Oczywiście, jak to bywa w przypadku tak mało popularnej grupy, jak droniarze, zainteresowanie jest znikome i strona działa płynnie. Czytaj: nie działa wcale od rana. Serwery nie wytrzymały, ale nie ma co się dziwić. Każdy chce sformalizować swoje drony i latać bez przeszkód od jutra.

Rejestracja i egzamin na drony 2021

Rejestracja dostępna jest pod tym linkiem. Jak fachowcy w Ministerstwie ogarną problemy z serwerem, to zachęcam do egzaminów.

KURSY NA DRONA ONLINE?

Być może to pandemia jest powodem numer jeden, ale kursy na drony odbywać się będą w wersji online. Mowa oczywiście o kategoriach otwartych, czyli hobbystów. Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował już specjalną stronę, ale jest jeden problem…

Jak latać 1 stycznia 2021?

I tu właśnie przechodzimy do martwego okresu, o którym wspomniałem w pierwszym akapicie. Prawo ma obowiązywać od 31 grudnia 2020, ale kursy online nie są jeszcze dostępne i wiele wskazuje na to, że będą dostępne… po Nowym Roku. Chociaż na stronie ULC jest informacja, że rejestracja dostępna będzie w ostatni dzień tego roku. Na jakiej podstawie prawnej możemy latać zatem w pierwszy dzień nowego roku? Tego na razie nie wiadomo.

DJI Mini 2 – mały dron dla każdego

DRON Z TABLICĄ REJESTRACYJNĄ

Każdy dron będzie musiał być zarejestrowany. Numer rejestracyjny musi być naniesiony na nasz sprzęt. W przypadku małych dronów (np. DJI Mini 2) zapewne wystarczy naniesienie niezmywalnym pisakiem takiego numeru.

JAK BĘDĄ WYGLĄDAĆ KURSY NA DRONA?

Regulacje są jasno sprecyzowane. Każdy droniarz będzie musiał ukończyć egzamin na stronie ULC. Test będzie składał się z 40 pytań wielokrotnego wyboru.

Wymagane kompetencje dla kategorii „otwartej”:
A1 i A3 – szkolenie i test online;
A2 – szkolenie i test online, ukończenie szkolenia praktycznego w trybie samokształcenia, zaliczenie dodatkowego szkolenia teoretycznego prowadzonego przez uznany podmiot.

Dokumentem stwierdzającym posiadanie określonych kwalifikacji i upoważniającym do wykonywania określonych czynności lotniczych przez pilotów bezzałogowych statków powietrznych będzie zgodnie z przepisami UE:
dowód zaliczenia szkolenia i egzaminów online w przypadku wykonywania operacji w podkategorii A1 i A3 kategorii „otwartej” uzyskiwane po zaliczeniu szkolenia i egzaminu online;
certyfikat kompetencji pilota bezzałogowego statku w przypadku wykonywania operacji w podkategorii A2 kategorii „otwartej” uzyskiwane po zaliczeniu egzaminu online, dodatkowego egzaminu teoretycznego oraz odbyciu szkolenia praktycznego w postaci samokształcenia.

CAŁA UNIA EUROPEJSKA Z JEDNYM PRAWEM

To akurat jest bardzo dobra wiadomość. Przepisy w Europie mają być ujednolicone, żeby droniarze nie mieli wątpliwości jakie są zasady w danym kraju.

KATEGORIE DRONÓW

Kategoria „otwarta” dzieli się na trzy podkategorie A1, A2 i A3, w oparciu o ograniczenia operacyjne i wymogi, jakim podlegają piloci bezzałogowych statków powietrznych i drony:

  • A1 – Dopuszcza się przelot nad osobami postronnymi (z pewnymi ograniczeniami) ale nie wolno wlatywać nad zgromadzenia osób („zgromadzenia osób”: zgromadzenia, w którym zagęszczenie osób uniemożliwia im przemieszczanie się);
  • A2 – Nie wolno wlatywać nad osoby i zgromadzenia osób. Minimalna odległość pozioma od osób to 30 m lub 5 m jeżeli dron posiada funkcję ograniczającą prędkość lotu.
  • A3 – Nie wolno wlatywać nad osoby i zgromadzenia osób. Minimalna odległość pozioma od osób i zabudowy to 150m.

NOWE PRAWO DRONOWE – GDZIE EGZAMINY?

Wszystkie egzaminy mają odbywać się na stronie drony.ulc.gov.pl. Wszystko ma ruszyć w ostatni dzień roku i będziemy na pewno śledzić te informacje.

Na bieżąco będziemy aktualizować ten wpis, jak tylko będą pojawiać się dodatkowe informacje na temat nowych regulacji.


Posłuchaj nas!