Istnieje wiele sposobów na alternatywne przechowywanie naszych bliskich, których już z nami nie ma. Kamyk, drzewo, a nawet biżuteria. Wszystko po to, aby bliscy byli z nami trochę dłużej, a tęsknota była łatwiejsza do zniesienia.

Wiele firm w Stanach Zjednoczonych świadczy niezwykłe usługi w kwestii alternatywnego przechowywania skremowanych ciał bliskich nam osób. Polskie prawo nie zezwala na podobne praktyki. Według ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych w Polsce możemy pożegnać bliskich jedynie na cmentarzu lub na morzu. Ten drugi sposób zależy od wielu czynników i, przede wszystkim, dana osoba za życia musiała służyć w siłach zbrojnych polskiej marynarki wojennej.

W Stanach Zjednoczonych pochówek na cmentarzu od lat nie jest już jedynym rozwiązaniem i coraz więcej osób chętnie korzysta z tego typu usług. Oczywiście należy tutaj zaznaczyć, że wszelkie te metody “przekształcenia” prochów zmarłych zakładają wcześniejszą kremację. Do tej pory wszystko przebiega tak samo jak u nas. Ciekawie robi się dopiero po złożeniu prochów osoby zmarłej do urny. Wówczas możemy te zwłoki zatrzymać w domu, np. na kominku, aby zatrzymać bliskich w domu.

Prochy zamienione w drzewo lub biżuterię

Już wiele lat temu można było w internecie przeczytać informację o firmie w USA, która świadczy usługi przekształcania prochów w drzewo. Firma Bios Incube zapewnia odpowiednią sadzonkę wraz z wystarczająco dużą doniczką. W ten sposób możemy stworzyć zielone życie w naszym domu lub ogrodzie. Bios Incube ma w ofercie różne wersje roślinnych, niezwykle stylowych i nowoczesnych doniczek przystosowanych do urn, które nie rzucają się w oczy. Możemy wybrać opcję sadzonki w ogrodzie, jeśli taki posiadamy, i istnieje możliwość drzewa. Jest również opcja zatrzymania bliskich w minimalistycznej doniczce przeznaczonej do ewentualnego przenoszenia czy nawet przesadzania rośliny.

Urna Bios Incube - ludzkie prochy w doniczce na rośliny
Urna Bios Incube – ludzkie prochy w doniczce na rośliny

Firma Bios Incube od lat komunikuje problem coraz mniejszej przestrzeni dostępnej do pochówku zmarłych. Wybranie opcji przekształcenia prochów właśnie w drzewo wydaje się być świetną alternatywą, która jednocześnie będzie również służyć naturalnemu środowisku. Koszt takiej doniczki wraz odpowiednią urną to $140.

Kolejną, równie ciekawą opcją na zatrzymanie bliskich przy sobie, jest przeobrażenie ich prochów w biżuterię. W ten sposób możemy pamiętać i trzymać naszą rodzinę zawsze blisko siebie. W procesie nie wykorzystuje się całości prochów, a jedynie ich niewielką część. Firma Cremain Keepsakes tworzy ręcznie robioną biżuterię ze złota i srebra. Na stronie sklepu możemy wybrać interesującą nas bransoletkę, pierścionek czy wisiorek. Każda część biżuterii zawiera oczko i proponowany wzór, na którym widać mniej więcej, jaki jest wynik końcowy.

Biżuteria Cremain Keepsakes - sposób na ludzkie prochy
Biżuteria Cremain Keepsakes

Cremain Keepsakes uprzedza również, że, jeżeli po procesie stworzenia część prochów nie zostanie zużyta, będzie odesłana do nadawcy lub, jeśli zostanie stwierdzone inaczej, może zostać przechowana na poczet kolejnych wyrobów jubileryjnych, które planujemy zamówić. Każda ze sztuk biżuterii może zawierać prochy jednej lub więcej osób. Koszt zamówienia to od $25 do $1100 w zależności od produktu, na który się zdecydujemy.

Gliniany kamień po kremacji

Równie bliskie naturze, co przekształcanie prochów w drzewa, są gliniane kamienie. Firma Parting Stone na swojej stronie opisuje dokładnie proces oczyszczania szczątków ze wszelkich obcych ciał oraz formowanie kamieni. Możemy wybrać również kolor kamieni, albo pozostawić je w odcieniu jasnej szarości. Wszystkie kamienie, które otrzymujemy w procesie mają własną teksturę i kształty. Aby uzyskać prochy w formie ceramicznych kamieni, potrzebujemy wysłać minimum jedną czwartą całości prochów.
Koszt przekształcenia prochów w kamienie to $695.

Sposobów na zatrzymanie bliskich przy sobie po ich odejściu jest już kilka. Nie wszyscy chcemy być pochowani w tradycyjny sposób. Dla wielu wizja bliskich muszących opłacać miejsce ich pochówku jest równie przygnębiająca. Być może doczekamy się kiedyś również w Polsce nowelizacji w kwestii tak emocjonalnej i trudnej, jak właśnie śmierć i pogrzeb. Na ten moment jednak jedyne opcje to klasyczny pogrzeb lub kremacja i przechowywanie urny również na cmentarzu.


Posłuchaj nas!