Polska 92.98%, Europa 68.82%, Świat 72.19%. Te liczby to udział Androida w rynku mobilnym. Zanim jednak wszyscy rzucą się na Androida 12 minie spoooooooro czasu. Warto jednak śledzić co w nim się dzieje. Będzie miało to znaczny wpływ na to, jak wyglądają i działają aplikacje w całym ekosystemie Google i nie tylko. Pamiętajmy jeszcze o tym, że Fuchsia skrada się małymi krokami, ale jeszcze jej daleko go zastąpienia Androida. Jeśli nie wiesz czym jest Fuchsia już wyjaśniam. Google pracuje nad nowym systemem operacyjnym, nowa technologia, nowe założenia, prestiż, zwycięstwo, prędkość i nie wiadomo co jeszcze. Fuchsia niedawno została wypuszczona na światło dzienne, ale tylko na jeden typ urządzenia – Google Home Hub/ Nest Hub. Daleko jej jeszcze, ale warto pamiętać, że coś się tam dzieje.

Android 12 UI

Wracając jednak do Androida 12. Uważam, że warto śledzić ten OS oraz jego interfejs, ponieważ są spore zmiany i będą one się powoli rozlewały na cały Appstore. Dlaczego powoli? Fragmentacja rynku. Biorąc pod uwagę, że na całym świecie 72% urządzeń stoi na Androidzie, należy pamiętać, że  z wszystkich (aktywnych) urządzeń 18% to Android 9, 39% to wersja 10, a zaledwie 12% to wersja najnowsza, czyli 11, zaledwie 4% więcej niż wersja 8. To dane z kwietnia 2021. Pokazuje to, że sporo czasu musi upłynąć zanim wersja Androida stanie się „popularna” lub powszechna. Pozytywnie nastraja fakt, że każdy kolejny system od Google wydaje się być coraz bardziej zoptymalizowany, dzięki czemu więcej urządzeń może na niego przejść. Niemniej jest jeszcze jedna ciemna strona – nakładki producentów na tym wszystkim, które jeszcze bardziej rynek fragmentują.

R E K L A M A

Android 12 device location

Tak czy owak w 12 sporo zmienia się w interfejsie i naturalna kolej rzeczy jest taka, że aplikacje Google będą wizualnie zrównywały się z interfejsem 12. Wydaje mi się nawet, że od jakiegoś czasu przygotowywały już grunt pod ten interfejs.

widgets in Android 12

Aplikacje Google są tymi najpopularniejszymi i lądują na wszelkich wersjach Andka. Idąc tym tropem – przyzwyczajają użytkowników do tego interfejsu. Warto więc jest to mieć na uwadze i na spokojnie przemyśleć decyzje projektowe w nadchodzących projektach zwłaszcza w kontekście aplikacji, których interfejs będzie miał z założenia posłużyć długo. Czy będzie lepiej? Nie wiem, wygląda to dobrze, niestety mój Pixel wyrósł już z możliwości instalowania 12, muszę więc czekać, aż Samsung przetrawi ten OS, dołoży do niego swoje 3 grosze. Zapewne jakoś będą chcieli nawiązać do One UI (Nakładka Samsunga na Andka), aby pozostać spójnymi dla swoich użytkowników, zmiany jednak będą nieuniknione.