Sztuczna inteligencja wysłana na front walki z chorobami serca

Naukowcy od wielu już lat pracują nad czymś, co pozwoli zwalczyć choroby serca, a przynajmniej je zminimalizować. W dobie rozwijającej się technologii nie sposób skorzystać z tych możliwości, dlatego na front walki wysłana zostanie sztuczna inteligencja.

Niebawem zdolność AI do przewidywania zagrożeń dla naszego zdrowia może obejmować także choroby serca, szczególnie te śmiertelne. Wszystko dzięki naukowcom z CSAIL, MIT. Opracowali oni system uczenia maszynowego RiskCardio.

System taki może oszacować ryzyko śmierci z powodu problemów sercowo-naczyniowych. Chodzi o te problemy, które zmniejszają lub całkowicie blokują przepływ krwi w naszych naczyniach krwionośnych. Do postawienia diagnozy AI będzie potrzebować zaledwie 15-minutowego badania EKG.

Zabił ojca, bo ten poprosił go, żeby przestał grać w PUBG

Na podstawie takiego badania, system oceni niebezpieczeństwo chorób, które nam grożą. RiskCardio będzie w stanie ustalić, czy ktoś umrze w ciągu 30 dni, a nawet rok później. Brzmi jak przewidywanie przyszłości, czy też oszukiwanie przeznaczenia? Też mi się tak wydaje, ale jeśli taki system uratuje chociaż jedno życie – jestem za.

Podczas analizy sztuczna inteligencja skupia się na uderzeniach naszego serca. Zakłada się, że większa zmienność pomiędzy uderzeniami, odzwierciedla większe ryzyko. Naukowcy „przeszkolili” oprogramowanie na podstawie historycznych danych dotyczących badań pacjentów. Jeśli pacjent przeżył, jego bicie serca uznawano za „względnie normalne”, natomiast w przypadku śmierci, czynność serca uznawano za „ryzykowną”. Wyniki te uśredniono i stworzono specjalny algorytm.

Oczywiście wszystko jest na razie w fazie testów i system wymaga udoskonalenia, jednak sam fakt, że naukowcy są już na tym etapie, daje nadzieje. System musi nauczyć się jeszcze zależności wiekowych, pochodzenia etnicznego, czy nawet płci. Bez wątpienia o RiskCardio usłyszymy jeszcze niejednokrotnie.

Źródło: engadget.com

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Przemysław Bicki

Powiązane

Kolejny wieczór (i noc!) ze Starlinkami – rozkład na środę

Wczoraj wiele osób oglądało przeloty Starlinków nad naszymi głowami. Dzisiaj kolejna okazja, a w nocy?…

27 maja, 2020

Pure StreamR Splash – sprytny głośnik z radiem i niezłym basem

Kilka trybów głośnika Bluetooth zamkniętych w niewielkiej obudowie zazwyczaj oznacza kompromisy. Mam wrażenie, że w…

27 maja, 2020

Statystyki stron poszybowały w dół. Winne może być Google

Wielu wydawców odnotowało w ostatnich tygodniach spadek liczby odsłon i użytkowników w swoich serwisach. Wszystko…

27 maja, 2020

Jest! Oficjalna lista nowości na Netflix na czerwiec

Zawsze pod koniec miesiąca z niecierpliwością wyczekują oficjalnej zapowiedzi premier Netflixa na miesiąc następny. Podobnie…

27 maja, 2020

W Krakowie będzie więcej elektrobusów od Solarisa

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie podpisało umowę na zakup 50 Solarisów Urbino 18 electric.…

27 maja, 2020

Chcesz być hipsterem? Nie z iPhonem, to najpopularniejszy model na świecie

W pierwszym kwartale 2020 roku Apple pobił rekordy sprzedaży iPhone 11. Według danych Omdia na…

27 maja, 2020