Ubiegły tydzień bez wątpienia należał do Microsoftu i ich prezentacji „budżetowej” konsoli Xbox Series S. Ma ona być tańszą wersją flagowca Xbox Series X. W tym tygodniu jednak to Sony przejmuje pałeczkę i bierze sprawy w swoje ręce.

Prezentacja PS5 – gdzie obejrzeć? Godzina startu transmisji

Transmisja odbędzie się m.in. na kanale PlayStation w serwisie YouTube. Prezentacja rozpocznie się o godzinie 22 czasu polskiego i potrwa mniej więcej 40 minut.

PS5

  • Procesor: 8x rdzeń Zen 2 3.5 GHz
  • Grafika: 10.28 RFLOPs, 36 CUs 2.23 GHz
  • RAM: 16GB GDDR6
  • Dysk: autorski 825GB SSD
  • Napęd: 4K Ultra HD

CZY SONY WYPUŚCI BUDŻETÓWKĘ? NIE!

Odpowiedź to oczywiście moje marzenie, ale głęboko wierzę, że firma nie ulegnie presji i będzie trzymała się jednej, porządnej wersji konsoli. Nikogo pewnie nie zdziwię, że przypuszczam, iż Microsoft wydaje tańszą konsolę ze względu na to, że są świadomi gorszej jakości Xboxa X w stosunku do PlayStation 5. To są moje przypuszczenia, ale takie opinie są również powielane w sieci. Załóżmy, że Microsoft wydaje tylko “X” – mamy zatem znaną potyczkę Xbox vs PS. Z zapowiedzi, jakie otrzymujemy, wiadome jest, że wydajnościowo to właśnie Sony ma większe szanse w tym wyścigu. Wybór będzie wtedy dla klienta łatwy – biorę PS5, a tylko fanatycy zostaliby przy Xbox Series X.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda teraz, kiedy mamy gracza numer trzy, czyli budżetówkę od Microsoftu. To jednak może być strzał w kolano, bo gracze mogą rzucić się właśnie na model tańszy, a flagowy Series X popadnie w niełaskę, bo skoro nowe gry wychodzą na Series S, to po co przepłacać? Znowu – fanatycy 60fps się znajdą, ale nie na dużą skalę.

Reasumując – moim zdaniem Sony jest na tyle pewne swojej nowej konsoli, że jest w stanie obniżyć cenę, aby ta była konkurencyjna – uwaga piszę to świadomie – nawet z Series S w stosunku cena/jakość. Nie mówię oczywiście, że PS5 dostaniemy za 1500 zł, ale czemu nie za 1990? Wtedy potencjalny klient będzie miał wybór:

  • Xbox Series S za 1449 zł
  • PS5 za 1990 zł
  • Xbox Series X za 2249 zł

Co wybierze? Rozsądny zdecydowanie PS. A dalej… pozostanie Sony odbijać sobie potencjalne straty (z powodu sprzedawania “po kosztach”) na ekskluzywnych grach dedykowanych tylko i wyłącznie graczom PS5. Według mnie nadchodzi zupełnie nowa, ciekawa generacja i walka między konsolowymi gigantami, jednak nie będzie tak ‘wyrównana’ ;-), jak ta poprzednia.


Posłuchaj nas!