Przeloty satelitów Starlink nad Polską - wtorek 05.05.2020

Przeloty satelitów Starlink nad Polską – wtorek 05.05.2020

Opublikowano 5.05.2020 14:36 -


Sprawni obserwatorzy na pewno wczoraj zauważyli, że satelity Starlink tak jakby oddalały się od nas. Nic dziwnego, bo zmierzają one na orbitę, ale spokojnie – kolejne serie niebawem zostaną wysłane.

Na szczęście widoczne są jeszcze nad naszym niebem latające obiekty od SpaceX. Dzisiaj będą możliwe do zaobserwowania ponownie dwa przeloty. Kolejne oczywiście już jutro!

PRZELOTY STARLINK We wtorek 5.05.2020:

  1. 21:30 – 15 satelitów Starlink, widoczne na południowym horyzoncie (będą lecieć od zachodu)
  2. 23:06 – 15 satelitów Starlink, widoczne centralnie nad nami (będą lecieć od zachodu)

PS. Jutro (środa) też będą nad nami ;)
UWAGA: zalecam odwiedzenie tego tekstu w późniejszych godzinach, gdyż w każdej chwili może pojawić się aktualizacja godzin.

TESTY STARLINKÓW W TYM ROKU

W tym roku planowane są pierwsze poważne testy szerokopasmowego Internetu ze Starlinków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Satelity mają stworzyć sieć, która zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach naszej planety. Plany SpaceX są bardzo ambitne, chcą wysłać wszystkie satelity Starlink w przeciągu 12-14 miesięcy. Według założeń firmy zapewni to dostęp do sieci o przepustowości 1 Gbps nawet na obszarach wiejskich. Pierwsza seria została wystrzelona pod koniec maja ubiegłego roku.

Internet ze Starlinków od SpaceX jest już dostępny. Pierwsze testy się odbyły i to z powodzeniem. Dowodem na działanie jest tweet, który wysłał Elon Musk, korzystając właśnie z internetu ze Starlink.

SPACEX ZWIĘKSZA ZASIĘGI

SpaceX kilka miesięcy temu złożył niezbędne dokumenty z wnioskiem o zgodę na wystrzelenie nawet 30 000 satelitów. Pierwotnie miało to być 12 000, na które zgoda już jest. Łączna liczba budzi zatem podziw, bo będzie to 42 000 satelitów w przestrzeni kosmicznej. Taka konstelacja ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata.

Wieści z Rozładowani.pl