Proton Pass jest już dostępny dla wszystkich. Nieważne, czy masz słabą pamięć, za dużo haseł czy po prostu zależy Ci na bezpieczeństwie — lepiej przyjrzeć się tej aplikacji.
Menadżery haseł, to ta kategoria aplikacji, z której korzystam kilkukrotnie każdego dnia. Mam swój ulubiony, któremu najbardziej ufam. Na rynku jest jednak też kilka innych całkiem fajnych rozwiązań. Co ciekawe musi być też na nim sporo miejsca, bo kolejna firma próbuje go zagospodarować. Kojarzycie popularną apkę pocztową Proton Mail albo Proton Drive? Ich twórcy właśnie wystartowali publicznie z menadżerem haseł Proton Pass.
Proton Pass już dla wszystkich
To nie jest jedyna menadżer haseł, o którym pisaliśmy — jest ich więcej pod tym samym tagiem. To nie jest też pierwszy raz, gdy wspominamy o tytułowym Proton Pass — śledzimy jego historię, od kiedy umożliwiono program testowy dla zamkniętej grupy osób, o czym pisał Marcin.
KeePass z kolejną luką, tym razem można przejąć hasło główne. Spodziewana łatka dopiero w lipcu
Po dość szybkich i owocnych beta testach, Proton udostępnia nową aplikację każdemu. Aplikacja jest czymś więcej, niż tylko menadżerem haseł. Pozwala nie tylko przechowywać hasła i loginy, ale również je tworzyć i automatycznie uzupełniać, gdy tego potrzebujemy. Całość chroniona jest dzięki kompleksowemu szyfrowaniu. Dodatkowo Proton Pass jest również menadżerem tożsamości, dzięki któremu można utworzyć aliasy pocztowe typu hide-my-email. Oznacza to, że nie będziemy już musieli podawać wszędzie przy rejestracji naszego prawdziwego adresu email. W razie potrzeby program wygeneruje tymczasowy alias, który zabezpieczy nas przed np. szarym spamem. Wisienką na torcie jest funkcja skarbca, w którym można dodatkowo przechowywać notatki lub ważne adresy www i email.

Przedstawiciele firmy Proton słusznie zauważają, że email przestał być tylko formą komunikacji. Dziś stosowany jest w niemal każdym przypadku jako forma logowania. Tym bardziej szokujące są dane, które przekazują dalej w swojej wiadomości — aż 75% cyberataków rozpoczyna się od wiadomości email. To dlatego Proton Pass tak dużą uwagę przywiązuje właśnie do ochrony tych danych, oferując funkcje menadżera oraz aliasów.
Proton Pass wyprzedza konkurencyjne aplikacje w zakresie bezpieczeństwa. Wszystkie dane uwierzytelniające, notatki, hasła, a nawet metadane są chronione przez kompleksowe szyfrowanie, co oznacza, że nikt, nawet Proton, nie może uzyskać dostępu do danych osobowych użytkowników. Proton Pass wykorzystuje silną implementację haszowania hasła bcrypt i wzmocnioną implementację bezpiecznego hasła zdalnego (SRP) do uwierzytelniania. Produkt został poddany zewnętrznemu audytowi bezpieczeństwa, który zostanie opublikowany w nadchodzących tygodniach.
Proton firma, która powstała w Szwajcarii w 2014 roku. Zainicjowana została, gdy kilku naukowców spotkało się w CERN. Firma dzięki kilku fajnym produktom jak Proton Mail zbudowała bazę ponad 100 milionów użytkowników. Ma biura w 8 krajach, a w kwietniu 2022 roku przejęła pierwszą firmę SimpleLogin.
Ceny Proton Pass
Proton Pass jest dostępny za darmo, ale oferuje również dodatkowe funkcje użytkownikom, którzy zdecydują się przejść na płatne plany. W okazji premiery Proton oferuje zniżki na płatne plany Proton Pass. Przez ograniczony czas roczne i dwuletnie plany Proton Pass będą dostępne za jedyne 1 USD miesięcznie (80% zniżki w porównaniu z ceną miesięcznego planu Proton Pass). Ceny te nie zmienią się, gdy użytkownik odnowi umowę pod koniec okresu jej obowiązywania. Lojalność i długi staż może w tym wypadku naprawdę się opłacić.
- Proton Pass plan na 2 lata w cenie 1 USD miesięcznie, płatne z góry (czyli 24 USD, przy 80% zniżce względem planu podstawowego). Po 28 lipca koszt usługi wzrasta do 2,99 USD miesięcznie płatne z góry (71,76 USD).
- Proton Pass plan na rok w cenie 1 USD miesięcznie, płatne z góry (12 USD, 80% zniżki). Po 28 lipca koszt usługi wzrasta do 3,99 USD miesięcznie płatne z góry (47,88 USD).
- Proton Pass plan podstawowy w cenie 4,99 USD miesięcznie, płatność co miesiąc.
Więcej informacji na stronie Proton Pass.