Poznajcie dwunożnego robota o nazwie Aris

Poznajcie dwunożnego robota o nazwie Aris

Opublikowano 1.10.2019 14:11 -


Od dwóch lat jestem szczęśliwym posiadaczem Arduino. Przyznaję, że ten mikrokomputer pomógł mi w nauce programowania. Moje projekty dotyczyły głównie różnego rodzaju pomiarów. W lutym skończyłem pracować nad czujnikiem jakości powietrza. Wyszło, nawet się sprawdziło, ale teraz zacząłem rozglądać się za kolejnym wyzwaniem. Może jakiś zdalnie sterowany samochód? A może nauka programowania i składania podstawowych robotów? Nie wiem, na pewno wybiorę sobie coś czasochłonnego.

Właśnie ze względu na przygotowania zacząłem szperać w sieci. Trafiłem na zbiórkę na Kickstarterze. Twórcy opracowali dwunożnego robota o nazwie Aris. Ich celem jest nie tyle produkcja samego urządzenia, ile stworzenie społeczności skupionej wokół tego projektu.

Aris współpracuje z Raspberry Pi, jednym z popularnych mikrokomputerów. Ile ma kosztować? Twórcy zapowiadają, że jego cena nie przekroczy 1000 dolarów, najniższy próg, w którym wspierający dostaje zestaw do własnego montażu, został ustalony na 399 dolarów.

Według informacji na stronie zbiórki, wcześniej sprawdzili, co jest dostępne na rynku. Oczywiście skupili się głównie na dwunożnych robotach. Okazało się, że wiele z nich to zwykłe zabawki, a porządne wersje potrafią kosztować po kilka tysięcy dolarów. Dlatego wystartowali z własnym projektem.

Na pewno osoby, które budowały już takie urządzenia, mogą zastanawiać się, w jakim celu ruszyła ta zbiórka. W Internecie można znaleźć mnóstwo różnego rodzaju tutoriali, w których opisywane są konstrukcje oparte na Arduino lub Raspberry Pi.

W wielu przypadkach dostępne są przykładowe fragmenty kodu, szablony elementów, które można stworzyć za pomocą drukarki 3D oraz listy potrzebnych części wraz ze schematem ich połączenia.

Warto także wspomnieć o gotowych zestawach pozwalających na tworzenie innych robotów, niekoniecznie kroczących (np. AlphaBot). Jest w tym podejściu sporo racji. Ceny ciekawych zestawów nie przekraczają 1000 złotych w polskiej dystrybucji. Jednak trzeba pamiętać o jednym – takiego robota trzeba złożyć i samemu zaprogramować. Wymaga to sporo pracy, ale daje także dużo satysfakcji.

Aris ma być programowalnym robotem, który zostanie dostarczony wraz z odpowiednią biblioteką. W zbiórce wyraźnie zostało zaznaczone, że można wybrać już złożoną edycję. Co może wpłynąć na łatwość w nauczaniu podstaw programowania oraz robotyki. Osoba zainteresowana takim tematem dostaje gotowe urządzenie.

Nie martwi się o to, czy części będą pasowały, a także nie zastanawia się nad stworzeniem podstawowego kodu. W końcu dostaje całą bibliotekę dedykowaną konkretnemu roboty.

Takie projekty jak Aris są interesujące, ponieważ dają możliwości rozwoju, budują zainteresowanie ciekawymi tematami, a na dodatek działają od razu po wyjęciu z pudełka.

Niestety, Aris nie będzie dystrybuowany na całym świecie. Na chwilę obecną może zostać dostarczony do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii lub Australii. Nie przejmujcie się. Po zakończeniu zbiórki zostanie wrzucony link do GitHuba, na którym pewnie pojawi się więcej ciekawych informacji. Jest to projekt otwartoźródłowy, więc wcale nie zdziwię się, jeżeli wylądują tam schematy części oraz cała biblioteka.

Wieści z Rozładowani.pl