Poznajcie trzy nowe sposoby ukrywania swojej aktywności przed Google

Poznajcie trzy nowe sposoby ukrywania swojej aktywności przed Google

Opublikowano 3.10.2019 8:06 -


Google właśnie rozpoczyna miesiąc świadomości cyberbezpieczeństwa poprzez wprowadzanie nowych narzędzi. Wśród nich ma nie zabraknąć większej kontroli nad prywatnością w takich aplikacjach jak mapy, YouTube, ale również w Asystencie. Jest to duży krok naprzód, jeszcze do niedawna bowiem przedsiębiorstwo śledziło niemal każdy nasz ruch. Ograniczenie dostępu wielu programom do naszych danych na pewno pozytywnie wpłynie na poczucie bezpieczeństwa w sieci.

Chwilowo zmiany mają dotyczyć tylko trzech aplikacji Google, które każdego dnia pobierają naprawdę mnóstwo informacji o naszym życiu. Mowa oczywiście o śledzeniu miejsc, w których byliśmy, naszych preferencji muzycznych oraz wielu innych sfer życia prywatnego. Na szczęście amerykańskie przedsiębiorstwo wreszcie postanowiło wprowadzić aktualizacje, które wiele mogą zmienić. Jesteście ciekawi, jak będzie można ukrywać swoją aktywność przed Google?

Google Maps z trybem incognito

Firma potwierdziła, że już niebawem aplikacja map na Androida doczeka się aktualizacji. Ma ona wprowadzić tryb incognito, który zablokuje dostęp do wyszukiwanych miejsc. Ani aktywność, ani lokalizacja nie zostaną zapisane przez aplikację, co pozwoli zachować całkowitą prywatność podczas użytkowania. Eric Miraglia informuje, że personalizacja map w trybie incognito zostanie wyłączona. Czasowo funkcja ta ma pojawić się tylko na Androidzie, użytkownicy iOS’a będą musieli jeszcze na to poczekać.

Aplikacja YouTube ma również zostać wzbogacona o podobny tryb, jednak całkowicie zależny od właścicieli kont. Będą mogli oni dowolnie ustawić okres, przez jaki mają być przechowywane dane na platformie. Oczywiście istnieje możliwość całkowitego wyczyszczenia historii lokalizacji oraz danych internetowych w konkretnym odstępie czasowym. Sprawa wydaje się naprawdę banalna, jednak jakże cenna dla wszystkich użytkowników.

google

A co z Asystentem Google?

Ostatnią z trzech zmian jest wyczyszczenie poleceń głosowych oraz wpisanych pytań w aplikacji Asystenta Google. I to wszystko bez konieczności otwierania panelu! Wystarczy wydać odpowiednią komendę „Hej Google, usuń ostatnią rzecz, jaką Ci powiedziałem” bądź „Hej Google, usuń wszystko, co Ci powiedziałem przez ostatni tydzień”. Niestety tydzień to maksymalny okres, z jakiego można usunąć wszystkie przetrzymywane dane. Jest to jednak krok w dobrą stronę, aby móc zachować prywatność w sieci w dzisiejszych czasach.

asystent google

Oprócz tego mają pojawić się także osobne systemy bezpieczeństwa, które sprawdzać będą wszelkie hasła. Pozwoli to użytkownikom sprawdzić, czy któreś z ich haseł zostało wykorzystane przez osoby trzecie bądź jest wykorzystywane w kilku miejscach. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka cyberprzestępczości, która niestety z roku na rok staje się coraz popularniejsza.

Źródło: The Verge

Wieści z Rozładowani.pl