Przeglądamy najpopularniejsze serwisy VOD, który wybrać?

Przeglądamy najpopularniejsze serwisy VOD, który wybrać?

Opublikowano 29.03.2017 8:02 Aktualizacja: 13.06.2020 13:33 - 7


Nie da się ukryć, że serwisy VOD cały czas zyskują na popularności. W Polsce jest to jeszcze dość świeży rynek. Serwisy rywalizują ze sobą przede wszystkim ceną, która dla wielu Polaków jest wyznacznikiem skorzystania z danej usługi. Przyjrzymy się dziś kilku najpopularniejszym platformom VOD w Polsce, które cały czas się rozwijają i prezentują dość solidną ofertę.

Vod.pl

Serwis Grupy Onet.pl. Zasadę działania opiera na biletach podobnie jak w kinie, a więc nie mamy do wyboru abonamentów, w których możemy oglądać nielimitowanie filmy. Każdy interesujący nas film musimy zakupić oddzielnie z dostępem na 2 dni.

Cena dostępu zaczyna się od 4,50 do 9,90 przelewem, bądź 13,53 poprzez SMS zależnie od daty premiery filmu i jego popularności.

VoD Onetu prócz filmów oferuje także seriale oraz strefę bajek dla najmłodszych. Do dyspozycji mamy również sporo filmów darmowych jednak musimy się liczyć z reklamami do 30sek. Od strony technicznej skorzystać możemy z aplikacji na Androida oraz iOS a sama jakość video to głównie 720p oraz 1080p automatycznie dostosowywane do naszego łącza.

Podsumowując serwis VoD.pl jest dobrym wyborem dla osób, które chcą obejrzeć raz na jakiś czas jeden konkretny film. Biblioteka serwisu jest dość powtarzalna u konkurencji a więc z pewnością serwis ten nie sprawdzi się dla kinomanów, którzy dość często umilają sobie czas wieczornymi seansami – dla nich bardziej się sprawdzi opcja abonamentowa.

ShowMax.pl

Serwis, który zadebiutował w Polsce dość niedawno i prowadzi bardzo wyrazistą kampanię marketingową, angażując gwiazdy filmowe. Bazuje na popularnej opcji abonamentowej w cenie 19,90zł za miesiąc z okresem próbnym na 14 dni – tak jak w przypadku cda premium również możemy zrezygnować przed okresem płatności. Serwis nawiązuje do popularnego Netflixa co w sumie jest dobrym posunięciem. Oferowany jest zarówno w j.polskim jak i angielskim jednak warto podkreślić że za jego stworzeniem stoi polski team.

Serwis oferuje nam filmy, seriale (w tym seriale z BBC) oraz bajki dla dzieci. Biblioteka jest dość bogata, która zadowoli większość odbiorców – choć brak mi jeszcze nowszych produkcji zagranicznych. ShowMax pracuje również nad produkcjami na wyłączność, które ujrzymy w przyszłości.

Do dyspozycji mamy aplikacje na Androida oraz iOS a filmy możemy jednocześnie oglądać na 2 z 5 maksymalnie zarejestrowanych urządzeń. Warto dodać, że produkcje możemy pobierać w ograniczonej ilości 25 sztuk na nasze urządzenia. Od strony technicznej filmy oferowane są głównie w jakości 720p jednak twórcy zapowiedzieli że 1080p to tylko kwestia czasu.

Podsumowując oferta ShowMax jest naprawdę bardzo ciekawa. Serwis, mimo że niedawno zadebiutował na naszym rynku to prezentuje się bardzo przyzwoicie. Martwi jedynie brak nowszych kinowych premier, choć może to kwestia jakiś trudno dostępnych licencji jak w przypadku innych serwisów VOD. Myślę, że ten VOD spełni oczekiwania niejednego widza.

Netflix

Nie jedna osoba czekała na debiut Netflixa w Polsce. Nie był on może wymarzonym startem jednak jak w przypadku większości rzeczy trzeba po prostu czasu. Dziś Netflix nadrobił już straty i oferuje dość ciekawą bibliotekę głównie z polskimi napisami. Do dyspozycji mamy także produkcje z Netflix Origins, a więc takie filmy i seriale jak choćby ‘House of Cards’.

Netflix bazuje na trzech dostępnych abonamentach prezentujących się następująco: 34/43/52 zł oraz aż jeden darmowy miesiąc z opcją anulowania członkostwa przed okresem płatności. Abonamenty w głównej mierze różnią się dostępną jakością produkcji filmowych, jak i ilością urządzeń, na których jednocześnie możemy oglądać filmy – prezentuje się ona następująco: 1/2/4 jednocześnie odtwarzających urządzeń.

Jak na takiego giganta przystało do dyspozycji mamy wszelkie aplikacje na Androida, iOS oraz SmartTV.

Podsumowując Netflix sprawdzi się dla osób, które cenią sobie serialowe produkcje Netflixa oraz inne mniej znane świeże zagraniczne filmy. Niestety cenowo Netflix wypada dość słabo jak na polskie realia, biorąc pod uwagę, że przy najtańszym pakiecie jest wiele ograniczeń.

Jeżeli jednak ktoś dużo czasu spędza na oglądaniu filmów i seriali to myślę, że cena nie będzie dla niego przeszkodą a Netflix spełni swoje zadanie.

Ipla.tv

Serwis, który w Polsce istnieje już bardzo długo. Oferuje zarówno oglądanie produkcji filmowych, seriali, programów, jak i kanałów nadawanych na żywo. Do dyspozycji otrzymujemy aplikacje na Androida, iOS oraz na komputery osobiste.

Ipla w głównej mierze bazuje na pojedynczym wykupieniu dostępu oraz na pakietach. Trudno tu więc określić jednoznaczny zakres cenowy bowiem każdy dostęp, pakiet, film ma dość nieregularną cenę. Z tego, co udało mi się zauważyć za pojedynczy film przyjdzie nam zapłacić od 4 do 10zł. Warto jednak dodać, że bardziej uprzywilejowani cenowo będą klienci Plusa oraz Cyfrowego Polsatu a dokładny cennik dostępny jest pod tym linkiem: http://www.ipla.tv/cenniki

Podsumowując Ipla jako jedyny serwis VOD oferuje możliwość oglądania programów nadawanych na żywo, co jest fajną alternatywą dla tv. Nie mniej jednak cenowo Ipla wypada dość przeciętnie pod względem pojedynczych filmów podobnie jak Onet VoD. Mimo to Ipla z pewnością sprawdzi się jako mobilny zamiennik tv. 

Cineman.pl

Cineman na polskim rynku jest już od 2007r, a więc to już dobre 10 lat i serwis nadal ma się dobrze. Swoją zasadę działania opiera na pojedynczym wykupieniu dostępu oraz na dwóch pakietach w cenie: 19,90 oraz 34,90. Pakiety te niestety nie oferują nam nielimitowanego dostępu do filmów a tylko do 20 wybranych produkcji w ciągu 30 dni – oczywiście pozwala nam to zaoszczędzić sporą kwotę w porównaniu do pojedynczego wykupowania. Prócz tego droższy pakiet oferuje nam lepszą jakość HD zaś ten tańszy tylko SD (480p).

Pojedynczo ceny filmów wahają się od kwoty 3,50 do 9,90 za jakość SD zaś od 6,90 do 14,90 za lepszą jakość HD.

Biblioteka Cineman oferuje nam ciekawą ofertę 1217 filmów, w których znajdziemy dość sporo nowszych produkcji. Możemy także zapoznać się z filmami, które już niebawem zadebiutują na platformie poprzez zakładkę ‘Zapowiedzi’. Niestety serwis nie oferuje aplikacji mobilnych ani nawet wersji mobilnej strony, choć jest aplikacja na Samsung Smart TV, jeżeli ktoś z takowych lubi korzystać.

Podsumowując serwis Cineman ma spory potencjał jednak dość daleko w tyle zostaje z cenami pakietów i jego ograniczeniami. Myślę, że jakość HD powinna być podstawą zaś ograniczenia ilości obejrzanych filmów w pakietach mogłyby zaistnieć gdyby serwis oferował wiele zagranicznych bardziej znanych produkcji. Mimo to serwis zadowoli osobę, która chce obejrzeć dobry film sporadycznie raz na jakiś czas.

Podsumowanie

W dzisiejszym teście pod uwagę wziąłem 6 najpopularniejszych platform VOD w Poslce, które oferują produkcje z całego świata a nie są tylko internetowym odpowiednikiem kanału telewizyjnego – dlatego właśnie odpuściłem sobie TVN Player czy TVP VOD.

Polski rynek widać, że rozkwita coraz bardziej na polu VOD, kierując się jednak osobistym wyborem na obecny moment zdecydowałbym się na ofertę serwisu ShowMax.pl. Myślę, że zarówno pod względem ceny, jak i zasobów czy oferowanych funkcji wypada naprawdę bardzo dobrze.

A czy Wy drodzy czytelnicy korzystacie z jakichś serwisów VOD? Może znacie  inne platformy, których nie uwzględniłem? Piszcie w komentarzach.

Wieści z Rozładowani.pl