Przeloty satelitów Starlink to niezłe widowisko. Przekonuje się o tym każdy, kto chociaż raz widział je na nocnym niebie. Dzisiaj natomiast będzie aż trzy okazje do obserwacji! Dwie z nich to będą niedawne pakiety, czyli Starlink-19, zatem są jeszcze bardzo dobrze widoczne. Dla wytrwałych: najlepsza okazja o 5 rano, kiedy odbędzie się przelot zestawu Starlink-20, który zaledwie wczoraj został wysłany! Zestaw ten jest zatem bardzo blisko Ziemi.

Kolejny, a w zasadzie pierwszy w kolejności to zestaw Starlink-18, widoczny jeszcze w miarę okej, szczególnie przy dobrej pogodzie. Jeśli wieczorem planujecie zostać w domu, wybierzcie się na spacer, najlepiej w oddali miasta, gdzie światła miejskie nie zakłócą Wam obserwacji.

Przeloty Starlink – piątek 5.3.2021:

  • 18:32 – 43 satelity, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od północnego zachodu)
  • 18:43 – 62 satelity, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)
  • 19:14 – 46 satelitów, widoczne “na północnym horyzoncie (będą lecieć od północnego zachodu)

Przeloty Starlink – noc z piątku na sobotę:

  • 05:00 – 60 satelitów, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)

Starlink w Polsce – ceny

Od kilkunastu dni możliwe jest także oficjalne zamawianie Internetu Starlink do Polski. Ceny mogą jednak przeciętnego Kowalskiego początkowo odstraszać, bo już sam koszt montażu może nadszarpnąć niejeden budżet, szczególnie w czasach pandemii.

starlink polska

Za sam sprzęt zapłacimy bagatela 2269,00 złotych. Abonament miesięczny to koszt 449,00 złotych, a trzeba jeszcze doliczyć koszty dostawy i obsługi, które wynoszą 276,00 złotych. Podsumowując, gdyby cena miesięczna kształtowała się na poziomie około 100, a nawet 200 złotych, mogłoby to stanowić jakąś konkurencję i alternatywę dla „naszego” Internetu. Elon Musk jednak od początku zapewniał, że Starlink tani nie będzie, ale za to niezawodny.

Czy ceny w Polsce spadną? Obawiam się, że raczej nie, ewentualnie będą to kosmetyczne obniżki w zależności od kursów dolara.

W kolejnych tygodniach będą wysyłane następne loty Falcona z satelitami Starlink na orbitę. W planach na najbliższe miesiące natomiast SpaceX przewiduje rozwój misji komercyjnych w kosmos, a także dalszą współpracę z NASA. Nie można zapomnieć także o rozwoju projektu, który docelowo wyśle ludzi na Marsa. Jak widać SpaceX rośnie w siłę i się nie zatrzymuje. Jedno jest pewne – najbliższe lata mogą być ogromnym krokiem nie tylko dla człowieka, ale i dla ludzkości w podboju kosmosu.


Posłuchaj nas!