Jedna z moich ulubionych marek w świecie audio, łączących świetną jakość dźwięku i prostotę obsługi bez niepotrzebnych przewodów, właśnie zaprezentowała nowy produkt: Sonos Arc, soundbar, który zastąpi wysłużonego Sonos Playbar i Playbase.

Moja przygoda z marką Sonos to miłość od pierwszego odsłuchu. Po tym, kiedy kupiłem pierwszy głośnik ich marki, gdy otrzymałem odszkodowanie za odwołany lot, fala zakupów ruszyła może nie gwałtownie, ale na pewno stanowczo, a mój zestaw w przeciągu niespełna roku powiększył się o dodatkowy głośnik Play 1, Sonos Beam i Sonos Sub. To idealny zestaw do kina domowego, który skonfigurowałem w swoim mieszkaniu.

O samych głośnikach pisałem i recenzowałem w postaci video – właściwie większość ich produktów. Mają we mnie prawdziwego i oddanego fana i pomimo, że mój zestaw jest kompletny i nie planuje jego rozbudowy, oczywiście na bieżąco obserwuje, co nowego w obozie Sonos się dzieje.

R E K L A M A

Podczas ubiegłorocznej IFA pokazali pierwszy mobilny głośnik Sonos Move. Teraz przyszedł czas na nowy soundbar, Sonos Arc, który zastąpi wysłużonego Sonos Playbar. Szczerze mówiąc to dla mnie zaskoczenie, bo byłem właściwie pewien, że pokażą bardziej kompaktową wersję ich subwoofera – SUB. Byłoby to dość konsekwentne działanie po zaprezentowaniu Sonos Beam, bardziej kompaktowej wersji ich soundbara, który dedykowany był dla mniejszych pomieszczeń. Byłem jednak w błędzie, pojawił się Sonos Move, a teraz Sonos Arc.

Nowy soundbar Sonos Arc

A oto i on:

Nowy soundbar zastąpi wysłużonego Sonos Playbar, który dedykowany był do dużych pomieszczeń. Miałem duży zgryz, kiedy kupowałem Sonos Beam, ale jak się okazało ostatecznie był to idealny wybór do mojego niewielkiego, nieco ponad 20m^2 salonu, a i kosztował sporo mniej od Playbar. Była to rozsądna decyzja, tym bardziej, że Beam był kilka lat świeższą konstrukcją, zastąpioną teraz Arciem.

Co nowego w nowym soundbarze? Przede wszystkim jego konstrukcja. O ile Playbar miał kształt bardziej przypominając prostopadłościan ze ściętymi rogami, o tyle w przypadku Arc zdecydowano się na nieco bardziej pozaokrąglany kształt. Wygląda to bardzo zgrabnie i oczywiście w żaden sposób nie wpłynie na jego ergonomię. Mówię tutaj konkretnie o możliwości jego powieszenia na ścianie, bo taka możliwość została również udostępniona.

Sonos Arc

Nowością konstrukcji jest to, że maskowanie głośników zostało rozdzielone między jego frontem a bokami. Jak podaje producent, w rogach urządzenia mamy do czynienia z wysokiej jakości głośnikami, które serwować mają niskie tony.

Sonos Arc – specyfikacja

Sonos Arc – konstrukcja

  • Wymiary: 87 x 1141.7 x 115.7 mm
  • Dostępne kolory: czarny z matowym wykończeniem lub biały z matowym wykończeniem
  • Interfejs: dioda LED, która informuje o uruchomieniu głośnika lub mikrofonu
  • Obsługa: dotykowa (odtwórz, zatrzymaj, regulacja głośności, wyłączenie/włączenie mikrofonu, przesunięcie palcem steruje kolejnością odtwarzania
  • Waga: 6.25 kg

Główną nowością, która była podkreślania przez producenta, to przede wszystkim wsparcie Dolby Atmos. To w praktyce oznacza, że Sonos w końcu pozwala na wsparcie Dolby DigitalPlus, co było ogromnym problemem przy poprzednich głośnikach. Do tego stopnia, że nie było możliwości wpięcia np. Sonos Beam do TV, który nie obsługiwał starszego formatu Dolby Digital. Sonosowi decydenci postanowili nadążyć za technologią, chciałoby się rzec: w końcu!

SonosArcAngleEndBlack

Na konferencji sporo było o przestrzennym dźwięku, który niesie nową jakość. Oczywiście to określenia pejoratywne, które będziemy mieli naturalnie okazje przetestować, bo nasz produkt testowy już do nas idzie. Celowo nie zdecydowałem się osobiście na testy, mimo że jestem bardzo ciekaw tego głośnika. Takie testy kończą się później dziurą w budżecie ;-) Niemniej Michał niebawem sprawdzi te wszystkie rewelacje i rozprawi się ze wszystkimi teoriami.

Co znajdziemy w opakowaniu? Prócz standardowych papierów nie zabraknie kabla optycznego, kabla HDMI i oczywiście kabla zasilającego. Wraz z premierą głośnika, dostępny będzie także stelaż do montażu głośnika do ściany. Jego koszt to 79$. Polskiej ceny jeszcze nie znamy. Sprzedaż sprzętu zostanie uruchomiona 10 czerwca 2020.

SonosArcAngleEndWhite

Ile kosztuje Sonos Arc? Biorąc pod uwagę, że na rynku jest wersja budżetowa Sonos Beam, nie ma zaskoczeń, że Arc będzie kosztował odpowiednio więcej. Za Sonos Arc przyjdzie nam zapłacić 799$, czyli z pewnością ponad 3k zł, jednak polskiej ceny na czas pisania artykułu jeszcze oficjalnie nie znamy.

Nie koniec nowości od Sonos

Sonos Arc był główną gwiazdą ostatniej konferencji prasowej marki Sonos, ale to nie jedyna nowość, która została zaprezentowana, Marka odświeżyła także swój subwoofer – Sub oznaczony jako 3 generacja, odświeżenia doczekał się także Sonos 5. Odświeżono także aplikację mobilną do sterowania całym zestawem S2 App.