O samym Tor (The Onion Router) pisaliśmy już jakiś czas temu przy okazji nowych form zabezpieczenia danych użytkowników wprowadzonych do Firefoxa. Głównym założeniem projektu jest zapewnienie użytkownikowi sieci maksimum bezpieczeństwa i prywatności. Aby stało się to możliwe, sieć łączy tysiące serwerów proxy, które w różnej kolejności włączają się pomiędzy internautę i przeglądaną stronę zmieniając przy tym IP na własne. W ten sposób analiza ruchu sieciowego staje się niemal niemożliwa, co w efekcie oznacza całkowicie anonimowy dostęp do Internetu. Przeglądarka, dotąd dostępna jedynie na Windows, macOS oraz Linuksa, właśnie zyskała swoją pierwszą oficjalną wersję mobile.

Tor stawia na mobile

Nowa aplikacja nazywa się Tor Browser na Androida (wszak nie chodzi tu o oryginalność, a skuteczność) i jest oparta na Firefoxie v60. Przeglądarka ma zastąpić inny projekt wspierany przez organizację o nazwie Orfox. Jest to przeglądarka o podobnej funkcji, która wymaga działania oddzielnej aplikacji łączącej z siecią proxy Orbot. Docelowo narzędzie to ma być wbudowane w Tor Browser, jednak nie występuje ono jeszcze w wersji alfa. Pełny opis aplikacji wraz ze wszystkimi jej funkcjami znajdziecie w oficjalnym komunikacie na blogu Tor Project.

R E K L A M A

Tor Browser for Android - oficjalna prezentacja

Jak twierdzą pierwsi użytkownicy, aplikacja wymaga jeszcze trochę pracy. Obecnie brakuje jej niektórych funkcji, a konieczność stosowania dodatkowej aplikacji proxy znacznie obniża wygodę użytkowania. Odnotowano także problemy z ładowaniem niektórych stron internetowych – dość często wysypują się czcionki, nie wszystkie elementy ładują się na stronie. Wymienione problemy powinny zostać jednak wyeliminowane do końca tego roku. Na początku 2019 r. swoją premierę będzie miała bowiem pełna wersja przeglądarki.

Zobacz także: Co nowego w Android 9?

A co z użytkownikami iOS? Niestety, na razie nic nie wiadomo o planach wprowadzenia wersji Tor Browser na iPhone. Twórcy projektu zalecają jednak w tym przypadku korzystanie z aplikacji Onion Browser, opracowanej przez Mike’a Tigasa.


Posłuchaj nas!