W czasie pandemii koronawirusa sporo czasu spędzamy w internecie. Traktujemy internet jako źródło rozrywki, czyli streaming muzyki i filmów. To także miejsce, w którym coraz częściej robimy zakupy. Nie możemy zapominać, że internet wykorzystujemy do pracy, zwłaszcza jeśli robimy to zdalnie. Wszelkie konsultacje ze współpracownikami i przełożonymi odbywamy poprzez sieć, wspólnie również pracujemy nad projektami. Do tego potrzebujemy w miarę szybkiego i stabilnego internetu.

Inea króluje w prędkości internetu stacjonarnego, a Orange mobilnego w raporcie PRO Speed test

Ranking internetu stacjonarnego

Jak wynika z najnowszego rankingu przeprowadzonego przez SpeedTest.pl pod względem internetu stacjonarnego, w październiku królowała INEA, zarówno w ujęciu ogólnym, jak i pod względem światłowodów. W tym pierwszym przypadku INEA osiągnęła prędkość pobierania na poziomie 149,59 Mb/s, a wysyłania 152,90 Mb/s. Takie dane uzyskano w wyniku 97 tys. testów przeprowadzonych przy wykorzystaniu webowej wersji SpeedTest.pl. Drugie miejsce w rankingu ogólnym zajęło UPC, natomiast trzecie Toya. Jeśli chodzi o ranking światłowodów, to INEA uzyskała prędkość 177,32 Mb/s downloadu, a 197,31 Mb/s uploadu. Na drugim miejscu znalazł się Orange, a na trzecim Netia. Twórcy rankingu zaznaczają, że w tym przypadku odnotowano spadek o 1,9% średniej prędkości, biorąc pod uwagę wrzesień 2020 r.

Chwila, coś tu nie zagrało. Testerzy Starlink będą płacić 99$ za dostęp do internetu od SpaceX…

Ranking internetu mobilnego

Internet mobilny mierzony był również w ujęciu ogólnym, ale za to obejmującym 3G, 4G, a także 5G, które nie jest jeszcze dostępne w całym kraju. Tutaj pierwsze miejsce zajęło Orange. W wyniku 59 tys. przeprowadzonych testów pomarańczowy operator uzyskał średnią prędkość pobierania na poziomie 33,60 Mb/s, a wysyłania 8,63 Mb/s. Drugie miejsce zajęło T-Mobile z prędkościami odpowiednio 32,11 Mb/s i 8,57 Mb/s. Trzecie miejsce należy do Play, którego średnia prędkość internet w przypadku pobierania wyniosła 24,96 Mb/s, a wysyłania 7,89 Mb/s. Na ostatnim miejscu uplasował się Plus z prędkością downloadu 24,52 Mb/s oraz uploadu 8,31 Mb/s. Takie same miejsca operatorzy internetu mobilnego zajęli w rankingu LTE, gdzie Orange osiągnęło średnią prędkość pobierania wynoszącą 36,44 Mb/s, a wysyłania 9,29 Mb/s.

Źródło: SpeedTest.pl