoczne negatywne konsekwencje tej rewolucji.

Zachęcamy do zostawienia subskrypcji oraz oceny naszego podcastu. Znajdziecie nas na youtube:

oraz spotify:

Wieści z Rozładowani.pl