Problem udostępniania haseł dotyczy także Disney+

Problem udostępniania haseł dotyczy także Disney+

Opublikowano 2.12.2019 8:00 -


Całkiem niedawno wspominałam Wam o problemach Netflixa z użytkownikami udostępniającymi hasła do swoich kont. Wiązało się to ze spadkiem aktywnych klientów opłacających subskrypcję, co automatycznie przekłada się na niższe zyski. Co prawda platforma zapowiadała od dawna, że już niedługo będzie testowała sposoby zapobiegające takim działaniom, ale nikt się jednak nie spodziewał, iż problem rozprzestrzeni się na taką skalę i nie będzie dotyczył jedynie Netflixa.

Premiera Disney+ miała miejsce niewiele ponad 2 tygodnie temu, a już zdążyła przyciągnąć do siebie wielu zainteresowanych. Największy problem stanowią niestety ograniczenia związane dostępnością platformy tylko w wybranych krajach. Wystarczy spojrzeć na popularność serialu Mandalorianin oraz jego dostępność w nielegalnej formie na licznych stronach. Mimo to, osoby posiadające znajomych za granicą, chętnie korzystają z ich kont, by móc zobaczyć najnowsze odcinki. Czy oznacza to, że Disney+ niedługo również będzie musiał szukać lepszego pomysłu na zabezpieczenia?

disney+

Dostępy do kont Disney+ z zagranicy

W sieci pojawiły się badania, ukazujące jakoby kilka dni po premierze Disney+ można było nielegalnie kupić dostępy do konta. Nikogo nie powinno to dziwić, bowiem producent zaoferował naprawdę szeroką bibliotekę własnych produkcji oraz rozreklamował zupełnie nowe, co zachęcało użytkowników z całego świata do szukania rozwiązań, by się do nich dobrać. W jaki sposób uzyskać dostęp, aby nie naruszyć zbytnio prawa? Duża część społeczeństwa znalazła na to bardzo dobry sposób i wykorzystuje swoje znajomości za granicą (zwłaszcza w Holandii), by móc oglądać ulubione produkcje w wersji z polskim lektorem. Póki co nie objęto żadnymi regulacjami prawnymi udostępniania między sobą kont na Disney+, jeśli jednak problem rozwinie się na skalę Netflixa, być może obie platformy będą musiały połączyć siły, aby rozpocząć walkę z nadużyciami użytkowników.

Na jaką skalę udostępniane są hasła?

Badania prowadzone przy współpracy z Google wykazały, że w samej Ameryce około 43% populacji podaje hasła znajomym. Mowa nie tylko o platformach streamingowych, ale i o portalach społecznościowych, dostępach do urządzeń i wielu innych. Nikt jednak nie zdaje sobie sprawy, jak nieodpowiedzialnym zachowaniem wykazują się tacy użytkownicy. Z dalszych badań wynika, że ponad 60% populacji wykorzystuje te hasła także w innych miejscach, co tylko zachęca do prób włamań oraz sprzedawania danych w sieci. Dla platformy nasze nieroztropne zachowania są ważne, chociażby z powodu zagrożenia ich własnych baz danych. Mniejsze zyski są raczej na drugim miejscu. Niemniej, jeśli coraz więcej osób będzie sobie udostępniało hasła, na pewno zostanie to całkowicie zablokowane.

Źródło: Gizmodo

Wieści z Rozładowani.pl