Przygotowania do sieci 5G w wykonaniu Motoroli i Samsunga

Przygotowania do sieci 5G w wykonaniu Motoroli i Samsunga

Opublikowano 21.08.2018 11:33 -


Sieć 4G jest już z nami od 9lat i wyraźnie czuć już kroki jej następcy – 5G. W teorii umożliwi nam to przesył danych do 100Gb/s. Poza rozbudową sieci będziemy musieli posiadać urządzenie z owym modułem. W tej sprawie Samsung chwali się modułem, a Motorola Motomods 5G.

Sieć komórkowa czwartej generacji (4G) została zaprezentowana oficjalnie już w 2009 roku w Skandynawii. W teorii pozwala ona na osiągnięcie prędkości przesyłu danych do 300Mb/s. Możliwości technologiczne pozwalają jednak na ciągłe podnoszenie poprzeczki i tak dziś, możemy osiągnąć w teorii do 100Gb/s transmisji danych dzięki 5G. W praktyce mówi się jednak o 5-6Gb/s w pierwszych dostępnych modułach.

CZY 5G JEST NAM POTRZEBNE?

Technologia 5G zapewnia znacznie szybsze przesyłanie i pobieranie danych niż obecne technologie komórkowe, ale jest również lepiej przygotowany do radzenia sobie z przeciążeniami sieci. W teorii oznacza to tyle, że skończylibyśmy z problemami sieci podczas dużych imprez masowych.

SAMSUNG

Nowy modem jest oparty na 10-nanometrowym procesie produkcyjnym i jest w pełni kompatybilny wstecz. Oznacza to, że możesz bezproblemowo podłączyć się do LTE, HSPA, 3G, a nawet 2G. Jeśli chodzi o konkretną obsługę 5G, Modem Exynos 5100 obsługuje zarówno widma sub-6Ghz, jak i mmWave.

Pod względem rzeczywistych prędkości pobierania Samsung twierdzi, że prędkość maksymalna wynosi 2 Gb/s przy użyciu widma o częstotliwości poniżej 6 GHz oraz 6 Gb/s w widmie mmWave. Jak już życie pokazało w przypadku, chociażby LTE, prędkości w warunkach standardowych będą znacząco niższe.

Samsung zapowiedział, że Exynos Modem 5100 będzie dostępny dla producentów do końca 2018 roku. Możemy więc przyjąć, że pierwsze modele ukażą się na przełomie pierwszego i drugiego kwartału.

MOTOROLA MOTOMODS 5G

MotoMods 5G to nic innego jak dodatkowy moduł do telefonu, który zatrzaskuje się za pomocą pinów magnetycznych z tyłu telefonu Moto Z. Linia modułów zadebiutowała w 2016 roku wraz z Moto Z i Z Force, a kompatybilność zostanie zachowana do 2019 roku, kiedy to zadebiutuje 5G Moto Mod.

Według Motoroli 5G Moto Mod będzie obsługiwał prędkość do 5Gbps, czyli odrobinę wolniej niż moduł Samsunga. Oczywiście w obu przypadkach mówimy o widmie mmWave, które działa na bardzo małych dystansach. Oznacza to, że przynajmniej przez pierwsze kilka lat mało prawdopodobne jest uzyskanie sygnału 5G w budynkach.

Kiedy Verizon wypuści 5G Moto Mod na początku 2019 roku, w Polsce będzie co najwyżej 1 miejsce, gdzie moglibyśmy z niego skorzystać – Łódź. Oczywiście nie jest to problem, ponieważ w razie potrzeby moduł wyposażony jest w modem X24 LTE, który będzie działał znacząco lepiej niż ten w urządzeniu. W MotoMods też jest karta SIM, oddzielna od tej w telefonie. Nie jest jasne, jaki będzie teraz związek między telefonem a Modem.

CZY TO JUŻ CZAS?

Pierwsze kroki do 5G w Polsce są planowane na początek 2019, kiedy to mają powstać pierwsze stacje w Łodzi. Moim zdaniem jest dużo za wcześnie i wszystkie informacje o 5G należy traktować jako ciekawostkę a wszystkie urządzenia jako prototypy. Nie dość, że są one bardzo prądożerne, to oferują wykorzystanie 5% możliwości technologii. To się na pewno zmieni, ale nie dziś ani jutro.

Wieści z Rozładowani.pl