Przełom? FDA dopuściła do użytku urządzenie, które wykona test na COVID-19 w 5 minut

Opublikowano 30.03.2020 13:15 -


Wszystkie ręce na pokład. Łatwo powiedzieć, ale trudniej zrobić, ale okazuje się, że coś w tym jest, bo właśnie dowiedzieliśmy się, że w celu diagnostyki osób, które mogą mieć koronawirusa, dopuszczono do użytku nie do końca sprawdzony sprzęt.

Chodzi o urządzenie ID NOW od firmy Abbott. FDA, czyli amerykańska agencja leków i żywności wydała zgodę na jego używanie w trybie nagłym, bez przejścia niezbędnych do tej pory, finalnych testów laboratoryjnych. Na szczęście biurokracja poszła na bok, a liczy się zdrowie obywateli.

ID NOW to niedużych rozmiarów urządzenie, które nazywane jest laboratorium w pudełku. Według zapewnień producenta jest ono w stanie wykonać wiarygodny test już w 5 minut, a pewne wyniki podawane są po 13 minutach. Do tej pory "standardowe" testy trwały od kilku do kilkunastu godzin. Dodatkowo były ograniczone do specjalnych laboratoriów, a ID NOW jest mobilny i można go zabrać nawet do domu pacjenta, który ma podejrzenie zakażenia COVID-19.

To już kolejne próby walki z epidemią. Nawet polskie firmy starają się pracować nad testami, aby zwiększyć diagnostykę i przyspieszyć ograniczenie zakażeń. Światowa agencja zdrowia WHO od dawna już powtarza, że zwiększenie ilości testów daje największe szanse na ogarnięcie pandemii.

dims

Jak podaje Engadget, po wydaniu zgody przez FDA, firma Abbott jest gotowa dostarczać nawet 50 tysięcy testów dziennie od przyszłego tygodnia. Dla porównania - w Polsce aktualnie wykonuje się 2-3 tysiące testów, chociaż liczba ta jest zwiększana. Oczywiście laboratorium w pudełku ID NOW jest na razie wprowadzane w Stanach Zjednoczonych, jednak w błyskawicznym tempie. Być może jest to sygnał dla naszych władz, aby zainteresowały się tym rozwiązaniem i w porę złożyły zamówienie, dopóki epidemia w Polsce nie jest jeszcze w szczycie.

USA również mają swojego Owsiaka – Elon Musk kupuje respiratory dla szpitali

USA borykają się z wieloma problemami w związku z pandemią koronawirusa. Liczba zakażeń rośnie w tempie, którego nie był w stanie przewidzieć nawet największy pesymista. Już w ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że Elon Musk zakupił dla szpitali w Los Angeles ponad tysiąc respiratorów, a fabryka Tesli także rozpoczęła montaż tego typu urządzeń.

źródło: Engadget

Wieści z Rozładowani.pl