Przegapiłeś wczoraj? Spokojnie, dzisiaj kolejne przeloty Starlinków - rozkład jazdy na środę 12.08.2020
Starlinki stale przemieszczają się nad naszymi głowami. Nic jednak tak nie zachwyca, jak konstelacja sztucznych satelitów na nocnym niebie. Tym bardziej, jeśli niebo to nie jest przesłonięte chmurami, a taką właśnie "czystą" pogodę mamy w ostatnich dniach.
Idealnie się składa, bo właśnie nad nami przelatują regularnie najnowsze satelity Starlink. Dzisiaj w nocy kolejna okazja, aby zobaczyć przelot Starlinków, jeśli jesteś na wakacjach, to śmiało możesz zarwać nockę i podziwiać ten spektakl.
PRZELOTY STARLINK W nocy ze środy na czwartek 12.08/13.08.2020:
- 03:53 – 37 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od północnego zachodu)
Zajrzyj jeszcze wieczorem do tego tekstu, bo może pojawić się aktualizacja godzin!
Starlinki od SpaceX - ale o co chodzi? Co to jest?
Satelity mają stworzyć olbrzymią sieć, która zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach naszej planety. Plany SpaceX są bardzo ambitne, chcą wysłać wszystkie satelity Starlink w przeciągu 12-14 miesięcy. Według założeń firmy zapewni to dostęp do sieci o przepustowości 1 Gbps nawet na obszarach wiejskich. Pierwsza seria została wystrzelona pod koniec maja ubiegłego roku, a do dzisiaj wysłano 9 zestawów.
TESTY STARLINKÓW W TYM ROKU
SpaceX chce zapewnić dostęp do internetu na całym świecie. W tym roku planowane są pierwsze poważne testy szerokopasmowego Internetu ze Starlinków w Stanach Zjednoczonych, a także w Kanadzie.
Internet ze Starlinków od SpaceX jest już dostępny, a co najlepsze – działa. Pierwsze testy się odbyły i to z powodzeniem. Dowodem na działanie jest tweet, który wysłał Elon Musk, korzystając właśnie z internetu ze Starlink.
SPACEX ZWIĘKSZA ZASIĘGI
SpaceX kilka miesięcy temu złożył niezbędne dokumenty z wnioskiem o zgodę na wystrzelenie nawet 30 000 satelitów. Pierwotnie miało to być 12 000, na które zgoda już jest. Łączna liczba budzi zatem podziw, bo będzie to 42 000 satelitów w przestrzeni kosmicznej. Taka konstelacja ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata.