Prometheus - polski dron za 300 tysięcy zł, który potrafi latać przez 5 godzin

Prometheus – polski dron za 300 tysięcy zł, który potrafi latać przez 5 godzin

Opublikowano 22.11.2019 14:49 -


Żaden z dronów oferowanych na rynku konsumenckim nie oferuje zbyt długiego czasu pracy. Co innego, jeśli chodzi o drony stworzone do profesjonalnych zadań, te potrafią zadziwić. W naszym kraju trwają prace nad czymś wyjątkowym. Nawet jeśli nie uda Ci się kupić tego drona, warto mu się przyjrzeć.

To coś rzadko się widzi. Polski dron Prometheus to projekt, który ma na celu odpowiadać specyficznym potrzebom rynku. Zespół, który tworzy ten projekt to ludzie z dużym doświadczeniem, powszechnie znani z pracy przy innych ważnych polskich projektach droniarskich.

Prawdziwy sprzęt do zadań specjalnych

Co wyróżnia tę konstrukcję ponad konkurencję? Dron ma ważyć poniżej 20 kg i mieć rozpiętość 180 cm. Pozwoli na 5 godzin pracy, co odzwierciedla nawet pokonanie 200 km dystansu. Jego specyfikacja pozwala przenosić też ładunek o ciężarze nawet 5 kg. To wszystko dzięki hybrydowemu układowi napędowego, który wykorzystuje 6 silników elektrycznych i niezależny generator energii elektrycznej o mocy 2 kW zasilanej benzyną.

Prometheus Drone

Jeśli to nadal mało warto też wspomnieć o innych możliwościach. Producent stworzył swój produkt tak, by można go było transportować na specjalnym boxie, montowanym za hak samochodowy. Każdy dron wyposażony jest w spadochron. Komunikuje się z otoczeniem za sprawą wbudowanego mikrofonu i głośnika. Automatyczny start i lądowanie, przy wietrze do 70 km/h z dokładnością do 1 metra. System omijania przeszkód z wykorzystaniem laserowych czujników. Praca w deszczu i śniegu oraz w skrajnych temperaturach od -20 do +50 stopni Celsjusza. Każdy dron może być dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta, ale producent proponuje też 3 zestawy startowe:

ZESTAW STANDARD
Dron PROMETHEUS GSM-077 o czasie lotu 5 godzin i zasięgu łącznym 200 km, przy wadze 25 kg (rozpiętość 180 cm) wyposażony jest w:

 • głowice z dwiema kamerami stabilizowaną w 3-osiach, wyposażoną w kamerę noktowizyjną z zoomem plus drugą kamerę z zoom optycznym 12 x 1080p,
 • jeden reflektor IR LASER w celu doświetlania obiektów podczas pracy w nocy ze śledzeniem cyfrowym celu.

ZESTAW LIDAR
Dron PROMETHEUS GSM-077 LIDAR o czasie lotu 3 godzin i zasięgu łącznym do 100 km, przy wadze 25 kg (rozpiętość 180 cm) wyposażony jest w:

 • skaner Quanergy M8 Ul-tra zapewniający zasięg skanera do 100 m z trzema powrotami na impuls wychodzący,
 • dwie kamery mapujące GeoCue zapewniają pole widzenia 120 °, co pokrywa się ze śladem skanera laserowego, uzyskując ukośne mocowanie pod kątem 25 ° zapewniające obrazowanie boków obiektów, co pozwala na prawdziwe kolorowanie 3D wszystkich punktów skanera LIDAR,
 • kamerę koronową EUV-1,
 • narzędzia pokładowe, w tym miotacz ognia w powietrzu.

ZESTAW PRO

Dron PROMETHEUS GSM-077 o czasie lotu 4 godzin i zasięgu łącznym 160 km, przy wadze 25 kg (rozpiętość 180 cm) wyposażony jest w:

 • głowice z dwiema kamerami stabilizowaną w 3-osiach, wyposażoną w kamerę termowizyjną 640 z zoomem plus drugą kamerę z zoom optycznym 12 x 1080p,
 • dalmierz laserowym o zasięgu pomiaru obserwowanych osób lub pojazdów do 1500 m,
 • dodatkowo PROMETHEUS posiada mikrofon kierunkowy oraz głośnik do rozmów z tłumem na odległość,
 • reflektor LED 12 000 lumenów typu szperacz,
 • precyzyjny mechanizm zrzutu ładunku do 5 kg.

Oczywiście to nie wszystkie zalety polskiego drona. Prometheus dalej jest rozwijany, aktualnie firma szuka też inwestorów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym nietypowym dronie, to sporo ciekawostek można poznać na stronie firmy pod tym linkiem.

Wieści z Rozładowani.pl