Aktualnie są dwie możliwości obsługi trybu ciemnego w przeglądarkach internetowych. Pierwszym z nich jest najprostsze odwrócenie kolorów. Nie zawsze jednak działa to poprawnie. Drugim sposobem jest odbieranie informacji od witryny o trybie ciemnym i aktywowanie go. Google właśnie zdecydowało, że wykorzysta tę drugą opcję w swojej przeglądarce Chrome.
Opcja taka zadebiutowała w przeglądarce Safari w wersji 12.1 na macOS Mojave. Od razu przypadła do gustu użytkownikom Apple. Pozwala ona stronom zmieniać style, kiedy wykryje tryb ciemny. Stosuje wtedy przykładowo czarne tło zamiast białego itp. Mozilla poszła również w ślady Apple i w Firefox 67 zastosowała niemalże identyczne rozwiązanie. Teraz zespół pracujący przy Chrome nadał tej funkcji status „Intent to Ship”, oznacza to, że rozwój się właśnie rozpoczął.
W informacji podano także szczegóły, jak taka opcja będzie działać na poszczególnych platformach. Działanie jej może być różne, w zależności od systemu. Funkcja dark mode zostanie wykryta za pomocą ustawień systemowych na Androidzie Q, MacOS i Windowsie. Natomiast na innych platformach wykorzysta opcję „—force-dark-mode”. Dodatkowo Chrome z Androida dostanie możliwość włączania tej opcji w ustawieniach.
Tune – wtyczka do Chrome, która wyciszy toksyczne komentarze z popularnych serwisów
Tryb ciemny wkracza na salony i rozpycha się dość mocno łokciami. Jestem ciekawy czy to tylko chwilowy trend, czy za 2-3 lata będzie to standard, który nie będzie już nikogo dziwił. Osobiście bardzo sobie cenię możliwość pracy w trybie ciemnym, a nawet sam się sobie dziwię, że opcja ta jest ustawiona nawet w ciągu dnia.