Poznajcie Portal - nowe urządzenie od Facebooka, które wypuszczono o 10 lat za późno

Poznajcie Portal – nowe urządzenie od Facebooka, które wypuszczono o 10 lat za późno

Opublikowano 9.10.2018 10:12 -


Facebook zaprezentował nowe urządzenia do wideo komunikacji. I chyba nie ma nikogo, kto uważa, że to trafiony pomysł.

Są premiery sprzętowe, na które się czeka miesiącami. Nowy iPhone, telefon z 5 obiektywami, miniaturowa PlayStation Classic… każdy z nas mógłby dorzucić do tej listy co najmniej kilka pozycji. Bywają tez premiery, na które być może nikt nie czekał, jednak okazują się prawdziwym sukcesem. Niestety zdarzają się jednak i takie, które zamiast pożądanego zainteresowania wzbudzają zażenowanie. Facebook właśnie nam jedną zaserwował. Chodzi o Portal — najnowszy sprzęt do komunikacji sygnowany nazwą marki. Urządzenie, które stanowi połączenie tabletu ze smartspeakerem i służące… do wykonywania połączeń wideo na Messengerze. Tak, my też nie wiedzieliśmy, że potrzebujemy do tego osobnego urządzenia.

Portal from Facebook

Opublikowany przez Facebook Piątek, 5 października 2018

Urządzenie występuje w dwóch wersjach. Mniejszy — Portal wyposażony jest w poziomy ekran o przekątnej 10 cali i rozdzielczości 720p. Większy, nazwany Portal+ ma obrotowy ekran wielkości 15,6 cali i rozdzielczości 1080p, a oprócz dwóch standardowych głośników wyposażony jest także w subwoofer. Oba urządzenia przypominają nieco Amazon Show.

Jak przekonują twórcy, o prawdziwej sile Portalu świadczy szerokie wykorzystanie sztucznej inteligencji. Urządzenie może być obsługiwane całkowicie bezdotykowo, za pomocą komend głosowych. I tutaj mamy niespodziankę! Okazuje się bowiem, że Facebook postanowił postawić tutaj na Alexę — głosowego asystenta od Amazona. Oznacza, że głosowy asystent Facebooka, o którym niedawno pisaliśmy, nie jest jeszcze gotowy, by ujrzeć światło dzienne.

Ciekawostką jest także inteligentna kamera, która automatycznie przesuwa się w celu zapewnienia, że ​​wszyscy znajdują się w kadrze, a także opcja Smart Sound, która minimalizuje szum tła i podkreśla głos osoby mówiącej. Portal jest również wyposażony w efekty rozszerzonej rzeczywistości w stylu Snapchata, podobny do tych dostępnych w Facebook Stories.

Mimo wszystko urządzenie wydaje się całkowicie chybionym pomysłem. Dlaczego?

Po pierwsze: mamy rok 2018

Niemal każdy posiada choćby najprostszego smartfona. W większości domów znajdziemy też komputer lub wyposażony w kamerkę laptop. Co więcej, coraz częściej pojawiają się w nich także wirtualni asystenci koordynowani za pomocą komend głosowych. Z jakiegoś bliżej nieznanego powodu, ktoś w kwaterze głównej Facebooka uznał jednak, że to wciąż za mało, aby móc w pełni skorzystać z możliwości Messengera.

Mogę sobie wyobrazić, że gdyby Portal został zaprezentowany jakieś 10 lub 15 lat temu jego odbiór byłby zgoła inny. Dziś możliwości sprzętu wydają się zbyt mocno ograniczone. 

Po drugie: nikt nie ufa Facebookowi

O wpadkach Facebooka na polu prywatności pisaliśmy już wiele razy. Nikomu nie trzeba przypominać o Cambridge Analytica, czy też dziesiątkach przypadków wycieków danych. I nawet mimo zapewnień ze strony giganta, że nasze rozmowy z Messengera nie są czytane, ilość danych, jakie portal posiada na nasz temat, przeraża. W takim kontekście raczej trudno wyobrazić sobie, aby ktoś uważał za rozsądne umieszczenie w domu sprzętu od Facebooka wyposażonego w kamerkę i głośnik.

Fakt, że oba urządzenia zostały wyposażone w zaślepkę do kamerki i fizyczny przycisk do wyłączania mikrofonu wcale nie ucisza tych obaw :)

Po trzecie: cena nie zachwyca

Przymykając oko na kwestie prywatności (jedynie umownie i tylko na chwilę), można doszukać się minimalnego zastosowania dla nieszczęsnego Portalu. Wyobrażam sobie, że średnio zaawansowani użytkownicy technologii, mogą docenić łatwość korzystania z tego urządzenia. Aktywacja połączenia głosem, bez konieczności logowania się czy przebijania się przez interfejs aplikacji może być pomocna np. dla seniorów.

W tym przypadku problemem pozostaje jednak cena urządzenia. 199$ za Portal i 349$ za Portal+ wydaje się wygórowaną ceną jak na urządzenie, które pozwala jedynie na ograniczone korzystanie z jednego komunikatora i przeglądanie naszych zdjęć na Facebooku. I nie zmieniają tego ani obecność głosowego asystenta, ani całkiem niezła kamera. W tej cenie możemy mieć całkiem przyzwoity tablet, którego możliwości będą zdecydowanie szersze.

A jaka jest Wasza opinia na temat Portal?

Wieści z Rozładowani.pl